Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od El Al Israel Airlines  

Opóźnienie samolotu? Twój lot linią El Al nie mógł się odbyć? A może otrzymałeś nagłą wiadomość o jego odwołaniu? Ciężko jest ustrzec się tego typu sytuacji, więc jeśli klient spotka się z problemami w linii El Al, musi pamiętać, na co może liczyć i co powinien zrobić, aby uzyskać wsparcie.

Sytuacja, gdy samolot ma duże opóźnienie nie należy do rzadkości. Powody mogą być bardzo odmienne, od źle napisanego planu siatki połączeń, poprzez zdarzenia w powietrzu, a na pogodzie kończąc. Z wszystkimi z nich musi się jednak liczyć firma organizująca loty.

Decydując się na ofertę El Al Israel Airlines, każdy klient musi liczyć się z ewentualnym opóźnieniem. Naturalnie wszystkie linie lotnicze robią wszystko aby uniknąć owych trudności, jednak pewne rzeczy pozostają poza nimi. Nie oznacza to jednak, że konsument nie może dochodzić swych praw.

Jeśli, podróżując linią El Al, pasażer doświadczy opóźnienie lotu, nie musi przejmować się wypełnianiem żmudnych i trudnych do zrozumienia dokumentów. Wystarczy, że przekaże nam konkretne dane lotu. Grupa specjalistów w kwestiach prawa lotniczego dokona oceny sytuacji i powiadomi podróżnika o prawach które mu przysługują.

Każda sytuacja różni się od pozostałych, w związku z czym powinna być rozpatrywana indywidualnie. Najważniejszą kwestią jest to czy opóźnienie wynikło z winy El Al, czy też miały na nie wpływ niezależne czynniki. To samo dotyczy realizowania vouchera bądź innej formy pomocy, mającej na celu umilić czekanie. Czasem samoistnie zrzekamy się prawa do dochodzenia zadośćuczynienia czy zaakceptowania go w tej formie.

Zdarza się, że opóźnienie zmieni się w całkowite odwołanie lotu. Chociaż w przypadku linii El Al Israel Airlines anulowanie lotu nie przytrafia się zbyt regularnie, to jednak może się przytrafić. Linia El Al zazwyczaj robi co tylko może, żeby – w ramach prawa – zorganizować lot zastępczy bez obciążania klienta dodatkowymi kosztami. Jednak pasażer nie jest zmuszony do przyjęcia oferty lotu zastępczego.

Zgodnie z rozporządzeniem WE 261 każda linia lotnicza, w tym także El Al posiada obowiązek zaoferować lot zastępczy albo wynagrodzić tego typu przykre sytuacje klientowi w inny sposób w większości przypadków, kiedy dojdzie do anulowania lotu. Klientowi przysługuje prawo do wyboru między rozwiązaniem oferowanym przez linię lub odszkodowaniem.

Obowiązkiem przewoźnika jest organizacja innego przelotu na spornej trasie lub też zapewnienie przelotu powrotnego do lotniska początkowego. Pasażer ma prawo nie zaakceptować warunków, ale nie zawsze będzie to wiązało się z możliwością uzyskania odszkodowania. Opłaca się zatem zasięgnąć pomocy profesjonalistów. Pracownicy naszej firmy zapoznają się szczegółowo z Twoją sprawą i są w stanie opracować plan postępowania, którego celem będzie uzyskanie odszkodowania. Będą także przedstawicielem klienta w potencjalnym konflikcie z El Al.

Miejmy na uwadze, że nie ma możliwości uzyskania odszkodowania za odwołany lot El Al kiedy kłopot z podróżą nie był zależny od linii. W tego typu przypadkach jak przykładowo:

 • Niekorzystne warunki atmosferyczne,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta,
 • Pojawi się kłopot z dziedziny medycznej,
 • Strajk podejmą pracownicy lotnisk (nie dotyczy pracowników konkretnego przewoźnika),
 • Zastrajkują kontrolerzy ruchu lotniczego.

W tych wszystkich sytuacjach nie mamy prawa do uzyskania odszkodowania, które wynikałoby wprost z zapisów w prawie, ale pamiętajmy o tym, żeby dla pewności nasz przypadek traktować indywidualnie.

Analizując prawo międzynarodowe, obowiązujące kraje członkowskie UE, można sprawdzić poziom zryczałtowanego odszkodowania z tytułu opóźnionego rejsu. Klient ma prawo ubiegać się o odszkodowanie na poziomie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu El Al wynoszącym 3 bądź więcej godzin, pamiętając, że chodzi o lot o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło 3 lub więcej godzin, pamiętając, że mówimy o locie o łącznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (lub powyżej 1500 km na terytorium UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło ponad cztery godziny, w sytuacji, w której łączna długość trasy wynosi ponad 3500 km (albo też w sytuacji, kiedy trasa łączy port lotniczy na terytorium Unii Europejskiej z portem lotniczym spoza niej).

Wspomniana wartość ma prawo zostać obniżona o 50% w sytuacji kiedy opóźnienie jest krótsze niż 4 godziny, a trasa przekracza 3500 km.

Mają miejsce sytuacje, kiedy rejs opóźnia się więcej niż pięć godzin. Ten interwał to granica, powyżej której linia El Al oraz inni przewoźnicy na świecie są zobowiązani do zagwarantowania pasażerom:

 • całkowitego zwrotu płatności za bilety,
 • pełnego zwrotu środków przekazanych na bilet łączony, kiedy następny odcinek nie odbędzie się z powodu odwołania pierwszego,
 • rejsu powrotnego do portu lotniczego, z którego rozpoczęła się podróż,
 • bezpłatnego posiłku i napojów (prawo do opieki),
 • darmowych połączeń telefonicznych i dostępu do poczty e-mail,
 • jeśli to konieczne - pokój w hotelu oraz transport do niego.

Anulowanie lub opóźnienie lotu El Al z pewnością jest sytuacją, z którą nikt z nas nie chciałby się zetknąć. Z tego też powodu każdy konsument powinien wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. W obliczu takich sytuacji powinno się zachować spokój i znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie z punktu widzenia naszego portfela oraz logistyki.

Eksperci DelayFix są w stanie zapewnić natychmiastową pomoc każdemu konsumentowi, który znalazł się w takiej niełatwej sytuacji. Potrzebne są po prostu podstawowe dane, które znajdują się na bilecie oraz opisanie sytuacji. Specjaliści doradzą i podpowiedzą, na którą opcję się zdecydować.

Bogate doświadczenie DelayFix w pracy nad egzekwowaniem praw w imieniu klientów w związku z nieregularnością rejsu sprawia, że opóźniony czy anulowany lot nie przyniesie ze sobą jeszcze większego stresu, potrzeby wypełniania niezliczonych formularzy czy załatwianiem żmudnych procesów biurokratycznych. Za kontakt z linią El Al odpowiada DelayFix, więc konsument nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów.

Wystarczy w takim razie wysłać niewielki formularz zgłoszeniowy, aby bez większych przeszkód uzyskać zadośćuczynienie od El Al i uniknąć kłopotliwych konsekwencji odwołania lotu. Współpraca taka będzie pomocna dla każdego pasażera, którego lot nie odbył się.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie