Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od BH Air  

Opóźnienie samolotu? Zaplanowany lot linią BH Air nie został zrealizowany? A może otrzymałeś niespodziewaną wiadomość o jego odwołaniu? Takie sytuacje są możliwe, zatem jeżeli pasażer spotka się z problemami w linii BH Air, powinien mieć świadomość tego, czego może oczekiwać i co powinien uczynić, aby otrzymać pomoc.

Sytuacja, w której lot ma duże opóźnienie nie należy do rzadkości. Może to mieć najróżniejsze przyczyny, od źle rozpisanego planu siatki połączeń, poprzez zdarzenia w powietrzu, aż po niesprzyjające warunki atmosferyczne. Linia lotnicza powinna być jednak gotowa na stawienie im czoła.

Decydując się na ofertę BH Air, każdy podróżny musi być gotowym na ewentualne spóźnienie. Oczywiście wszystkie linie lotnicze starają się przeciwdziałać tego typu zdarzeniom, jednak niektóre rzeczy są poza nimi. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że podróżnik nie może dochodzić swych praw.

Jeżeli, podróżując linią BH Air, podróżnik natrafi na spóźniony lot, nie musi przejmować się potrzebą załatwiania licznych formalności. Wystarczy, że zgłosi nam podstawowe informacje o locie. Grupa osób dysponujących rozległymi kwalifikacjami z dziedziny prawa lotniczego dokona oceny sytuacji i poinformuje klienta o jego prawach.

Każda sytuacja może różnić się od pozostałych, więc musi być sprawdzana indywidualnie. Główną kwestią jest to czy opóźnienie wynikło z winy BH Air, czy też było rezultatem sytuacji losowych. To samo dotyczy wykorzystywania vouchera lub innej formy pomocy, mającej na celu umilić oczekiwanie. W niektórych przypadkach zaakceptowanie zadośćuczynienia w takiej postaci będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Bywa tak, że opóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Choć w przypadku linii BH Air odwołanie lotu nie przytrafia się zbyt często, to jednak może się zdarzyć. Linia BH Air zazwyczaj stara się – zgodnie z prawem – zorganizować lot alternatywny bez dodatkowych kosztów. Oferta ta nie jest jednak dla pasażera niczym obowiązkowym.

Na mocy rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym także BH Air musi zapewnić lot zastępczy lub w sytuacji anulowania lotu musi zagwarantować pasażerowi lot alternatywny, albo wypłacić mu właściwe dla sytuacji odszkodowanie. Pasażer może zgodzić się na rozwiązanie proponowane przez linię bądź też żądać wypłaty odszkodowania.

W obowiązku linii lotniczej jest zaproponowanie alternatywnego przelotu na spornej trasie lub też organizacja przelotu powrotnego na lotnisko początkowe. Pasażer ma prawo nie przystać na zaproponowane warunki, ale może to zablokować mu drogę do wypłaty odszkodowania. Warto więc zasięgnąć pomocy fachowców. Pracownicy naszej firmy zapoznają się dokładnie z każdą sytuacją i mogą opracować plan postępowania, którego celem jest wypłata odszkodowania. Będą także przedstawicielem klienta w ewentualnym konflikcie z BH Air.

Warto wiedzieć, że odszkodowanie za odwołany lot BH Air nie przysługuje, gdy sytuacja wystąpiła z powodów niezależnych od przewoźnika. Dla przykładu są to przypadki takie jak:

 • Warunki pogodowe nie dające możliwości odbycia bezpiecznego przelotu,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta,
 • Będzie miał miejsce kłopot z dziedziny medycznej,
 • Zastrajkują pracownicy lotnisk (nie dotyczy pracowników spornego przewoźnika),
 • Strajk rozpoczną kontrolerzy ruchu lotniczego.

W tych wszystkich przypadkach nie ma możliwości otrzymania odszkodowania, wynikającego wprost z przepisów, aczkolwiek miejmy na uwadze to, żeby dla pewności naszą sytuację analizować indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, które obowiązuje w EU znajdziemy zapisy pozwalające na wskazanie kwoty odszkodowania za opóźniony lot. Pasażer ma prawo ubiegać się o odszkodowanie na poziomie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu BH Air wynoszącym trzy lub więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło trzy bądź więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (bądź też ponad 1500 km na terytorium Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym ponad 4 godziny, w sytuacji, w której łączna długość trasy przekracza 3500 km (albo też w sytuacji, gdy trasa łączy lotnisko na terenie UE z portem lotniczym spoza niej).

Przewoźnik lotniczy może jednak zmniejszyć kwotę odszkodowania o 50%, kiedy opóźnienie na trasie przekraczającej 3500 km nie przekroczyło czterech godzin.

Opóźnienie operacji lotniczej przekraczające pięć godzin jest sytuacją, która ma miejsce co jakiś czas. Ten interwał to granica, powyżej której linia BH Air oraz inni operatorzy na świecie są zobligowani do zapewnienia pasażerom:

 • całkowitego zwrotu pieniędzy wydanych na sporny rejs,
 • pełnego zwrotu pieniędzy za bilet łączony kiedy jeden z odcinków nie odbędzie się przez problem z pierwszym,
 • rejsu powrotnego na lotnisko, z którego zaczęła się podróż,
 • napojów oraz posiłku bez dodatkowych opłat,
 • dostępu do wykonania połączenia telefonicznego i wysłania e-maila bez ponoszenia dodatkowych opłat,
 • jeśli to konieczne - pokój w hotelu oraz transport do niego.

Anulowanie lub opóźnienie lotu BH Air to na pewno sytuacja denerwująca i kłopotliwa. W związku z tym każdy klient powinien wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. Ważne jest wówczas wystrzeganie się niepotrzebnych emocji i poszukiwanie rozwiązań, które umożliwią nam szybkie wydostanie się z owych kłopotów.

Dzięki natychmiastowej pomocy DelayFix rozwiązanie owych problemów stanie się dużo prostsze. Potrzebne są tylko podstawowe dane, które można znaleźć na bilecie oraz przedstawienie sytuacji. Specjaliści przygotują opinię, na którą opcję się zdecydować.

DelayFix posiada ogromne doświadczenie w pomaganiu konsumentom których lot został nieoczekiwanie odwołany i bardzo dobrze wie, jakie kroki należy podjąć aby bez dużych formalności zdobyć odszkodowanie od linii lotniczej. Klient nie będzie musiał martwić się o kontakt z linią lotniczą BH Air, ponieważ jest w tej kwestii całkowicie reprezentowany przez firmę.

Trzeba więc tylko wypełnić prosty formularz zgłoszeniowy, aby bez większych problemów zdobyć rekompensatę od BH Air i uniknąć kłopotliwych konsekwencji odwołania rejsu. Współpraca taka jest wartościowa dla każdego klienta, którego lot został odwołany.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie