Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Edelweiss Air  

Opóźnienie samolotu? Wybrany przez Ciebie lot linią Edelweiss Air nie doszedł do skutku? A może otrzymałeś nieoczekiwaną wiadomość o potrzebie odwołania go? Takich sytuacji zdarza się całe mnóstwo, więc jeżeli klient spotka się z problemami w linii Edelweiss Air, musi zdawać sobie sprawę z tego, na co może liczyć i jakie kroki powinien wykonać, by otrzymać pomoc.

Sytuacja, gdy samolot ma spore opóźnienie nie jest niczym rzadkim. Może to mieć bardzo różne powody, od nieumiejętnie napisanego rozkładu siatki połączeń, poprzez zdarzenia w powietrzu, aż po pogodę. Z wszystkimi z nich musi się jednak liczyć linia lotnicza.

Decydując się na ofertę Edelweiss Air, każdy podróżnik musi być przygotowanym na możliwe spóźnienie. Naturalnie wszystkie linie lotnicze robią wszystko aby uniknąć owych sytuacji, ale niektóre czynniki pozostają poza nimi. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że podróżnik nie jest w stanie oczekiwać rekompensaty.

Jeżeli, podróżując linią Edelweiss Air, podróżnik doświadczy spóźnienia lotu, nie musi przejmować się koniecznością załatwiania licznych formalności. Wystarczy, że zgłosi nam właściwe informacje o locie. Zespół pracowników posiadających bogate kwalifikacje z dziedziny prawa lotniczego przeanalizuje sytuację i poinformuje konsumenta o jego prawach.

Każda sytuacja jest inna, przez co konieczne jest tu indywidualne podejście. Najważniejszą rzeczą jest to czy opóźnienie powstało z winy Edelweiss Air, czy też miały na nie wpływ losowe czynniki. To samo dotyczy realizowania vouchera bądź podobnej formy pomocy, mającej na celu uprzyjemnić czekanie. Czasem zaakceptowanie zadośćuczynienia w tej postaci będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Bywa tak, że spóźnienie przekształci się w całkowite odwołanie lotu. Choć w przypadku linii Edelweiss Air anulowanie lotu nie przytrafia się szczególnie regularnie, to jednak może się przytrafić. Linia Edelweiss Air zazwyczaj stara się – zgodnie z panującymi przepisami – znaleźć lot alternatywny bez obciążania konsumenta dodatkowymi opłatami. Oferta ta nie jest jednak dla podróżnego niczym obowiązkowym.

Według rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Edelweiss Air posiada obowiązek przygotować lot zastępczy albo zrekompensować tego typu trudności pasażerowi w inny sposób w większości przypadków, kiedy dochodzi do odwołania lotu. Pasażer może zgodzić się na rozwiązanie zaproponowane przez linię lub zażądać wypłacenia zadośćuczynienia.

Obowiązkiem przewoźnika jest organizacja alternatywnego lotu na spornej trasie lub też organizacja transportu powrotnego na lotnisko początkowe. Pasażer ma prawo nie zaakceptować warunków, jednak nie koniecznie będzie to wiązało się z możliwością uzyskania odszkodowania. Najczęściej w spornej sytuacji warto się zgłosić do zawodowców. Nasz doświadczony zespół sprawdzi każdą sprawę i indywidualnie wskaże możliwości na uzyskanie odszkodowania. Zajmie się on też kompleksową reprezentacją konsumenta w przypadku kiedy dojdzie do sporu z Edelweiss Air.

Miejmy na uwadze, że nie ma możliwości uzyskania odszkodowania za odwołany lot Edelweiss Air kiedy problem z podróżą nie był zależny od linii. Na przykład są to przypadki takie jak:

 • Niekorzystne warunki atmosferyczne,
 • Zablokowanie przestrzeni powietrznej,
 • Będzie miał miejsce problem natury medycznej,
 • Strajk podejmą pracownicy lotnisk (nie dotyczy pracowników konkretnego przewoźnika),
 • Zastrajkują kontrolerzy ruchu lotniczego.

W wymienionych sytuacjach nie mamy możliwości otrzymania odszkodowania, wynikającego bezpośrednio z zapisów w prawie, aczkolwiek miejmy na uwadze to, żeby zawsze naszą sytuację traktować indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, które obowiązuje w EU istnieją zapisy, które pozwalają na wskazanie kwoty odszkodowania za opóźniony rejs. Klient ma prawo ubiegać się o odszkodowanie w kwocie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Edelweiss Air które wyniosło 3 bądź więcej godzin, zakładając, że mówimy o locie o sumarycznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło trzy bądź więcej godzin, pamiętając, że mówimy o locie o sumarycznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (lub ponad 1500 km na terytorium Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym dłużej niż cztery godziny, kiedy sumaryczna długość trasy wynosi ponad 3500 km (albo też w przypadku, kiedy trasa łączy lotnisko na terytorium UE z portem lotniczym spoza niej).

Wspomniana wartość ma prawo zostać obniżona o połowę w sytuacji kiedy opóźnienie jest krótsze niż 4 godziny, a trasa jest dłuższa niż 3500 km.

Opóźnienie operacji lotniczej przekraczające 5 godzin jest sytuacją, która pojawia się od czasu do czasu. Są to przypadki, w których linia Edelweiss Air lub dowolny inny przewoźnik musi swoim pasażerom zapewnić dostęp do:

 • pełnego zwrotu środków zapłaconych na opóźniony rejs,
 • pełnego zwrotu środków przekazanych na bilet łączony, kiedy kolejny odcinek nie odbędzie się z powodu zakłócenia pierwszego,
 • rejsu z powrotem do portu lotniczego, z którego rozpoczęła się podróż,
 • bezpłatnego posiłku i napojów (prawo do opieki),
 • darmowych połączeń telekomunikacyjnych oraz dostępu do poczty e-mail,
 • jeśli to konieczne - pokój w hotelu oraz transport do niego.

Odwołanie lub opóźnienie lotu Edelweiss Air z pewnością jest sytuacją, w której nikt z nas nie chce zostać postawiony. Każdemu konsumentowi przysługują wtedy konkretne prawa, o których musi wiedzieć. W takich sytuacjach trzeba zachować spokój i wybrać najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia ekonomicznego oraz logistyki.

Specjaliści DelayFix mogą zaproponować błyskawiczną pomoc każdemu klientowi, który znajduje się w takiej nieprzyjemnej sytuacji. Aby otrzymać pomoc od fachowców, nie trzeba załatwiać jakichkolwiek zawiłych formalności. Trzeba dostarczyć jedynie kluczowe dane na temat naszego lotu.

DelayFix może poszczycić się ogromnym doświadczeniem w pomaganiu klientom których lot został nieoczekiwanie anulowany i doskonale wie, co należy zrobić aby bez ogromnych formalności uzyskać odszkodowanie od linii lotniczej. Za kontaktowanie się z linią Edelweiss Air odpowiadać będzie DelayFix, zatem klient nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów.

Należy w takim razie jedynie wysłać prosty formularz zgłoszeniowy, aby bez większych trudności zdobyć zadośćuczynienie od Edelweiss Air i uniknąć przykrych konsekwencji anulowania rejsu. Współpraca taka będzie wartościowa dla każdego pasażera, którego lot zostanie anulowany.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie