Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Czech Airlines  

Spóźniony samolot? Twój lot linią Czech Airlines nie został zrealizowany? A może otrzymałeś nieoczekiwaną wiadomość o jego odwołaniu? Tego typu sytuacje są możliwe, zatem jeśli pasażer staje w obliczu problemów z linią Czech Airlines, powinien zdawać sobie sprawę z tego, na co może liczyć i jakie kroki musi wykonać, aby otrzymać pomoc.

Sytuacja, w której samolot jest opóźniony o kilka godzin nie jest niczym niespotykanym. Może to mieć bardzo różne przyczyny, od nieumiejętnie przygotowanego rozkładu siatki połączeń, poprzez awarie, aż po niesprzyjające warunki atmosferyczne. Z nimi wszystkimi powinna się jednak liczyć firma organizująca loty.

Decydując się na ofertę Czech Airlines, każdy podróżnik musi liczyć się z ewentualnym opóźnieniem. Naturalnie wszystkie linie lotnicze starają się przeciwdziałać takim sytuacjom, jednak niektóre czynniki pozostają poza ich możliwościami. Nie oznacza to jednak, że podróżnik nie może dochodzić swoich praw.

Jeżeli, podróżując linią Czech Airlines, podróżnikowi przytrafi się opóźniony lot, nie musi martwić się koniecznością załatwiania skomplikowanych formalności. Wystarczy, że zgłosi nam odpowiednie parametry lotu. Grupa osób dysponujących dużymi kwalifikacjami z dziedziny prawa lotniczego oceni sytuację i poinformuje pasażera o prawach których może dochodzić.

Każda sytuacja różni się od pozostałych, przez co powinna być sprawdzona w sposób indywidualny. Najważniejszą kwestią jest to czy opóźnienie powstało z winy Czech Airlines, czy też było wynikiem przypadku. Podobnie jest z wykorzystaniem vouchera lub innej formy pomocy, która ma umilić oczekiwanie. Niekiedy przyjęcie zadośćuczynienia w tej postaci będzie oznaczało zrzeczenie się prawa do odszkodowania.

Zdarza się, że spóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Choć w przypadku linii Czech Airlines odwołanie lotu nie przytrafia się szczególnie często, to jednak istnieje taka możliwość. Linia Czech Airlines zwykle robi co tylko może, żeby – w ramach prawa – zapewnić lot zastępczy bez obciążania konsumenta nadprogramowymi opłatami. Propozycja ta nie jest jednak dla podróżnego czymś obowiązkowym.

Zgodnie z rozporządzeniem WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Czech Airlines posiada obowiązek zaproponować lot zastępczy lub w sytuacji odwołania lotu powinna zorganizować konsumentowi lot alternatywny, albo wypłacić mu właściwe dla sytuacji zadośćuczynienie. Pasażer może zdecydować się na rozwiązanie zaproponowane przez linię albo zażądać wypłaty odszkodowania.

Obowiązkiem linii lotniczej jest organizacja alternatywnego lotu na tej konkretnej trasie lub też organizacja transportu powrotnego na lotnisko początkowe. Klient może nie zaakceptować warunków, jednak nie koniecznie będzie to wiązało się z możliwością otrzymania odszkodowania. Opłaca się zatem zasięgnąć pomocy profesjonalistów. Pracownicy naszej firmy zapoznają się szczegółowo z każdą sytuacją i mogą opracować plan działania, którego celem jest uzyskanie odszkodowania. Zajmą się oni również pełną reprezentacją klienta w przypadku kiedy dojdzie do sporu z Czech Airlines.

Trzeba wiedzieć, że odszkodowanie za odwołany lot Czech Airlines nie przysługuje, gdy fakt ten nastąpił z powodów na które przewoźnik nie miał wpływu. Na przykład są to przypadki takie jak:

 • Warunki atmosferyczne nie dające możliwości odbycia lotu,
 • Zamknięcie przestrzeni powietrznej,
 • Będzie miał miejsce kłopot z dziedziny medycznej,
 • Strajki pracowników lotniczych (ale nie pracowników linii),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W tych wszystkich przypadkach nie mamy możliwości uzyskania odszkodowania, wynikającego bezpośrednio z przepisów, ale pamiętajmy o tym, żeby zawsze nasz przypadek traktować indywidualnie.

Analizując prawo międzynarodowe, obowiązujące kraje członkowskie Unii Europejskiej, można wskazać poziom zryczałtowanego odszkodowania spowodowanego opóźnionym lotem. Wartość odszkodowania, która przysługuje klientowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Czech Airlines wynoszącym 3 lub więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło trzy bądź więcej godzin, mając na uwadze, że chodzi o lot o sumarycznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (bądź też ponad 1500 km na terytorium Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym dłużej niż 4 godziny, w sytuacji, w której łączna długość trasy przekracza 3500 km (albo też w sytuacji, gdy trasa łączy port lotniczy na terenie UE z lotniskiem spoza niej).

Ta wartość ma prawo zostać zmniejszona o 50% w przypadku kiedy opóźnienie jest krótsze niż 4 godziny, a trasa przekracza 3500 km.

Opóźnienie lotu o ponad 5 godzin to sytuacja, która pojawia się co jakiś czas. Są to przypadki, w których linia Czech Airlines lub dowolna inna ma obowiązek swoim klientom zagwarantować dostęp do:

 • całkowitego zwrotu środków przekazanych na sporny rejs,
 • całkowitego zwrotu pieniędzy przekazanych na bilet łączony, kiedy kolejny odcinek nie odbędzie się z powodu odwołania wcześniejszego,
 • rejsu na lotnisko startowe,
 • napojów oraz posiłku bez żadnych opłat,
 • bezpłatnych połączeń telefonicznych oraz dostępu do poczty e-mail,
 • zakwaterowanie oraz przejazd pomiędzy lotniskiem a miejscem noclegu, gdy pojawia się konieczność pozostania tam przez 1 lub więcej nocy przez pasażera wynikająca z opóźnienia lotu.

Odwołanie lub spóźnienie lotu Czech Airlines bez wątpienia jest sytuacją, z którą nikt z nas nie chciałby się zetknąć. Z tego też powodu każdy podróżny powinien wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. W obliczu takich sytuacji powinno się zachować spokój i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie z punktu widzenia ekonomicznego oraz logistycznego.

Dzięki błyskawicznej pomocy DelayFix rozwiązanie tych problemów stanie się o wiele łatwiejsze. Potrzebne są tylko podstawowe dane, które zapisane są na bilecie oraz opis sytuacji. Specjaliści przedstawią opinię, które rozwiązanie wybrać.

Bogate doświadczenie DelayFix w pracy nad egzekwowaniem praw w imieniu podróżnych w związku z nieregularnością rejsu sprawia, że opóźniony albo anulowany lot nie będzie dodatkowo wiązał się z kolejnym stresem, zbieraniem złożonej dokumentacji oraz wypełnianiem niezliczonej ilości formularzy. Klient nie będzie musiał martwić się o kontakt z linią lotniczą Czech Airlines, gdyż będzie w tej kwestii całkowicie reprezentowany przez firmę.

Rekompensaty oraz zwrócenie kosztów od Czech Airlines przy fachowym wsparciu będzie zwykłą formalnością. Zachęcamy do kontaktu poprzez formularz weryfikacyjny.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie