Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od CITYJET  

Opóźnienie samolotu? Zaplanowany lot linią CITYJET nie mógł się odbyć? A może otrzymałeś nagłą wiadomość o potrzebie anulowania go? Takie sytuacje są możliwe, dlatego też jeśli klient spotka się z problemami z linią CITYJET, musi zdawać sobie sprawę z tego, na co może liczyć i jakie kroki powinien wykonać, by uzyskać najlepszą pomoc.

Sytuacja, w której samolot jest opóźniony o kilka godzin nie należy do rzadkości. Przyczyny mogą być bardzo różne, od niewłaściwie rozpisanego planu siatki połączeń, poprzez awarie, aż po pogodę. Z wszystkimi z nich musi się jednak liczyć linia lotnicza.

Decydując się na ofertę CITYJET, każdy podróżujący musi liczyć się z opóźnieniami. Oczywiście wszystkie linie lotnicze podejmują rozmaite inicjatywy aby uniknąć tego typu kłopotów, ale niektóre czynniki pozostają poza nimi. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że konsument nie ma możliwości dochodzić swoich praw.

Jeżeli, podróżując linią CITYJET, klient napotka opóźnienie lotu, nie musi martwić się wypełnianiem żmudnych i skomplikowanych dokumentów. Musi zwyczajnie przekazać nam właściwe informacje o locie. Grupa pracowników posiadających bogate kwalifikacje z zakresu prawa lotniczego sprawdzi sytuację i poinformuje klienta o prawach które mu przysługują.

Każda sytuacja różni się od innych, więc powinna być przeanalizowana w sposób indywidualny. Podstawową rzeczą jest to czy opóźnienie było winą CITYJET, czy też było efektem przypadku. To samo dotyczy wykorzystywania vouchera albo innej formy pomocy, która ma uprzyjemnić oczekiwanie. W pewnych przypadkach samoistnie zrzekamy się prawa do dochodzenia odszkodowania przy przyjęciu go w takiej postaci.

Zdarza się, że opóźnienie przekształci się w całkowite odwołanie lotu. Chociaż w przypadku linii CITYJET anulowanie lotu nie przytrafia się szczególnie często, to jednak może się zdarzyć. Linia CITYJET zwykle robi co w jej mocy, aby – zgodnie z aktualnymi przepisami – zaproponować lot zastępczy bez dodatkowych opłat. Oferta ta nie jest jednak dla klienta czymś obowiązkowym.

Dzięki rozporządzeniu WE 261 każda linia lotnicza, w tym także CITYJET musi zorganizować lot alternatywny lub wynagrodzić tego typu niedogodności klientowi w innej formie w większości sytuacji, gdy dochodzi do anulowania lotu. Klientowi przysługuje prawo do wyboru pomiędzy rozwiązaniem które zaoferuje linia bądź rekompensatą.

W obowiązku przewoźnika jest organizacja innego przelotu na tej konkretnej trasie bądź też zorganizowanie przelotu powrotnego do lotniska początkowego. Pasażer może nie zgodzić się na warunki, jednak nie zawsze będzie to wiązało się z możliwością otrzymania odszkodowania. Warto więc sięgnąć po pomoc od fachowców. Nasz wykwalifikowany team przeanalizuje każdą sprawę i indywidualnie zaprezentuje możliwości odszkodowawcze. Będzie również reprezentował konsumenta w ewentualnym konflikcie z CITYJET.

Miejmy na uwadze, że nie jest możliwe uzyskanie odszkodowania za odwołany lot CITYJET jeśli problem z podróżą nie pojawił się z winy przewoźnika. Na przykład są to sytuacje takie jak:

 • Złe warunki pogodowe,
 • Zamknięcie przestrzeni powietrznej,
 • Ciężki kłopot medyczny,
 • Strajki pracowników lotniczych (ale nie pracowników linii),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W takich sytuacjach konsumentowi nie należy się dodatkowa kwota odszkodowania, która wynikałaby bezpośrednio z przepisów, ale należy zwrócić uwagę na to, że każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie.

Czytając prawo międzynarodowe, obowiązujące na terenie UE, można sprawdzić wysokość zryczałtowanego odszkodowania spowodowanego opóźnionym rejsem. Kwota odszkodowania, przysługująca klientowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu CITYJET które wyniosło trzy lub więcej godzin, pamiętając, że mówimy o locie o sumarycznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym trzy bądź więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o łącznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (lub ponad 1500 km na terenie UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym ponad cztery godziny, kiedy łączna długość trasy przekracza 3500 km (lub też w przypadku, gdy trasa łączy lotnisko na terytorium UE z portem lotniczym spoza niej).

Linia może jednak pomniejszyć poziom odszkodowania o połowę, kiedy opóźnienie na trasie przekraczającej 3500 km nie przekracza 4 godzin.

Istnieją przypadki, kiedy lot opóźnia się więcej niż 5 godzin. Są to sytuacje, w których linia CITYJET lub każda inna ma obowiązek swoim pasażerom zagwarantować dostęp do:

 • pełnego zwrotu środków przekazanych na opóźniony przelot,
 • całkowitego zwrotu środków za bilet łączony kiedy jeden z odcinków nie może się odbyć przez problem z pierwszym,
 • lotu na lotnisko startowe,
 • bezpłatnego posiłku i napojów (prawo do opieki),
 • bezpłatnych połączeń telefonicznych oraz dostępu do poczty elektronicznej,
 • lokum oraz przejazd pomiędzy portem lotniczym a miejscem noclegu, kiedy występuje konieczność pozostania tam przez jedną lub więcej nocy przez klienta w związku z nieregularnością rejsu.

Odwołanie lub opóźnienie lotu CITYJET to z pewnością sytuacja irytująca i kłopotliwa. W związku z tym każdy konsument musi wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. Ważne jest w takiej sytuacji wystrzeganie się niepotrzebnych nerwów i poszukiwanie rozwiązań, które umożliwią nam szybkie wyjście z tych kłopotów.

Trzeba także wiedzieć, że po zwróceniu się do ekspertów DelayFix, konsument może otrzymać sprawną pomoc. Wystarczą podstawowe dane, które zapisane są na bilecie oraz przedstawienie sytuacji. Specjaliści doradzą i podpowiedzą, na którą opcję się zdecydować.

DelayFix może poszczycić się ogromnym doświadczeniem w pomaganiu konsumentom których lot został nieoczekiwanie anulowany i doskonale wie, co należy zrobić aby bez męczących formalności otrzymać zadośćuczynienie od linii lotniczej. Za kontaktowanie się z linią CITYJET odpowiada DelayFix, w związku z czym pasażer nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów.

Trzeba więc po prostu wysłać prosty formularz zgłoszeniowy, aby bez żadnych przeszkód uzyskać odszkodowanie od CITYJET i uniknąć niemiłych konsekwencji anulowania rejsu. Współpraca taka jest wartościowa dla każdego konsumenta, którego lot nie mógł się odbyć.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie