Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Condor  

Spóźniony samolot? Zarezerwowany lot linią Condor nie mógł się odbyć? A może otrzymałeś nagłą wiadomość o jego odwołaniu? Trudno jest ustrzec się podobnych sytuacji, zatem jeśli podróżnik spotka się z problemami z linią Condor, musi mieć świadomość tego, na co może liczyć i jakie kroki musi wykonać, aby zapewnić sobie wsparcie.

Sytuacja, w której samolot jest spóźniony o parę godzin nie należy do rzadkości. Przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane, od nierozsądnie rozpisanego planu siatki połączeń, poprzez zdarzenia w powietrzu, aż po pogodę. Z wszystkimi z nich powinna się jednak liczyć firma organizująca loty.

Decydując się na ofertę Condor, każdy podróżujący musi być przygotowanym na ewentualne opóźnienia. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze starają się przeciwdziałać takim zdarzeniom, jednak pewne rzeczy pozostają poza ich kontrolą. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że podróżnik nie może dochodzić swych praw.

Jeśli, podróżując linią Condor, klientowi przytrafi się opóźniony lot, nie musi martwić się potrzebą załatwiania zawiłych formalności. Musi jedynie przekazać nam właściwe informacje o locie. Zespół specjalistów z zakresu prawa lotniczego oceni sytuację i powiadomi konsumenta o jego prawach.

Każda sytuacja może różnić się od pozostałych, zatem niezbędne jest tutaj indywidualne podejście. Podstawową rzeczą jest to czy opóźnienie wynikło z winy Condor, czy też było rezultatem przypadku. To samo dotyczy realizowania vouchera lub podobnej formy pomocy, która ma umilić oczekiwanie. Czasem zaakceptowanie zadośćuczynienia w takiej postaci będzie oznaczało zrzeczenie się prawa do odszkodowania.

Możliwe jest, że spóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Choć w przypadku linii Condor odwołanie lotu nie zbyt powszechne, to jednak istnieje taka ewentualność. Linia Condor standardowo robi co tylko może, żeby – w ramach prawa – znaleźć lot zastępczy bez dodatkowych kosztów. Jednak klient nie jest zmuszony do przyjęcia oferty lotu alternatywnego.

Na mocy rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Condor posiada obowiązek zorganizować lot alternatywny lub zadośćuczynić. Klient może wybrać rozwiązanie proponowane przez linię albo zażądać wypłacenia odszkodowania.

Przewoźnik ma obowiązek zaproponować alternatywny lot na danej trasie albo połączenie powrotne na lotnisko, z którego rozpoczęto podróż tą linią. Klient ma prawo nie zgodzić się na warunki, lecz nie zawsze będzie to wiązało się z prawem do odszkodowania. Warto zatem zasięgnąć pomocy profesjonalistów. Nasz wykwalifikowany team przeanalizuje każdą sprawę i indywidualnie pokaże możliwości odszkodowawcze. Będzie też przedstawicielem klienta w potencjalnym sporze z Condor.

Miejmy na uwadze, że nie jest możliwe uzyskanie odszkodowania za odwołany lot Condor kiedy problem z połączeniem nie pojawił się z winy linii lotniczej. W takich przypadkach jak na przykład:

 • Warunki atmosferyczne nie dające możliwości odbycia lotu,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta,
 • Skomplikowany problem medyczny,
 • Zastrajkują zatrudnieni na lotniskach (nie tyczy się to pracowników konkretnego przewoźnika),
 • Zastrajkują kontrolerzy ruchu lotniczego.

W wymienionych przypadkach nie ma prawa do otrzymania odszkodowania, wynikającego wprost z przepisów, aczkolwiek miejmy na uwadze to, żeby dla pewności naszą sytuację traktować indywidualnie.

Sprawdzając prawo międzynarodowe, obowiązujące kraje członkowskie Unii Europejskiej, da się sprawdzić kwotę zryczałtowanego odszkodowania z tytułu opóźnionego rejsu. Konsument ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie na poziomie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Condor które wyniosło trzy lub więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło 3 lub więcej godzin, pamiętając, że chodzi o lot o łącznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (lub powyżej 1500 km na terytorium UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło ponad 4 godziny, kiedy sumaryczna długość trasy przekracza 3500 km (lub też w przypadku, gdy trasa łączy lotnisko na terytorium Unii Europejskiej z portem lotniczym spoza niej).

Operator może jednak zmniejszyć poziom odszkodowania o połowę, gdy opóźnienie na trasie mającej ponad 3500 km nie przekroczyło czterech godzin.

Istnieją sytuacje, kiedy lot spóźnia się więcej niż pięć godzin. Jest to granica, powyżej której linia Condor oraz inni operatorzy linii lotniczych na świecie są zobligowani do zapewnienia konsumentom:

 • pełnego zwrotu kwoty za bilety,
 • pełnego zwrotu pieniędzy wydanych na bilet łączony, kiedy następny odcinek nie odbędzie się z powodu odwołania wcześniejszego,
 • przelotu z powrotem do portu lotniczego, z którego rozpoczęła się podróż,
 • darmowego posiłku oraz napojów (prawo do opieki),
 • bezpłatnych połączeń telekomunikacyjnych oraz dostępu do poczty e-mail,
 • zakwaterowanie oraz transport pomiędzy portem lotniczym a miejscem noclegu, gdy pojawia się konieczność pobytu przez 1 lub więcej dób hotelowych przez klienta w związku z nieregularnością rejsu.

Odwołanie lub opóźnienie lotu Condor to bez wątpienia sytuacja denerwująca i kłopotliwa. Każdemu podróżnemu przysługują wtedy określone prawa, o których warto wiedzieć. Istotne jest wówczas wystrzeganie się niepotrzebnych nerwów i szukanie rozwiązań, które pozwolą nam na sprawne wyjście z tych problemów.

Warto jednocześnie mieć świadomość tego, że po zwróceniu się do ekspertów DelayFix, podróżny może otrzymać niemalże natychmiastową pomoc. Aby otrzymać pomoc od specjalistów, nie musimy przechodzić przez żadne złożone formalności. Trzeba dostarczyć po prostu kluczowe informacje na temat naszego lotu.

DelayFix może poszczycić się imponującym doświadczeniem we współpracy z podróżnymi których lot został niespodziewanie odwołany i bardzo dobrze wie, co powinno się zrobić aby bez poważniejszych formalności uzyskać zadośćuczynienie od linii lotniczej. Za kontakt z linią Condor odpowiada DelayFix, przez co pasażer nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów.

Wystarczy w takim razie wypełnić niewielki formularz zgłoszeniowy, aby bez żadnych problemów otrzymać odszkodowanie od Condor i wystrzec się przykrych konsekwencji anulowania rejsu. Współpraca taka będzie korzystna dla każdego pasażera, którego lot nie doszedł do skutku.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie