Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Ellinair  

Opóźnienie samolotu? Wybrany przez Ciebie lot linią Ellinair nie mógł się odbyć? A może dostałeś nagłą wiadomość o potrzebie odwołania go? Ciężko jest uniknąć takich sytuacji, więc jeśli klient spotka się z problemami z linią Ellinair, musi wiedzieć, czego może oczekiwać i co powinien zrobić, aby otrzymać pomoc.

Sytuacja, gdy lot ma istotne opóźnienie nie jest niczym niespotykanym. Powody mogą być bardzo odmienne, od źle rozpisanego rozkładu siatki połączeń, poprzez usterki samolotów, a na względach atmosferycznych kończąc. Z nimi wszystkimi musi się jednak liczyć linia lotnicza.

Decydując się na ofertę Ellinair, każdy podróżnik musi liczyć się z możliwymi opóźnieniami. Oczywiście wszystkie linie lotnicze podejmują różne działania aby uniknąć owych nieprzyjemności, ale pewne czynniki są poza nimi. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że podróżnik nie ma możliwości dochodzić swoich praw.

Jeśli, podczas podróży linią Ellinair, pasażer doświadczy spóźnienie lotu, nie musi martwić się wypełnianiem żmudnych i trudnych do zrozumienia formularzy. Musi tylko zgłosić nam odpowiednie informacje o locie. Grupa pracowników posiadających szerokie kwalifikacje z dziedziny prawa lotniczego sprawdzi sytuację i powiadomi klienta o prawach których może dochodzić.

Każda sytuacja jest nieco odmienna, więc musi być analizowana z indywidualnym podejściem. Wszystko zależy od tego czy opóźnienie było winą Ellinair, czy też miały na nie wpływ losowe czynniki. Podobnie jest z wykorzystaniem vouchera czy też innej formy pomocy, która ma uprzyjemnić czekanie. Niekiedy samoistnie rezygnujemy z możliwości dochodzenia zadośćuczynienia przy przyjęciu go w owej formie.

Zdarza się, że opóźnienie przekształci się w kompletne anulowanie lotu. Chociaż w przypadku linii Ellinair odwołanie lotu nie jest rzeczą zbyt powszechną, to jednak istnieje taka ewentualność. Linia Ellinair zwykle stara się – w ramach prawa – zapewnić lot zastępczy bez obciążania pasażera dodatkowymi opłatami. Jednak podróżny nie jest zmuszony do przyjęcia oferty lotu zastępczego.

Zgodnie z rozporządzeniem WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Ellinair musi zaproponować lot zastępczy lub w sytuacji odwołania lotu musi zagwarantować dla podróżnego lot alternatywny, albo wypłacić mu właściwe dla sytuacji zadośćuczynienie. Konsument może wybrać rozwiązanie proponowane przez linię bądź też zażądać wypłacenia zadośćuczynienia.

W obowiązku linii lotniczej jest organizacja alternatywnego lotu na tej konkretnej trasie lub też zorganizowanie przelotu powrotnego do lotniska początkowego. Klient ma prawo nie zaakceptować warunków, jednak nie koniecznie będzie to wiązało się z prawem do odszkodowania. Często w spornej sytuacji opłaca się zgłosić do zawodowców. Nasz doświadczony zespół przeanalizuje każdą sprawę i indywidualnie zaprezentuje możliwości na uzyskanie odszkodowania. Będzie również przedstawicielem klienta w potencjalnym konflikcie z Ellinair.

Miejmy na uwadze, że nie jest możliwe uzyskanie odszkodowania za odwołany lot Ellinair kiedy problem z połączeniem nie pojawił się z winy przewoźnika. Na przykład są to sytuacje takie jak:

 • Nieodpowiednie warunki pogodowe,
 • Zablokowanie przestrzeni powietrznej,
 • Pojawi się problem natury medycznej,
 • Strajki pracowników lotniczych (ale nie pracowników linii),
 • Strajk rozpoczną kontrolerzy ruchu lotniczego.

W tych wszystkich przypadkach nie mamy prawa do otrzymania odszkodowania, które wynikałoby wprost z przepisów, aczkolwiek pamiętajmy o tym, żeby zawsze nasz przypadek rozpatrywać indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, które obowiązuje w Unii Europejskiej istnieją zapisy pozwalające na obliczenie kwoty odszkodowania za opóźniony lot. Klient ma prawo ubiegać się o odszkodowanie na poziomie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Ellinair wynoszącym trzy lub więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym trzy lub więcej godzin, pamiętając, że mówimy o locie o łącznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (lub powyżej 1500 km na terytorium Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym ponad 4 godziny, w sytuacji, w której łączna długość trasy wynosi ponad 3500 km (albo też w sytuacji, kiedy trasa łączy port lotniczy na terenie Unii Europejskiej z lotniskiem spoza niej).

Ta wartość ma prawo zostać zmniejszona o połowę w przypadku kiedy opóźnienie jest krótsze niż cztery godziny, a trasa jest dłuższa niż 3500 km.

Opóźnienie przelotu o ponad 5 godzin jest sytuacją, która pojawia się co jakiś czas. Są to przypadki, w których linia Ellinair lub dowolny inny przewoźnik ma obowiązek swoim klientom zagwarantować dostęp do:

 • całkowitego zwrotu płatności za bilety,
 • pełnego zwrotu środków za bilet łączony kiedy jeden z odcinków nie może się odbyć przez problem z wcześniejszym,
 • lotu na lotnisko początkowe,
 • napojów oraz posiłku bez żadnych opłat,
 • bezpłatnych połączeń telekomunikacyjnych oraz dostępu do poczty elektronicznej,
 • w razie konieczności - pokój w hotelu oraz transport do niego.

Anulowanie lub opóźnienie lotu Ellinair na pewno jest sytuacją, z którą nikt z nas nie chciałby się zetknąć. Właśnie dlatego każdy klient musi znać swoje prawa i obowiązki. W takich sytuacjach należy zachować spokój i znaleźć najkorzystniejsze wyjście z punktu widzenia ekonomicznego oraz logistyki.

Dzięki błyskawicznej pomocy DelayFix rozwiązanie takich problemów stanie się dużo prostsze. Potrzebne są tylko podstawowe dane, które można znaleźć na bilecie oraz przedstawienie sytuacji. Specjaliści doradzą i podpowiedzą, jakie rozwiązanie wybrać.

DelayFix dysponuje wieloletnim doświadczeniem we współpracy z pasażerami których lot został niespodziewanie odwołany i bardzo dobrze wie, co trzeba zrobić aby bez wielkich formalności zdobyć odszkodowanie od linii lotniczej. Klient nie musi przejmować się kontaktem z linią lotniczą Ellinair, ponieważ będzie w tej kwestii w stu procentach reprezentowany przez firmę.

Odszkodowania oraz uzyskanie zwrotu kosztów od Ellinair przy fachowym wsparciu nie sprawi w takim razie jakichkolwiek problemów. Zachęcamy do kontaktu poprzez formularz zgłoszeniowy.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie