Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od British Midland International  

Opóźniony samolot? Zaplanowany lot linią British Midland International nie został zrealizowany? A może przekazano Ci nagłą wiadomość o konieczności odwołania go? Ciężko jest uniknąć tego typu sytuacji, zatem jeśli pasażer spotka się z problemami z linią British Midland International, musi wiedzieć, na co może liczyć i jakie kroki musi podjąć, aby zapewnić sobie pomoc.

Sytuacja, gdy samolot ma kilkugodzinne opóźnienie nie należy do rzadkości. Przyczyny mogą być bardzo różne, od nierozsądnie napisanego rozkładu siatki połączeń, poprzez usterki techniczne, a na warunkach pogodowych kończąc. Z nimi wszystkimi powinna się jednak liczyć linia lotnicza.

Decydując się na ofertę British Midland International, każdy klient musi liczyć się z możliwymi opóźnieniami. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze podejmują najróżniejsze inicjatywy aby uniknąć tego typu sytuacji, ale pewne czynniki są poza nimi. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że podróżnik nie ma możliwości domagać się zadośćuczynienia.

Jeżeli, w czasie podróży linią British Midland International, pasażerowi przytrafi się spóźniony lot, nie musi przejmować się obowiązkiem załatwiania problematycznych formalności. Musi tylko przekazać nam wymagane informacje o locie. Grupa osób dysponujących rozległymi kwalifikacjami w dziedzinie prawa lotniczego przeanalizuje sytuację i powiadomi konsumenta o prawach których może dochodzić.

Każda sytuacja jest inna, dlatego powinna być rozpatrywana oddzielnie. Główne pytanie brzmi czy opóźnienie było winą British Midland International, czy też było rezultatem sytuacji losowych. Podobnie jest z wykorzystaniem vouchera bądź podobnej formy pomocy, mającej na celu uprzyjemnić oczekiwanie. Czasami przyjęcie zadośćuczynienia w tej formie będzie oznaczało zrzeczenie się prawa do odszkodowania.

Bywa tak, że spóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Choć w liniach British Midland International anulowanie lotu nie jest rzeczą zbyt powszechną, to jednak istnieje taka możliwość. Linia British Midland International najczęściej stara się – zgodnie z prawem – znaleźć lot alternatywny bez dodatkowych kosztów. Pasażer nie ma jednak obowiązku zaakceptowania owej propozycji.

Z racji rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym również British Midland International posiada obowiązek zorganizować lot zastępczy albo zadośćuczynić. Klientowi przysługuje prawo do wybrania pomiędzy rozwiązaniem oferowanym przez linię lub odszkodowaniem.

Obowiązkiem przewoźnika jest zaproponowanie alternatywnego lotu na spornej trasie lub też organizacja transportu powrotnego na lotnisko początkowe. Pasażer może nie zaakceptować warunków, lecz nie koniecznie będzie to wiązało się z prawem do odszkodowania. Warto zatem sięgnąć po pomoc od profesjonalistów. Nasz doświadczony zespół sprawdzi każdą sprawę i indywidualnie wskaże możliwości na uzyskanie odszkodowania. Będzie także przedstawicielem klienta w potencjalnym konflikcie z British Midland International.

Pamiętajmy o tym, że nie ma możliwości uzyskania odszkodowania za odwołany lot British Midland International kiedy kłopot z połączeniem nie pojawił się z winy przewoźnika. W tego typu przypadkach jak przykładowo:

 • Warunki pogodowe nie dające możliwości odbycia bezpiecznego przelotu,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta,
 • Pojawi się problem natury medycznej,
 • Strajki pracowników lotniczych (nie dotyczy pracowników linii),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W tych wszystkich sytuacjach nie mamy prawa do otrzymania odszkodowania, wynikającego wprost z zapisów w prawie, lecz pamiętajmy o tym, żeby dla pewności naszą sytuację analizować indywidualnie.

Czytając prawo międzynarodowe, obowiązujące na terenie UE, można sprawdzić wysokość zryczałtowanego odszkodowania z tytułu opóźnionego rejsu. Wysokość odszkodowania, która przysługuje pasażerowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu British Midland International które wyniosło trzy bądź więcej godzin, zakładając, że mówimy o locie o sumarycznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym trzy bądź więcej godzin, pamiętając, że chodzi o lot o łącznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (bądź też powyżej 1500 km na terenie UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło ponad 4 godziny, gdy łączna długość trasy wynosi ponad 3500 km (albo też w sytuacji, kiedy trasa łączy port lotniczy na terenie Unii Europejskiej z portem lotniczym spoza niej).

Linia może jednak zmniejszyć poziom odszkodowania o połowę, gdy opóźnienie na trasie mającej ponad 3500 km nie przekracza czterech godzin.

Mają miejsce przypadki, kiedy lot opóźnia się więcej niż 5 godzin. Są to sytuacje, w których linia British Midland International lub dowolna inna musi swoim klientom zagwarantować dostęp do:

 • całkowitego zwrotu pieniędzy wydanych na zakłócony rejs,
 • całkowitego zwrotu pieniędzy przekazanych na bilet łączony, gdy następny odcinek nie może się odbyć z powodu zakłócenia poprzedniego,
 • przelotu z powrotem do portu lotniczego, z którego rozpoczęła się podróż,
 • napojów oraz posiłku bez dodatkowych opłat,
 • bezpłatnych połączeń telekomunikacyjnych i dostępu do poczty e-mail,
 • jeśli to konieczne - miejsce noclegowe w hotelu i przejazd do niego.

Odwołanie lub opóźnienie lotu British Midland International z pewnością jest sytuacją stresującą i zazwyczaj oznacza sporo problemów. Z tego też powodu każdy pasażer powinien znać swoje prawa i obowiązki. W obliczu takich sytuacji trzeba zachować spokój i znaleźć najlepsze wyjście z punktu widzenia naszego portfela jak i logistycznego.

Specjaliści DelayFix są w stanie zapewnić natychmiastową pomoc każdemu pasażerowi, który znalazł się w takiej nieprzyjemnej sytuacji. Potrzebne są jedynie podstawowe dane, które można znaleźć na bilecie oraz opis sytuacji. Specjaliści doradzą i podpowiedzą, na które rozwiązanie się zdecydować.

Wielkie doświadczenie DelayFix w pracy nad egzekwowaniem praw w imieniu podróżnych z racji nieregularności lotu sprawia, że opóźniony lub anulowany lot nie przyniesie ze sobą jeszcze większego stresu, konieczności wypełniania licznych formularzy oraz załatwianiem żmudnych czynności biurokratycznych. Klient nie musi martwić się o kontakt z linią lotniczą British Midland International, bo będzie na tym polu w pełni reprezentowany przez firmę.

Odszkodowania i zwrócenie kosztów od British Midland International przy fachowym wsparciu nie spowoduje w takim razie żadnych problemów. Zachęcamy do kontaktu poprzez formularz zgłoszeniowy.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie