Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od British Airways  

Opóźniony samolot? Zaplanowany lot linią British Airways nie mógł się odbyć? A może przekazano Ci nagłą wiadomość o jego odwołaniu? Tego typu sytuacje są możliwe, więc jeżeli podróżnik staje w obliczu problemów z linią British Airways, musi pamiętać, czego może się spodziewać i co powinien zrobić, aby otrzymać pomoc.

Sytuacja, w której lot jest spóźniony o parę godzin nie należy do rzadkości. Może to mieć bardzo różne powody, od nierozsądnie ułożonego rozkładu siatki połączeń, poprzez usterki techniczne, aż po niesprzyjające warunki atmosferyczne. Z nimi wszystkimi powinna się jednak liczyć linia lotnicza.

Decydując się na ofertę British Airways, każdy klient musi być przygotowanym na ewentualne opóźnienia. Naturalnie wszystkie linie lotnicze podejmują rozmaite działania aby uniknąć takich problemów, jednak pewne czynniki są poza ich możliwościami. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że konsument nie może dochodzić swoich praw.

Jeżeli, w czasie podróży linią British Airways, klientowi przytrafi się opóźnienie lotu, nie musi martwić się wypełnianiem żmudnych i złożonych dokumentów. Musi tylko przekazać nam odpowiednie informacje o locie. Grupa osób dysponujących rozległymi kwalifikacjami w dziedzinie prawa lotniczego sprawdzi sytuację i powiadomi konsumenta o prawach których jest w stanie dochodzić.

Każda sytuacja jest inna, zatem potrzebne jest tu indywidualne podejście. Główne pytanie brzmi czy opóźnienie było winą British Airways, czy też miały na nie wpływ losowe czynniki. Podobnie jest z wykorzystaniem vouchera czy też innej formy pomocy, która ma umilić czekanie. Niekiedy mimowolnie zrzekamy się prawa do dochodzenia odszkodowania bądź zaakceptowania go w owej formie.

Zdarza się, że opóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Choć w liniach British Airways odwołanie lotu nie szczególnie powszechne, to jednak może się przytrafić. Linia British Airways standardowo stara się – w ramach prawa – znaleźć lot alternatywny bez dodatkowych kosztów. Jednak pasażer nie jest zmuszony do zaakceptowania oferty lotu zastępczego.

Dzięki rozporządzeniu WE 261 każda linia lotnicza, w tym także British Airways ma obowiązek przygotować lot zastępczy lub wynagrodzić owe przykre sytuacje konsumentowi w innej formie w większości sytuacji, kiedy dojdzie do anulowania lotu. Wybór pomiędzy rekompensatą a rozwiązaniem które zostanie zaproponowane przez linię należy w stu procentach do konsumenta.

W obowiązku przewoźnika jest organizacja alternatywnego lotu na spornej trasie lub też zorganizowanie transportu powrotnego do lotniska początkowego. Pasażer może nie przystać na zaproponowane warunki, ale może to spowodować blokadę drogi do uzyskania odszkodowania. Najczęściej w spornej sytuacji opłaca się zgłosić do zawodowców. Nasz doświadczony zespół przeanalizuje każdą sprawę i indywidualnie wskaże możliwości odszkodowawcze. Będzie także przedstawicielem konsumenta w potencjalnym konflikcie z British Airways.

Pamiętajmy o tym, że nie jest możliwe uzyskanie odszkodowania za odwołany lot British Airways jeśli problem z połączeniem nie był zależny od przewoźnika. Na przykład są to przypadki takie jak:

 • Niekorzystne warunki pogodowe,
 • Zablokowanie przestrzeni powietrznej,
 • Pojawi się problem z dziedziny medycznej,
 • Strajki personelu lotniczego (ale nie pracowników linii),
 • Strajk rozpoczną kontrolerzy ruchu lotniczego.

W wymienionych przypadkach nie mamy możliwości otrzymania odszkodowania, wynikającego bezpośrednio z zapisów w prawie, lecz pamiętajmy o tym, żeby zawsze nasz przypadek analizować indywidualnie.

Czytając prawo międzynarodowe, które obowiązuje na terenie Unii Europejskiej, da się określić poziom zryczałtowanego odszkodowania z tytułu opóźnionego lotu. Wartość odszkodowania, która przysługuje pasażerowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu British Airways wynoszącym trzy bądź więcej godzin, mając na uwadze, że chodzi o lot o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym 3 lub więcej godzin, zakładając, że mówimy o locie o łącznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (lub ponad 1500 km na terytorium UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym ponad cztery godziny, gdy łączna długość trasy przekracza 3500 km (lub też w sytuacji, gdy trasa łączy port lotniczy na terytorium Unii Europejskiej z portem lotniczym spoza niej).

Operator może jednak zmniejszyć wysokość odszkodowania o 50%, gdy opóźnienie na trasie mającej ponad 3500 km nie przekracza 4 godzin.

Istnieją sytuacje, gdy lot spóźnia się więcej niż pięć godzin. Jest to granica, po przekroczeniu której linia British Airways oraz inni przewoźnicy na świecie są zobowiązani do zagwarantowania konsumentom:

 • całkowitego zwrotu kwoty za bilety,
 • całkowitego zwrotu środków wydanych na bilet łączony, gdy następny odcinek nie może się odbyć z powodu odwołania wcześniejszego,
 • lotu na lotnisko startowe,
 • napojów i posiłku bez dodatkowych opłat,
 • darmowych połączeń telefonicznych i dostępu do poczty e-mail,
 • zakwaterowanie i przejazd pomiędzy portem lotniczym a miejscem noclegu, kiedy pojawia się konieczność pozostania tam przez jedną lub więcej dób hotelowych przez pasażera w związku z nieregularnością przelotu.

Odwołanie lub spóźnienie lotu British Airways z pewnością jest sytuacją, w której nikt z nas nie chce się znaleźć. Z tego też powodu każdy klient powinien wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. Najważniejsze jest wówczas unikanie nadmiernych nerwów i poszukiwanie rozwiązań, które umożliwią nam szybkie wyjście z tych problemów.

Fachowcy DelayFix oferują natychmiastową pomoc każdemu podróżnemu, który znajduje się w takiej nieprzyjemnej sytuacji. Potrzebne są po prostu podstawowe dane, które znajdują się na bilecie oraz opisanie sytuacji. Specjaliści przygotują opinię, na które rozwiązanie się zdecydować.

DelayFix posiada ogromne doświadczenie we współpracy z klientami których lot został nagle anulowany i doskonale wie, co powinno się zrobić aby bez większych formalności otrzymać odszkodowanie od linii lotniczej. Za kontakt z linią British Airways odpowiadać będzie DelayFix, dzięki czemu pasażer nie poniesie z tego tytułu dodatkowych kosztów.

Rekompensaty oraz zwrot kosztów od British Airways przy profesjonalnym wsparciu będzie błyskawiczną formalnością. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz weryfikacyjny.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie