Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Bulgaria Air  

Opóźniony samolot? Zaplanowany lot linią Bulgaria Air nie doszedł do skutku? A może dostałeś przykrą wiadomość o jego odwołaniu? Tego typu sytuacje są możliwe, zatem jeżeli podróżnik staje w obliczu problemów w linii Bulgaria Air, musi pamiętać, czego może oczekiwać i co powinien zrobić, by otrzymać pomoc.

Sytuacja, w której samolot jest spóźniony o parę godzin nie jest niczym rzadkim. Może to mieć najróżniejsze powody, od nieumiejętnie ułożonego rozkładu siatki połączeń, poprzez awarie, aż po warunki pogodowe. Z nimi wszystkimi musi się jednak liczyć firma organizująca loty.

Decydując się na ofertę Bulgaria Air, każdy podróżnik musi liczyć się z możliwymi opóźnieniami. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze starają się przeciwdziałać tym zdarzeniom, jednak niektóre rzeczy pozostają poza nimi. Nie oznacza to jednak, że podróżnik nie może dochodzić swych praw.

Jeśli, podróżując linią Bulgaria Air, klientowi przytrafi się opóźniony lot, nie musi przejmować się koniecznością załatwiania licznych formalności. Wystarczy, że przekaże nam podstawowe informacje o locie. Zespół specjalistów z zakresu prawa lotniczego przeanalizuje sytuację i poinformuje klienta o prawach które mu przysługują.

Każda sytuacja może różnić się od innych, dlatego powinna być analizowana w sposób indywidualny. Wszystko jest uzależnione od tego czy opóźnienie wynikło z winy Bulgaria Air, czy też było efektem przypadku. Podobnie jest z wykorzystaniem vouchera lub podobnej formy pomocy, która ma umilić czekanie. Niekiedy samoistnie zrzekamy się możliwości dochodzenia zadośćuczynienia czy zaakceptowania go w tej formie.

Bywa tak, że spóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Chociaż w liniach Bulgaria Air odwołanie lotu nie jest rzeczą zbyt częstą, to jednak może się przytrafić. Linia Bulgaria Air standardowo stara się – zgodnie z panującymi przepisami – zapewnić lot alternatywny bez dodatkowych opłat. Oferta ta nie jest jednak dla pasażera czymś obowiązkowym.

Dzięki rozporządzeniu WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Bulgaria Air posiada obowiązek zapewnić lot zastępczy lub zadośćuczynić. Podróżny może wybrać rozwiązanie oferowane przez linię lub zażądać przekazania rekompensaty.

Przewoźnik ma obowiązek zapewnić alternatywne połączenie na spornej trasie lub lot powrotny do portu lotniczego, z którego rozpoczęto podróż tą linią. Klient ma prawo nie zaakceptować warunków, jednak nie koniecznie będzie to wiązało się z prawem do odszkodowania. Opłaca się zatem sięgnąć po pomoc od fachowców. Pracownicy naszej firmy zapoznają się dokładnie z każdą sytuacją i mogą stworzyć plan postępowania, którego celem będzie uzyskanie odszkodowania. Będą również przedstawicielem konsumenta w ewentualnym sporze z Bulgaria Air.

Pamiętajmy o tym, że nie jest możliwe uzyskanie odszkodowania za odwołany lot Bulgaria Air kiedy problem z podróżą nie pojawił się z winy przewoźnika. Przykładowo są to przypadki takie jak:

 • Niekorzystne warunki pogodowe,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zablokowana,
 • Pojawi się problem natury medycznej,
 • Zastrajkują pracownicy lotnisk (nie dotyczy pracowników konkretnego przewoźnika),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W takich przypadkach klientowi nie przysługuje dodatkowa forma odszkodowania, która wynikałaby bezpośrednio z aktów prawnych, lecz należy zwrócić uwagę na fakt, że każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, które obowiązuje w EU znajdziemy zapisy, które pozwalają na obliczenie wartości odszkodowania za opóźniony lot. Wysokość odszkodowania, która przysługuje klientowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Bulgaria Air które wyniosło trzy lub więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło trzy bądź więcej godzin, pamiętając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (bądź też ponad 1500 km na terytorium UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym ponad 4 godziny, kiedy sumaryczna długość trasy wynosi ponad 3500 km (albo też w przypadku, gdy trasa łączy port lotniczy na terytorium Unii Europejskiej z portem lotniczym spoza niej).

Przewoźnik lotniczy ma prawo jednak zmniejszyć poziom odszkodowania o 50%, kiedy opóźnienie na trasie przekraczającej 3500 km nie przekroczyło czterech godzin.

Opóźnienie przelotu o ponad 5 godzin to sytuacja, która pojawia się co jakiś czas. Są to przypadki, w których linia Bulgaria Air lub dowolna inna ma obowiązek swoim pasażerom zapewnić dostęp do:

 • całkowitego zwrotu płatności za bilety,
 • całkowitego zwrotu pieniędzy za bilet łączony kiedy jeden z odcinków nie odbędzie się przez problem z wcześniejszym,
 • rejsu na lotnisko startowe,
 • napojów oraz posiłku bez dodatkowych opłat,
 • darmowych połączeń telekomunikacyjnych i dostępu do poczty elektronicznej,
 • zakwaterowanie oraz transport pomiędzy lotniskiem a miejscem noclegu, kiedy pojawia się konieczność pobytu przez jedną lub więcej nocy przez klienta wynikająca z opóźnienia rejsu.

Odwołanie lub opóźnienie lotu Bulgaria Air to z pewnością sytuacja denerwująca i kłopotliwa. Z tego też powodu każdy podróżujący powinien wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. W takich sytuacjach trzeba zachować spokój i znaleźć najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia ekonomicznego oraz logistyki.

Specjaliści DelayFix mogą zaproponować błyskawiczną pomoc każdemu pasażerowi, który znalazł się w takiej trudnej sytuacji. Aby otrzymać pomoc od fachowców, nie musimy załatwiać jakichkolwiek zawiłych formalności. Należy przedstawić jedynie podstawowe dane na temat konkretnego lotu.

Duże doświadczenie DelayFix w pracy nad egzekwowaniem praw w imieniu konsumentów z racji nieregularności rejsu powoduje, że spóźniony czy odwołany lot nie przyniesie ze sobą jeszcze większego stresu, potrzeby wypełniania licznych formularzy oraz załatwianiem żmudnych czynności biurokratycznych. Za kontaktowanie się z linią Bulgaria Air odpowiada DelayFix, przez co podróżny nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów.

Odszkodowania i zwrot kosztów od Bulgaria Air przy fachowym wsparciu będzie zwykłą formalnością. Zachęcamy do kontaktu poprzez wysłanie formularza weryfikacyjnego.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie