Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Croatia Airlines  

Spóźniony samolot? Twój lot linią Croatia Airlines się nie odbył? A może otrzymałeś nagłą wiadomość o jego odwołaniu? Tego typu sytuacji zdarza się całe mnóstwo, zatem jeśli pasażer staje w obliczu problemów z linią Croatia Airlines, powinien pamiętać, na co może liczyć i co musi uczynić, aby otrzymać fachową pomoc.

Sytuacja, gdy lot jest opóźniony o parę godzin nie jest niczym niezwykłym. Powody mogą być bardzo zróżnicowane, od nieumiejętnie rozpisanego rozkładu siatki połączeń, poprzez awarie, a na pogodzie kończąc. Z wszystkimi z nich musi się jednak liczyć linia lotnicza.

Wybierając ofertę Croatia Airlines, każdy pasażer musi liczyć się z możliwymi opóźnieniami. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze robią wszystko aby uniknąć takich nieprzyjemności, jednak pewne czynniki pozostają poza nimi. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że konsument nie może dochodzić swych praw.

Jeśli, podróżując linią Croatia Airlines, podróżnikowi przytrafi się spóźnienie lotu, nie musi przejmować się koniecznością załatwiania zawiłych formalności. Musi jedynie podać nam wymagane parametry lotu. Zespół pracowników posiadających duże kwalifikacje z zakresu prawa lotniczego sprawdzi sytuację i poinformuje podróżnika o jego prawach.

Każda sytuacja jest inna, przez co powinna być analizowana oddzielnie. Główną kwestią jest pytanie czy opóźnienie powstało z winy Croatia Airlines, czy też wpłynęły na nie niezależne czynniki. Podobnie jest z wykorzystaniem vouchera lub innej formy pomocy, mającej na celu uprzyjemnić czekanie. W niektórych przypadkach mimowolnie rezygnujemy z prawa do dochodzenia zadośćuczynienia czy przyjęcia go w takiej postaci.

Możliwe jest, że opóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Chociaż w liniach Croatia Airlines anulowanie lotu nie jest sytuacją zbyt częstą, to jednak może się przytrafić. Linia Croatia Airlines zazwyczaj robi wszystko, aby – w ramach prawa – znaleźć lot alternatywny bez obciążania klienta dodatkowymi opłatami. Jednak klient nie jest zobowiązany do zaakceptowania oferty lotu zastępczego.

Dzięki rozporządzeniu WE 261 każda linia lotnicza, w tym także Croatia Airlines ma obowiązek zorganizować podróżnym lot zastępczy w przypadku odwołania lotu lub wypłacić mu właściwe dla sytuacji zadośćuczynienie. Klientowi przysługuje prawo do wyboru pomiędzy rozwiązaniem oferowanym przez linię albo rekompensatą.

W obowiązku przewoźnika jest zaproponowanie innego lotu na tej konkretnej trasie bądź też organizacja przelotu powrotnego do lotniska początkowego. Pasażer ma prawo nie zgodzić się na zaproponowane warunki, lecz może to zablokować mu drogę do wypłaty odszkodowania. Opłaca się więc zasięgnąć pomocy profesjonalistów. Specjaliści z naszej firmy zapoznają się szczegółowo z Twoją sytuacją i mogą opracować plan postępowania, którego celem jest wypłata odszkodowania. Zajmą się oni także kompleksową reprezentacją konsumenta jeśli dojdzie do sporu z Croatia Airlines.

Trzeba wiedzieć, że wypłata odszkodowania za odwołany lot Croatia Airlines nie przysługuje, gdy fakt ten nastąpił z powodów na które przewoźnik nie miał wpływu. Przykładowo są to sytuacje takie jak:

 • Nieodpowiednie warunki atmosferyczne,
 • Zamknięcie przestrzeni powietrznej,
 • Pojawi się kłopot natury medycznej,
 • Strajk podejmą pracownicy lotnisk (nie dotyczy pracowników spornego przewoźnika),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W takich sytuacjach konsumentowi nie należy się dodatkowa kwota odszkodowania, która wynikałaby bezpośrednio z przepisów, lecz warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

Analizując prawo międzynarodowe, obowiązujące na terenie Unii Europejskiej, można wskazać wysokość zryczałtowanego odszkodowania spowodowanego opóźnionym lotem. Pasażer ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie w wysokości:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Croatia Airlines wynoszącym trzy bądź więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o łącznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło 3 bądź więcej godzin, pamiętając, że mówimy o locie o sumarycznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (lub powyżej 1500 km na terenie Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym ponad cztery godziny, w sytuacji, w której łączna długość trasy przekracza 3500 km (albo też w sytuacji, kiedy trasa łączy port lotniczy na terytorium Unii Europejskiej z portem lotniczym spoza niej).

Wspomniana wartość może zostać zmniejszona o połowę w sytuacji kiedy opóźnienie jest krótsze niż 4 godziny, a trasa przekracza 3500 km.

Istnieją sytuacje, kiedy rejs opóźnia się więcej niż pięć godzin. Ten interwał to granica, powyżej której linia Croatia Airlines oraz inne linie lotnicze na świecie są zobligowane do zapewnienia klientom:

 • pełnego zwrotu środków wydanych na sporny lot,
 • pełnego zwrotu środków wydanych na bilet łączony, kiedy kolejny odcinek nie odbędzie się z powodu zakłócenia pierwszego,
 • lotu powrotnego na lotnisko, z którego rozpoczęła się podróż,
 • darmowego posiłku oraz napojów (prawo do opieki),
 • darmowych połączeń telekomunikacyjnych oraz dostępu do poczty e-mail,
 • w razie konieczności - miejsce noclegowe w hotelu i przejazd do niego.

Odwołanie lub opóźnienie lotu Croatia Airlines bez wątpienia jest sytuacją stresującą oraz bardzo krępującą i w każdym przypadku niesie ze sobą mnóstwo trudności. Każdemu pasażerowi przysługują wówczas określone prawa, o których musi wiedzieć. Najważniejsze jest wówczas wystrzeganie się nadmiernych nerwów i szukanie rozwiązań, które pozwolą nam na jak najszybsze wyjście z takich problemów.

Fachowcy DelayFix są w stanie zapewnić błyskawiczną pomoc każdemu pasażerowi, który znalazł się w takiej niełatwej sytuacji. Potrzebne są tylko podstawowe dane, które zapisane są na bilecie oraz opis sytuacji. Specjaliści doradzą i podpowiedzą, jakie rozwiązanie wybrać.

Duże doświadczenie DelayFix w pracy nad egzekwowaniem praw w imieniu podróżnych z powodu nieregularności lotu powoduje, że spóźniony albo odwołany lot nie przyniesie ze sobą dodatkowego stresu, konieczności wypełniania niezliczonych formularzy czy załatwianiem żmudnych procesów biurokratycznych. Za kontakt z linią Croatia Airlines odpowiada DelayFix, zatem konsument nie poniesie z tego tytułu dodatkowych kosztów.

Odszkodowania i zwrot kosztów od Croatia Airlines przy fachowym wsparciu nie spowoduje więc żadnych kłopotów. Zachęcamy do kontaktu poprzez wysłanie formularza zgłoszeniowego.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie