Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Brussels Airlines  

Spóźniony samolot? Zarezerwowany lot linią Brussels Airlines nie mógł się odbyć? A może przekazano Ci przykrą wiadomość o potrzebie anulowania go? Tego typu sytuacji jest całe mnóstwo, zatem jeżeli pasażer spotka się z problemami z linią Brussels Airlines, musi pamiętać, czego może się spodziewać i co powinien zrobić, by otrzymać wsparcie.

Sytuacja, gdy samolot jest opóźniony o parę godzin nie należy do rzadkości. Przyczyny mogą być bardzo różne, od źle ułożonego rozkładu siatki połączeń, poprzez kłopoty techniczne, aż po pogodę. Z nimi wszystkimi musi się jednak liczyć linia lotnicza.

Wybierając ofertę Brussels Airlines, każdy pasażer musi liczyć się z opóźnieniami. Naturalnie wszystkie linie lotnicze podejmują różne inicjatywy aby uniknąć takich zdarzeń, jednak niektóre rzeczy pozostają poza nimi. Nie oznacza to jednak, że pasażer nie ma możliwości dochodzić swoich praw.

Jeżeli, podróżując linią Brussels Airlines, pasażerowi przytrafi się opóźnienie lotu, nie musi martwić się koniecznością załatwiania złożonych formalności. Wystarczy, że poda nam konkretne informacje o locie. Grupa pracowników posiadających bogate kwalifikacje z zakresu prawa lotniczego przeanalizuje sytuację i powiadomi podróżnika o jego prawach.

Każda sytuacja może różnić się od pozostałych, dlatego musi być rozpatrywana rzetelnie oraz indywidualnie. Podstawową kwestią jest to czy opóźnienie było winą Brussels Airlines, czy też miały na nie wpływ niezależne czynniki. Podobnie jest z realizacją vouchera bądź podobnej formy pomocy, mającej na celu umilić oczekiwanie. W niektórych przypadkach samoistnie zrzekamy się prawa do dochodzenia zadośćuczynienia czy zaakceptowania go w tej formie.

Możliwe jest, że spóźnienie przekształci się w kompletne odwołanie lotu. Chociaż w liniach Brussels Airlines odwołanie lotu nie szczególnie bywa powszechne, to jednak może się przytrafić. Linia Brussels Airlines zwykle stara się – zgodnie z prawem – znaleźć lot zastępczy bez dodatkowych opłat. Nie ma jednak obowiązku pasażer do akceptowania owej oferty.

Z racji rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Brussels Airlines musi przygotować lot alternatywny albo zadośćuczynić. Klientowi przysługuje prawo do wybierania między rozwiązaniem zaproponowanym przez linię albo odszkodowaniem.

Przewoźnik ma obowiązek zaproponować inne połączenie na konkretnej trasie lub połączenie powrotne do portu lotniczego, z którego rozpoczęto podróż tą linią. Pasażer może nie zaakceptować warunków, jednak nie zawsze będzie to wiązało się z możliwością uzyskania odszkodowania. Często w spornej sytuacji warto się zgłosić do profesjonalistów. Specjaliści z naszej firmy zapoznają się dokładnie z każdą sytuacją i mogą opracować plan działania, którego celem będzie uzyskanie odszkodowania. Zajmą się oni również kompleksową reprezentacją klienta w przypadku kiedy dojdzie do rozprawy z Brussels Airlines.

Warto wiedzieć, że odszkodowanie za odwołany lot Brussels Airlines nie przysługuje, gdy fakt ten nastąpił z powodów na które przewoźnik nie miał wpływu. Dla przykładu są to przypadki takie jak:

 • Nieodpowiednie warunki pogodowe,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta,
 • Będzie miał miejsce problem z dziedziny medycznej,
 • Strajk podejmą zatrudnieni na lotniskach (nie tyczy się to pracowników danego przewoźnika),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W tych wszystkich przypadkach nie ma prawa do otrzymania odszkodowania, które wynikałoby wprost z przepisów, aczkolwiek pamiętajmy o tym, żeby dla pewności naszą sytuację traktować indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, które obowiązuje w EU są zapisy pozwalające na wskazanie kwoty odszkodowania za opóźniony lot. Wysokość odszkodowania, która przysługuje klientowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Brussels Airlines wynoszącym trzy lub więcej godzin, mając na uwadze, że chodzi o lot o sumarycznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym trzy bądź więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o sumarycznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (bądź też powyżej 1500 km na terenie UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło ponad 4 godziny, kiedy sumaryczna długość trasy wynosi ponad 3500 km (albo też w sytuacji, kiedy trasa łączy port lotniczy na terytorium Unii Europejskiej z lotniskiem spoza niej).

Przewoźnik lotniczy ma prawo jednak zmniejszyć kwotę odszkodowania o połowę, gdy opóźnienie na trasie przekraczającej 3500 km nie przekracza czterech godzin.

Opóźnienie lotu o ponad 5 godzin jest sytuacją, która występuje od czasu do czasu. Są to przypadki, w których linia Brussels Airlines lub dowolny inny przewoźnik musi swoim klientom zagwarantować dostęp do:

 • pełnego zwrotu płatności za bilety,
 • pełnego zwrotu pieniędzy za bilet łączony kiedy jeden z odcinków nie odbędzie się przez kłopot z poprzednim,
 • lotu na lotnisko startowe,
 • napojów oraz posiłku bez żadnych opłat,
 • bezpłatnych połączeń telekomunikacyjnych oraz dostępu do poczty elektronicznej,
 • lokum i przejazd pomiędzy lotniskiem a miejscem noclegu, kiedy pojawia się konieczność pozostania tam przez jedną lub więcej dób hotelowych przez klienta wynikająca z opóźnienia rejsu.

Odwołanie lub opóźnienie lotu Brussels Airlines to na pewno sytuacja stresująca i kłopotliwa. W związku z tym każdy pasażer musi wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. W obliczu takich sytuacji trzeba zachować spokój i wybrać najkorzystniejsze wyjście z punktu widzenia naszych finansów oraz logistyki.

Eksperci DelayFix oferują błyskawiczną pomoc każdemu pasażerowi, który znajduje się w takiej nieprzyjemnej sytuacji. Aby otrzymać pomoc od fachowców, nie trzeba przechodzić przez jakiekolwiek skomplikowane formalności. Należy podać jedynie kluczowe informacje na temat konkretnego lotu.

DelayFix ma ogromne doświadczenie we współpracy z podróżnymi których lot został niespodziewanie odwołany i bardzo dobrze wie, jakie kroki należy wykonać aby bez poważnych formalności uzyskać odszkodowanie od linii lotniczej. Za kontaktowanie się z linią Brussels Airlines odpowiada DelayFix, przez co pasażer nie poniesie z tego tytułu dodatkowych kosztów.

Odszkodowania i zwrot kosztów od Brussels Airlines przy fachowym wsparciu nie spowoduje więc żadnych problemów. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz zgłoszeniowy.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie