Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Blue Panorama  

Opóźniony samolot? Wybrany przez Ciebie lot linią Blue Panorama się nie odbył? A może otrzymałeś przykrą wiadomość o konieczności odwołania go? Takich sytuacji jest całe mnóstwo, zatem jeżeli pasażer spotka się z problemami w linii Blue Panorama, powinien pamiętać, czego może oczekiwać i jakie kroki musi wykonać, aby zapewnić sobie wsparcie.

Sytuacja, gdy samolot jest opóźniony o kilka godzin nie należy do rzadkości. Może to mieć najróżniejsze powody, od nieumiejętnie przemyślanego planu siatki połączeń, poprzez zdarzenia w powietrzu, aż po niesprzyjające warunki atmosferyczne. Linia lotnicza musi być jednak gotowa na poradzenie sobie z nimi.

Wybierając ofertę Blue Panorama, każdy podróżujący musi liczyć się z ewentualnym opóźnieniem. Oczywiście wszystkie linie lotnicze próbują przeciwdziałać tym niedogodnościom, ale pewne rzeczy są poza ich możliwościami. Nie oznacza to jednak, że konsument nie jest w stanie dochodzić swych praw.

Jeśli, podczas podróży linią Blue Panorama, podróżnik natrafi na spóźniony lot, nie musi martwić się wypełnianiem żmudnych i trudnych do pojęcia formularzy. Wystarczy, że zgłosi nam wymagane informacje o locie. Zespół pracowników posiadających duże kwalifikacje z dziedziny prawa lotniczego sprawdzi sytuację i poinformuje konsumenta o prawach które mu przysługują.

Każda sytuacja jest nieco odmienna, przez co musi być sprawdzona indywidualnie. Główną kwestią jest to czy opóźnienie było winą Blue Panorama, czy też było efektem przypadku. Podobnie jest z wykorzystaniem vouchera albo innej formy pomocy, mającej na celu uprzyjemnić czekanie. W niektórych przypadkach zaakceptowanie zadośćuczynienia w tej formie będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Zdarza się, że opóźnienie przekształci się w kompletne odwołanie lotu. Choć w liniach Blue Panorama anulowanie lotu nie przytrafia się szczególnie regularnie, to jednak może się zdarzyć. Linia Blue Panorama najczęściej robi wszystko, aby – zgodnie z obowiązującymi przepisami – zorganizować lot alternatywny bez obciążania klienta dodatkowymi kosztami. Oferta ta nie jest jednak dla pasażera czymś obowiązkowym.

Z powodu rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Blue Panorama ma obowiązek przygotować lot zastępczy albo wypłacić mu stosowne odszkodowanie. Klientowi przysługuje prawo do wybrania pomiędzy rozwiązaniem które zaoferuje linia albo rekompensatą.

W obowiązku linii lotniczej jest organizacja alternatywnego przelotu na spornej trasie bądź też zapewnienie przelotu powrotnego na lotnisko początkowe. Klient ma prawo nie zgodzić się na warunki, jednak nie zawsze będzie to wiązało się z możliwością uzyskania odszkodowania. Warto więc sięgnąć po pomoc od fachowców. Specjaliści z naszej firmy zapoznają się szczegółowo z Twoją sytuacją i mogą stworzyć plan postępowania, którego celem będzie uzyskanie odszkodowania. Będą też przedstawicielem konsumenta w ewentualnym sporze z Blue Panorama.

Warto wiedzieć, że odszkodowanie za odwołany lot Blue Panorama nie przysługuje, gdy fakt ten nastąpił z powodów niezależnych od linii lotniczej. W tego typu sytuacjach jak przykładowo:

 • Warunki pogodowe nie pozwalające na odbycie lotu,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta,
 • Ciężki problem medyczny,
 • Strajk podejmą pracownicy lotnisk (nie tyczy się to pracowników danego przewoźnika),
 • Strajk rozpoczną kontrolerzy ruchu lotniczego.

W tych wszystkich przypadkach nie mamy prawa do uzyskania odszkodowania, wynikającego wprost z przepisów, lecz pamiętajmy o tym, żeby zawsze naszą sytuację traktować indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, obowiązującym w EU znajdziemy zapisy, które pozwalają na wskazanie kwoty odszkodowania za opóźniony rejs. Kwota odszkodowania, przysługująca konsumentowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Blue Panorama wynoszącym trzy lub więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o łącznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym trzy bądź więcej godzin, pamiętając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (lub ponad 1500 km na terytorium Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym dłużej niż cztery godziny, gdy sumaryczna długość trasy przekracza 3500 km (albo też w sytuacji, gdy trasa łączy lotnisko na terenie Unii Europejskiej z portem lotniczym spoza niej).

Ta kwota może zostać zmniejszona o połowę w sytuacji kiedy opóźnienie jest krótsze niż 4 godziny, a trasa jest dłuższa niż 3500 km.

Istnieją sytuacje, gdy lot spóźnia się więcej niż pięć godzin. Jest to granica, po przekroczeniu której linia Blue Panorama oraz inne linie lotnicze na świecie są zobowiązane do zagwarantowania klientom:

 • pełnego zwrotu pieniędzy za bilety,
 • pełnego zwrotu środków za bilet łączony kiedy jeden z odcinków nie odbędzie się przez problem z wcześniejszym,
 • rejsu na lotnisko początkowe,
 • bezpłatnego posiłku oraz napojów (prawo do opieki),
 • dostępu do wykonania połączenia telefonicznego i wysłania e-maila bez dodatkowych opłat,
 • jeśli to konieczne - miejsce noclegowe w hotelu oraz przejazd do niego.

Odwołanie lub opóźnienie lotu Blue Panorama to z pewnością sytuacja denerwująca i kłopotliwa. W związku z tym każdy podróżny powinien znać swoje prawa i obowiązki. Istotne jest w takim przypadku wystrzeganie się niepotrzebnych emocji i poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą nam na jak najszybsze wyjście z owych problemów.

Trzeba jednocześnie wiedzieć, że zwracając się do fachowców DelayFix, konsument otrzymuje niemalże natychmiastową pomoc. Potrzebne są tylko podstawowe dane, które znajdują się na bilecie oraz omówienie sytuacji. Specjaliści doradzą i podpowiedzą, jakie wyjście wybrać.

DelayFix może poszczycić się wielkim doświadczeniem w pomaganiu osobom których lot został nieoczekiwanie odwołany i bardzo dobrze wie, co powinno się zrobić aby bez poważnych formalności otrzymać odszkodowanie od linii lotniczej. Klient nie będzie musiał przejmować się kontaktem z linią lotniczą Blue Panorama, ponieważ będzie w tej kwestii w stu procentach reprezentowany przez firmę.

Rekompensaty i uzyskanie zwrotu kosztów od Blue Panorama przy profesjonalnym wsparciu będzie czystą formalnością. Zachęcamy do kontaktu poprzez formularz zgłoszeniowy.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie