Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Eurowings  

Opóźnienie samolotu? Zarezerwowany lot linią Eurowings nie mógł się odbyć? A może przekazano Ci niespodziewaną wiadomość o jego odwołaniu? Takie sytuacje są możliwe, zatem jeżeli pasażer staje w obliczu problemów w linii Eurowings, powinien pamiętać, czego może oczekiwać i co powinien zrobić, aby uzyskać pomoc.

Sytuacja, gdy samolot ma duże opóźnienie nie należy do rzadkości. Może to mieć bardzo różne przyczyny, od nieumiejętnie napisanego rozkładu siatki połączeń, poprzez problemy techniczne, a na warunkach pogodowych kończąc. Linia lotnicza musi być jednak gotowa na poradzenie sobie z nimi.

Decydując się na ofertę Eurowings, każdy klient musi być gotowy na możliwe spóźnienia. Oczywiście wszystkie linie lotnicze podejmują rozmaite działania aby uniknąć takich kłopotów, jednak pewne czynniki są poza nimi. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że klient nie jest w stanie dochodzić swych praw.

Jeśli, w czasie podróży linią Eurowings, podróżnikowi przydarzy się spóźnienie lotu, nie musi przejmować się wypełnianiem żmudnych i złożonych dokumentów. Wystarczy, że zgłosi nam konkretne dane lotu. Grupa specjalistów w dziedzinie prawa lotniczego sprawdzi sytuację i powiadomi klienta o prawach których jest w stanie dochodzić.

Każda sytuacja różni się od innych, przez co powinna być sprawdzona w sposób indywidualny. Główną kwestią jest to czy opóźnienie było winą Eurowings, czy też było efektem sytuacji losowych. To samo dotyczy realizowania vouchera albo podobnej formy pomocy, mającej na celu uprzyjemnić czekanie. Niekiedy mimowolnie rezygnujemy z prawa do dochodzenia odszkodowania przy przyjęciu go w takiej postaci.

Możliwe jest, że spóźnienie przekształci się w kompletne odwołanie lotu. Chociaż w liniach Eurowings anulowanie lotu nie jest zbyt powszechne, to jednak może się przytrafić. Linia Eurowings najczęściej stara się – zgodnie z aktualnymi przepisami – zorganizować lot alternatywny bez dodatkowych opłat. Jednak klient nie jest zobowiązany do zaakceptowania oferty lotu zastępczego.

Z racji rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym także Eurowings musi zorganizować lot zastępczy albo zrekompensować te kłopoty podróżnemu w inny sposób w większości sytuacji, kiedy dochodzi do anulowania lotu. Wybór pomiędzy odszkodowaniem a rozwiązaniem jakie zostanie wskazane przez linię należy tylko do konsumenta.

Przewoźnik ma obowiązek zapewnić alternatywny przelot na konkretnej trasie albo połączenie powrotne do portu lotniczego, z którego wystartowano tą linią. Pasażer ma prawo nie zgodzić się na zaproponowane warunki, ale może to spowodować blokadę drogi do uzyskania odszkodowania. Opłaca się więc sięgnąć po pomoc profesjonalistów. Nasz wykwalifikowany zespół przeanalizuje każdą sprawę i indywidualnie wskaże możliwości na uzyskanie odszkodowania. Będzie też reprezentował klienta w ewentualnym sporze z Eurowings.

Miejmy na uwadze, że nie ma możliwości uzyskania odszkodowania za odwołany lot Eurowings kiedy problem z połączeniem nie pojawił się z winy linii. W tego typu przypadkach jak na przykład:

 • Warunki pogodowe nie pozwalające na odbycie bezpiecznego przelotu,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta,
 • Ciężki problem medyczny,
 • Strajk podejmą pracownicy lotnisk (nie tyczy się to pracowników konkretnego przewoźnika),
 • Zastrajkują kontrolerzy ruchu lotniczego.

W takich sytuacjach klientowi nie należy się dodatkowa postać odszkodowania wynikająca bezpośrednio z aktów prawnych, ale należy zwrócić uwagę na fakt, że każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie.

Czytając prawo międzynarodowe, które obowiązuje kraje członkowskie Unii Europejskiej, można sprawdzić wysokość zryczałtowanego odszkodowania spowodowanego opóźnionym rejsem. Pasażer ma prawo ubiegać się o odszkodowanie w kwocie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Eurowings wynoszącym 3 lub więcej godzin, mając na uwadze, że chodzi o lot o łącznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym trzy lub więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o sumarycznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (lub powyżej 1500 km na terytorium UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło ponad 4 godziny, kiedy łączna długość trasy przekracza 3500 km (albo też w sytuacji, kiedy trasa łączy port lotniczy na terenie UE z portem lotniczym spoza niej).

Przewoźnik lotniczy ma prawo jednak zmniejszyć poziom odszkodowania o 50%, kiedy opóźnienie na trasie mającej ponad 3500 km nie przekracza 4 godzin.

Mają miejsce sytuacje, kiedy rejs spóźnia się więcej niż pięć godzin. Są to przypadki, w których linia Eurowings lub dowolna inna musi swoim pasażerom zapewnić dostęp do:

 • pełnego zwrotu pieniędzy przekazanych na zakłócony przelot,
 • pełnego zwrotu pieniędzy przekazanych na bilet łączony, kiedy kolejny odcinek nie może się odbyć z powodu zakłócenia wcześniejszego,
 • rejsu z powrotem do portu lotniczego, z którego rozpoczęła się podróż,
 • napojów i posiłku bez dodatkowych opłat,
 • dostępu do telefonów i wysłania wiadomości e-mail bez żadnych opłat,
 • jeśli to konieczne - pokój w hotelu i transport do niego.

Anulowanie lub spóźnienie lotu Eurowings to z pewnością sytuacja irytująca i kłopotliwa. Każdemu pasażerowi przysługują wtedy konkretne prawa, o których powinien wiedzieć. Najważniejsze jest w takim przypadku unikanie niepotrzebnych nerwów i poszukiwanie rozwiązań, które umożliwią nam sprawne wyjście z tych kłopotów.

Fachowcy DelayFix zapewniają błyskawiczną pomoc każdemu pasażerowi, który znalazł się w takiej niełatwej sytuacji. Wystarczą podstawowe dane, które znajdują się na bilecie oraz opisanie sytuacji. Specjaliści doradzą i podpowiedzą, jakie rozwiązanie wybrać.

DelayFix ma bogate doświadczenie we współpracy z klientami których lot został niespodziewanie odwołany i dokładnie wie, jakie kroki należy wykonać, aby bez ogromnych formalności otrzymać rekompensatę od linii lotniczej. Klient nie musi przejmować się kontaktem z linią lotniczą Eurowings, gdyż będzie na tym polu całkowicie reprezentowany przez firmę.

Trzeba zatem jedynie wypełnić prosty formularz zgłoszeniowy, aby bez większych trudności otrzymać odszkodowanie od Eurowings i wystrzec się przykrych konsekwencji anulowania lotu. Współpraca taka będzie wartościowa dla każdego klienta, którego lot zostanie odwołany.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie