Lot linii easyJet był opóźniony lub został odwołany?
Oblicz odszkodowanieOdszkodowanie i zwrot kosztów od easyJet
Opóźniony samolot? Zaplanowany lot linią easyJet nie został zrealizowany? A może przekazano Ci nagłą wiadomość o potrzebie odwołania go? Podobnych sytuacji przytrafia się całe mnóstwo, więc jeśli podróżnik spotka się z problemami z linią easyJet, musi zdawać sobie sprawę z tego, na co może liczyć i co musi zrobić, aby uzyskać wsparcie.
Opóźniony lot easyJet
Sytuacja, w której samolot ma kilkugodzinne opóźnienie nie należy do rzadkości. Może to mieć bardzo różne powody, od nieprawidłowo przemyślanego planu siatki połączeń, poprzez problemy techniczne, a na warunkach pogodowych kończąc. Z nimi wszystkimi powinna się jednak liczyć firma organizująca loty.
Wybierając ofertę easyJet, każdy podróżnik musi liczyć się z ewentualnym opóźnieniem. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze starają się przeciwdziałać tym zdarzeniom, jednak niektóre czynniki są poza ich możliwościami. Nie oznacza to jednak, że klient nie ma możliwości oczekiwać zadośćuczynienia.
Jeśli, podróżując linią easyJet, podróżnik doświadczy opóźnienia lotu, nie musi martwić się potrzebą załatwiania skomplikowanych formalności. Wystarczy, że przekaże nam konkretne informacje o locie. Grupa osób dysponujących szerokimi kwalifikacjami z dziedziny prawa lotniczego sprawdzi sytuację i poinformuje klienta o jego prawach.
Każda sytuacja jest nieco odmienna, w związku z czym musi być sprawdzona z indywidualnym podejściem. Podstawowe pytanie brzmi czy opóźnienie wynikło z winy easyJet, czy też miały na nie wpływ niezależne czynniki. To samo dotyczy realizowania vouchera bądź podobnej formy pomocy, która ma umilić czekanie. Czasami automatycznie rezygnujemy z prawa do dochodzenia zadośćuczynienia przy przyjęciu go w owej postaci.
Odwołany lot easyJet
Możliwe jest, że spóźnienie przekształci się w kompletne odwołanie lotu. Chociaż w przypadku linii easyJet odwołanie lotu nie jest sytuacją szczególnie powszechną, to jednak istnieje taka ewentualność. Linia easyJet zwykle robi co tylko może, aby – w ramach prawa – znaleźć lot zastępczy bez dodatkowych kosztów. Podróżny nie ma jednak obowiązku akceptowania takiej oferty.
Zgodnie z rozporządzeniem WE 261 każda linia lotnicza, w tym również easyJet musi zapewnić lot alternatywny albo zadośćuczynić. Podróżny może zgodzić się na rozwiązanie proponowane przez linię lub żądać przekazania zadośćuczynienia.
Przewoźnik musi zapewnić inne połączenie na konkretnej trasie albo lot powrotny do portu lotniczego, z którego wystartowano tą linią. Klient może nie zgodzić się na propozycję, ale może to zablokować mu drogę do wypłaty odszkodowania. Często w takiej sytuacji opłaca się zgłosić do zawodowców. Specjaliści z naszej firmy zapoznają się szczegółowo z Twoją sprawą i mogą stworzyć plan działania, którego celem będzie wypłata odszkodowania. Będą również przedstawicielem konsumenta w potencjalnym konflikcie z easyJet.
Miejmy na uwadze, że nie ma możliwości uzyskania odszkodowania za odwołany lot easyJet jeśli kłopot z połączeniem nie pojawił się z winy przewoźnika. Dla przykładu są to przypadki takie jak:
- Nieodpowiednie warunki pogodowe,
- Zamknięcie przestrzeni powietrznej,
- Pojawi się problem natury medycznej,
- Zastrajkują zatrudnieni na lotniskach (nie dotyczy pracowników spornego przewoźnika),
- Strajk rozpoczną kontrolerzy ruchu lotniczego.
W tego typu przypadkach pasażerowi nie przysługuje dodatkowa kwota odszkodowania wynikająca bezpośrednio z aktów prawnych, choć warto zwrócić uwagę na to, że każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie.
Jak opóźnienie wpływa na wartość odszkodowania
Sprawdzając prawo międzynarodowe, które obowiązuje kraje członkowskie UE, da się sprawdzić poziom zryczałtowanego odszkodowania z tytułu opóźnionego rejsu. Pasażer ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie na poziomie:
- 250 euro – przy opóźnieniu lotu easyJet wynoszącym 3 lub więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
- 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym trzy lub więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o łącznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (lub powyżej 1500 km na terytorium Unii Europejskiej),
- 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło dłużej niż cztery godziny, gdy sumaryczna długość trasy wynosi ponad 3500 km (albo też w sytuacji, kiedy trasa łączy port lotniczy na terytorium UE z lotniskiem spoza niej).
Przewoźnik lotniczy ma prawo jednak zmniejszyć wysokość odszkodowania o połowę, gdy opóźnienie na trasie mającej ponad 3500 km nie przekracza czterech godzin.
Lot opóźniony o więcej niż 5 godzin – co musi linia lotnicza
Opóźnienie lotu o ponad pięć godzin jest sytuacją, która występuje co jakiś czas. Są to przypadki, w których linia easyJet lub dowolna inna ma obowiązek swoim pasażerom zapewnić dostęp do:
- całkowitego zwrotu środków przekazanych na opóźniony lot,
- całkowitego zwrotu środków przekazanych na bilet łączony, gdy następny odcinek nie odbędzie się z powodu odwołania wcześniejszego,
- lotu na lotnisko początkowe,
- darmowego posiłku oraz napojów (prawo do opieki),
- dostępu do wykonania połączenia telefonicznego i wysłania wiadomości e-mail bez dodatkowych opłat,
- w razie konieczności - pokój w hotelu i przejazd do niego.