Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Etihad Airways  

Opóźnienie samolotu? Twój lot linią Etihad Airways nie doszedł do skutku? A może przekazano Ci nagłą wiadomość o jego odwołaniu? Podobnych sytuacji jest wiele, zatem jeśli podróżnik spotka się z problemami z linią Etihad Airways, powinien wiedzieć, czego może się spodziewać i jakie kroki powinien wykonać, by zapewnić sobie wsparcie.

Sytuacja, w której samolot ma spore opóźnienie nie należy do rzadkości. Powody mogą być bardzo odmienne, od źle napisanego rozkładu siatki połączeń, poprzez awarie, aż po pogodę. Z nimi wszystkimi powinna się jednak liczyć linia lotnicza.

Wybierając ofertę Etihad Airways, każdy podróżny musi być gotowym na potencjalne opóźnienia. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze usiłują przeciwdziałać tym zdarzeniom, jednak pewne rzeczy są poza nimi. Nie oznacza to jednak, że podróżnik nie może oczekiwać zadośćuczynienia.

Jeżeli, podróżując linią Etihad Airways, pasażerowi przytrafi się opóźnienie lotu, nie musi martwić się wypełnianiem żmudnych i skomplikowanych dokumentów. Wystarczy, że poda nam konkretne informacje o locie. Zespół pracowników posiadających szerokie kwalifikacje z zakresu prawa lotniczego sprawdzi sytuację i poinformuje klienta o prawach których jest w stanie dochodzić.

Każda sytuacja jest inna, przez co musi być przeanalizowana w sposób indywidualny. Podstawową kwestią jest to czy opóźnienie wynikło z winy Etihad Airways, czy też było rezultatem sytuacji losowych. Podobnie jest z wykorzystaniem vouchera bądź innej formy pomocy, mającej na celu umilić czekanie. Czasem zaakceptowanie zadośćuczynienia w tej formie będzie oznaczało zrzeczenie się prawa do odszkodowania.

Zdarza się, że spóźnienie zmieni się w całkowite anulowanie lotu. Chociaż w przypadku linii Etihad Airways odwołanie lotu nie szczególnie jest powszechne, to jednak może się przytrafić. Linia Etihad Airways zwykle robi wszystko, aby – w ramach prawa – zapewnić lot alternatywny bez obarczania podróżnego dodatkowymi kosztami. Jednak konsument nie jest zmuszony do akceptacji oferty lotu zastępczego.

Zgodnie z rozporządzeniem WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Etihad Airways musi zaproponować lot zastępczy lub wypłacić podróżnemu stosowne odszkodowanie. Klientowi przysługuje prawo do wybierania pomiędzy rozwiązaniem które zaoferuje linia albo odszkodowaniem.

W obowiązku przewoźnika jest zaproponowanie innego przelotu na tej konkretnej trasie lub też zorganizowanie transportu powrotnego na lotnisko początkowe. Klient ma prawo nie przystać na zaproponowane warunki, ale może to spowodować blokadę drogi do wypłaty odszkodowania. Opłaca się zatem zasięgnąć pomocy profesjonalistów. Specjaliści z naszej firmy zapoznają się szczegółowo z Twoją sytuacją i mogą opracować plan postępowania, którego celem jest wypłata odszkodowania. Zajmą się oni również kompleksową reprezentacją klienta w przypadku kiedy dojdzie do rozprawy z Etihad Airways.

Warto wiedzieć, że wypłata odszkodowania za odwołany lot Etihad Airways nie przysługuje, gdy sytuacja wystąpiła z powodów niezależnych od linii lotniczej. W takich przypadkach jak przykładowo:

 • Niekorzystne warunki atmosferyczne,
 • Zamknięcie przestrzeni powietrznej,
 • Będzie miał miejsce kłopot z dziedziny medycznej,
 • Zastrajkują pracownicy lotnisk (nie dotyczy pracowników spornego przewoźnika),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W tych wszystkich przypadkach pasażer nie ma możliwości otrzymania odszkodowania, wynikającego wprost z zapisów w prawie, ale pamiętajmy o tym, żeby dla pewności nasz przypadek rozpatrywać indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, obowiązującym w Unii Europejskiej znajdziemy zapisy, które pozwalają na wskazanie wartości odszkodowania za opóźniony lot. Kwota odszkodowania, która przysługuje pasażerowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Etihad Airways które wyniosło 3 lub więcej godzin, pamiętając, że mówimy o locie o łącznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym 3 bądź więcej godzin, zakładając, że mówimy o locie o sumarycznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (lub ponad 1500 km na terenie Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło dłużej niż cztery godziny, w sytuacji, w której łączna długość trasy wynosi ponad 3500 km (lub też w przypadku, gdy trasa łączy port lotniczy na terytorium UE z portem lotniczym spoza niej).

Linia ma prawo jednak pomniejszyć poziom odszkodowania o połowę, kiedy opóźnienie na trasie mającej ponad 3500 km nie przekroczyło czterech godzin.

Opóźnienie przelotu przekraczające pięć godzin to sytuacja, która pojawia się co jakiś czas. Są to sytuacje, w których linia Etihad Airways lub dowolna inna musi swoim pasażerom zapewnić dostęp do:

 • całkowitego zwrotu płatności za bilety,
 • pełnego zwrotu pieniędzy przekazanych na bilet łączony, gdy kolejny odcinek nie odbędzie się z powodu odwołania wcześniejszego,
 • lotu z powrotem na lotnisko, z którego rozpoczęła się podróż,
 • darmowego posiłku oraz napojów (prawo do opieki),
 • dostępu do wykonania połączenia telefonicznego i nadania wiadomości e-mail bez dodatkowych opłat,
 • zakwaterowanie i przejazd pomiędzy portem lotniczym a hotelem, kiedy występuje konieczność pobytu przez jedną lub więcej nocy przez pasażera w związku z nieregularnością przelotu.

Odwołanie lub spóźnienie lotu Etihad Airways z pewnością jest sytuacją, z którą nikt z nas nie chciałby się zetknąć. Dlatego każdy konsument powinien znać swoje prawa i obowiązki. W obliczu takich sytuacji należy zachować spokój i wybrać najkorzystniejsze wyjście z punktu widzenia naszych finansów jak i logistycznego.

Dzięki błyskawicznej pomocy DelayFix rozwiązanie tego typu kłopotów będzie znacznie prostsze. Aby otrzymać pomoc od specjalisty, nie trzeba obawiać się żadnych skomplikowanych formalności. Trzeba przedstawić wyłącznie podstawowe informacje na temat naszego lotu.

Wielkie doświadczenie DelayFix w pracy nad dochodzeniem praw w imieniu pasażerów z racji nieregularności lotu powoduje, że spóźniony lub anulowany lot nie będzie dodatkowo wiązał się z kolejnym stresem, gromadzeniem ogromnej dokumentacji oraz wypełnianiem niezliczonej ilości formularzy. Za kontakt z linią Etihad Airways odpowiadać będzie DelayFix, w związku z czym pasażer nie będzie obarczony z tego tytułu żadnymi dodatkowymi kosztami.

Wystarczy w takim razie wysłać prosty formularz zgłoszeniowy, aby bez większych problemów zdobyć rekompensatę od Etihad Airways i wystrzec się kłopotliwych konsekwencji odwołania rejsu. Współpraca taka będzie pomocna dla każdego klienta, którego lot nie odbył się.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie