Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Belavia - Belarusian Airlines  

Opóźnienie samolotu? Twój lot linią Belavia - Belarusian Airlines nie mógł się odbyć? A może otrzymałeś nagłą wiadomość o jego odwołaniu? Podobnych sytuacji jest całe mnóstwo, więc jeśli klient staje w obliczu problemów w linii Belavia - Belarusian Airlines, musi pamiętać, na co może liczyć i co powinien uczynić, aby zapewnić sobie pomoc.

Sytuacja, w której samolot ma znaczne opóźnienie nie jest niczym niezwykłym. Przyczyny mogą być bardzo różne, od niewłaściwie przemyślanego rozkładu siatki połączeń, poprzez awarie, aż po warunki pogodowe. Linia lotnicza powinna być jednak gotowa na stawienie im czoła.

Wybierając ofertę Belavia - Belarusian Airlines, każdy podróżnik musi być gotowym na potencjalne opóźnienie. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze starają się przeciwdziałać tego typu sytuacjom, jednak niektóre czynniki pozostają poza nimi. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że podróżnik nie ma możliwości oczekiwać zadośćuczynienia.

Jeżeli, w czasie podróży linią Belavia - Belarusian Airlines, klient napotka problem w postaci spóźnionego lotu, nie musi martwić się wypełnianiem żmudnych i niezrozumiałych dokumentów. Musi jedynie przekazać nam wymagane informacje o locie. Zespół specjalistów z zakresu prawa lotniczego oceni sytuację i poinformuje klienta o prawach których może dochodzić.

Każda sytuacja jest inna, w związku z czym powinna być rozpatrywana indywidualnie. Główną kwestią jest to czy opóźnienie powstało z winy Belavia - Belarusian Airlines, czy też było wynikiem przypadku. To samo dotyczy realizowania vouchera albo podobnej formy pomocy, mającej na celu umilić oczekiwanie na lot. W niektórych sytuacjach zaakceptowanie zadośćuczynienia w takiej postaci będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Możliwe jest, że opóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Choć w przypadku linii Belavia - Belarusian Airlines anulowanie lotu nie jest rzeczą zbyt częstą, to jednak istnieje taka ewentualność. Linia Belavia - Belarusian Airlines standardowo stara się – w ramach prawa – zorganizować lot zastępczy bez dodatkowych kosztów. Oferta ta nie jest jednak dla klienta czymś obowiązkowym.

W myśl rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym także Belavia - Belarusian Airlines w sytuacji odwołania lotu musi zapewnić dla podróżnych lot zastępczy, lub wypłacić im właściwe dla sytuacji odszkodowanie. Wybór pomiędzy odszkodowaniem, a rozwiązaniem jakie zostanie zaproponowane przez linię należy w stu procentach do konsumenta.

Linia lotnicza musi zapewnić alternatywne połączenie na danej trasie albo połączenie powrotne na lotnisko, z którego wystartowano daną linią. Pasażer może nie zgodzić się na warunki, lecz nie zawsze będzie to wiązało się z możliwością uzyskania odszkodowania. Najczęściej w podobnej sytuacji warto się zgłosić do zawodowców. Specjaliści z naszej firmy zapoznają się szczegółowo z każdą sytuacją i są w stanie opracować plan działania, którego celem będzie wypłata odszkodowania. Będą także przedstawicielem konsumenta w potencjalnym konflikcie z Belavia - Belarusian Airlines.

Miejmy na uwadze, że nie ma możliwości uzyskania odszkodowania za odwołany lot Belavia - Belarusian Airlines jeśli problem z podróżą nie był zależny od przewoźnika. Dla przykładu są to sytuacje takie jak:

 • Warunki atmosferyczne nie pozwalające na odbycie lotu,
 • Zamknięcie przestrzeni powietrznej,
 • Pojawi się problem natury medycznej,
 • Strajk podejmą zatrudnieni na lotniskach (nie tyczy się to pracowników spornego przewoźnika),
 • Zastrajkują kontrolerzy ruchu lotniczego.

W takich sytuacjach konsumentowi nie przysługuje dodatkowa postać odszkodowania, która wynikałaby bezpośrednio z przepisów, lecz należy zwrócić uwagę na fakt, że każdy przypadek musi być analizowany indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, które obowiązuje w Unii Europejskiej są zapisy pozwalające na obliczenie wartości odszkodowania za opóźniony rejs. Kwota odszkodowania, przysługująca konsumentowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Belavia - Belarusian Airlines które wyniosło trzy lub więcej godzin, zakładając, że mówimy o locie o łącznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym trzy lub więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o łącznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (bądź też ponad 1500 km na terenie UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym ponad cztery godziny, gdy sumaryczna długość trasy przekracza 3500 km (albo też w przypadku, kiedy trasa łączy lotnisko na terenie UE z lotniskiem spoza niej).

Przewoźnik lotniczy może jednak pomniejszyć wysokość odszkodowania o połowę, gdy opóźnienie na trasie przekraczającej 3500 km nie przekracza 4 godzin.

Mają miejsce przypadki, kiedy rejs spóźnia się więcej niż pięć godzin. Ten interwał to granica, po przekroczeniu której linia Belavia - Belarusian Airlines oraz inni operatorzy na świecie są zobowiązani do zapewnienia pasażerom:

 • pełnego zwrotu pieniędzy zapłaconych na opóźniony lot,
 • pełnego zwrotu środków za bilet łączony kiedy jeden z odcinków nie odbędzie się przez kłopot z wcześniejszym,
 • przelotu z powrotem do portu lotniczego, z którego rozpoczęła się podróż,
 • napojów oraz posiłku bez żadnych opłat,
 • darmowych połączeń telefonicznych i dostępu do poczty elektronicznej,
 • w razie konieczności - miejsce noclegowe w hotelu i transport do niego.

Odwołanie lub spóźnienie lotu Belavia - Belarusian Airlines niewątpliwie jest sytuacją mało przyjemną. Z tego też powodu każdy konsument musi wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. Ważne jest wtedy unikanie nadmiernych emocji i poszukanie rozwiązań, które pozwolą nam na jak najszybsze wydostanie się z takich kłopotów.

Warto oprócz tego mieć świadomość tego, że po zwróceniu się do ekspertów DelayFix, klient otrzyma niemalże natychmiastową pomoc. Potrzebne są jedynie podstawowe dane, które zapisane są na bilecie oraz omówienie sytuacji. Specjaliści przedstawią opinię, które rozwiązanie wybrać.

DelayFix może poszczycić się imponującym doświadczeniem w pomaganiu osobom których lot został niespodziewanie anulowany i bardzo dobrze wie, jakie kroki należy wykonać aby bez ogromnych formalności uzyskać odszkodowanie od linii lotniczej. Za kontakt z linią Belavia - Belarusian Airlines odpowiadać będzie DelayFix, więc pasażer nie poniesie z tego tytułu dodatkowych kosztów.

Trzeba więc jedynie wypełnić prosty formularz zgłoszeniowy, aby bez żadnych kłopotów uzyskać odszkodowanie od Belavia - Belarusian Airlines i uniknąć przykrych konsekwencji odwołania lotu. Współpraca taka jest opłacalna dla każdego podróżnego, którego lot nie odbył się.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie