Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Finnair  

Opóźnienie samolotu? Twój lot linią Finnair nie mógł się odbyć? A może dostałeś nieoczekiwaną wiadomość o jego odwołaniu? Trudno jest uniknąć tego typu sytuacji, zatem jeżeli podróżnik staje w obliczu problemów w linii Finnair, powinien zdawać sobie sprawę z tego, czego może się spodziewać i co musi uczynić, aby otrzymać wsparcie.

Sytuacja, w której lot ma kilkugodzinne opóźnienie nie jest niczym niezwykłym. Może to mieć najróżniejsze przyczyny, od nieumiejętnie rozpisanego planu siatki połączeń, poprzez usterki samolotów, a na czynnikach atmosferycznych kończąc. Z wszystkimi z nich musi się jednak liczyć firma organizująca loty.

Wybierając ofertę Finnair, każdy pasażer musi liczyć się z możliwymi opóźnieniami. Naturalnie wszystkie linie lotnicze starają się zapobiegać takim sytuacjom, jednak pewne czynniki są poza ich możliwościami. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że podróżnik nie ma możliwości oczekiwać rekompensaty.

Jeżeli, podczas podróży linią Finnair, klient doświadczy opóźnienie lotu, nie musi martwić się koniecznością załatwiania zawiłych formalności. Wystarczy, że poda nam konkretne informacje o locie. Grupa pracowników posiadających bogate kwalifikacje w kwestiach prawa lotniczego przeanalizuje sytuację i powiadomi podróżnika o jego prawach.

Każda sytuacja jest inna, przez co niezbędne jest tu indywidualne podejście. Wszystko jest uzależnione od tego czy opóźnienie wynikło z winy Finnair, czy też było efektem sytuacji losowych. Podobnie jest z realizacją vouchera albo podobnej formy pomocy, która ma umilić oczekiwanie. Niekiedy przyjęcie zadośćuczynienia w takiej postaci będzie oznaczało zrzeczenie się prawa do odszkodowania.

Możliwe jest, że spóźnienie zmieni się w całkowite odwołanie lotu. Chociaż w przypadku linii Finnair anulowanie lotu nie przytrafia się zbyt regularnie, to jednak istnieje taka możliwość. Linia Finnair najczęściej robi wszystko, żeby – zgodnie z obowiązującymi przepisami – zapewnić lot alternatywny bez obarczania klienta nadprogramowymi kosztami. Nie istnieje jednak obowiązek przyjmowania tej oferty.

Dzięki rozporządzeniu WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Finnair musi zaoferować lot alternatywny albo zrekompensować niezrealizowany lot. Podróżny może wybrać rozwiązanie zaproponowane przez linię albo żądać wypłaty zadośćuczynienia.

W obowiązku przewoźnika jest zorganizowanie alternatywnego przelotu na spornej trasie bądź też zapewnienie przelotu powrotnego do lotniska początkowego. Pasażer ma prawo nie przystać na propozycję, ale może to spowodować blokadę drogi do uzyskania odszkodowania. Często w spornej sytuacji warto się zgłosić do zawodowców. Nasz wykwalifikowany team sprawdzi każdą sytuację i indywidualnie pokaże możliwości odszkodowawcze. Zajmie się on też pełną reprezentacją konsumenta jeśli dojdzie do rozprawy z Finnair.

Warto wiedzieć, że wypłata odszkodowania za odwołany lot Finnair nie przysługuje, gdy sytuacja wystąpiła z powodów na które przewoźnik nie miał wpływu. Przykładowo są to sytuacje takie jak:

 • Złe warunki atmosferyczne,
 • Zablokowanie przestrzeni powietrznej,
 • Pojawi się kłopot natury medycznej,
 • Strajk podejmą pracownicy lotnisk (nie dotyczy pracowników danego przewoźnika),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W takich przypadkach pasażerowi nie należy się dodatkowa forma odszkodowania wynikająca bezpośrednio z aktów prawnych, choć należy zwrócić uwagę na to, że każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, które obowiązuje w Unii Europejskiej są zapisy pozwalające na obliczenie wartości odszkodowania za opóźniony lot. Klient ma prawo ubiegać się o odszkodowanie w wysokości:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Finnair wynoszącym trzy lub więcej godzin, pamiętając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym trzy bądź więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (lub ponad 1500 km na terytorium UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło dłużej niż 4 godziny, gdy łączna długość trasy przekracza 3500 km (albo też w przypadku, gdy trasa łączy port lotniczy na terytorium Unii Europejskiej z lotniskiem spoza niej).

Linia może jednak pomniejszyć kwotę odszkodowania o połowę, gdy opóźnienie na trasie przekraczającej 3500 km nie przekroczyło 4 godzin.

Opóźnienie operacji lotniczej przekraczające 5 godzin jest sytuacją, która pojawia się co jakiś czas. Jest to granica, powyżej której linia Finnair oraz inni przewoźnicy na świecie są zobligowani do zapewnienia pasażerom:

 • pełnego zwrotu pieniędzy przekazanych na sporny przelot,
 • całkowitego zwrotu środków wydanych na bilet łączony, kiedy następny odcinek nie odbędzie się z powodu zakłócenia pierwszego,
 • lotu na lotnisko początkowe,
 • napojów i posiłku bez żadnych opłat,
 • dostępu do wykonania połączenia telefonicznego i nadania wiadomości e-mail bez żadnych opłat,
 • jeśli to konieczne - pokój w hotelu i przejazd do niego.

Odwołanie lub opóźnienie lotu Finnair to na pewno sytuacja stresująca i kłopotliwa. Każdemu podróżnemu przysługują wtedy określone prawa, o których musi wiedzieć. Ważne jest w takim przypadku wystrzeganie się nadmiernych emocji i poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą nam na jak najszybsze wydostanie się z tych problemów.

Eksperci DelayFix zapewniają błyskawiczną pomoc każdemu konsumentowi, który znalazł się w takiej trudnej sytuacji. Aby otrzymać pomoc od fachowców, nie musimy przechodzić przez jakiekolwiek złożone formalności. Należy przedstawić po prostu podstawowe dane na temat naszego lotu.

Znaczne doświadczenie DelayFix w pracy nad egzekwowaniem praw w imieniu pasażerów w związku z nieregularnością lotu powoduje, że opóźniony albo anulowany lot nie będzie dodatkowo wiązał się z kolejnym stresem, załatwianiem ogromnej dokumentacji oraz wypełnianiem niekończących się formularzy. Za kontaktowanie się z linią Finnair odpowiadać będzie DelayFix, w związku z czym klient nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów.

Odszkodowania i zwrócenie kosztów od Finnair przy profesjonalnym wsparciu będzie więc formalnością. Zapraszamy do kontaktu poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie