Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Freebird Airlines  

Opóźnienie samolotu? Zaplanowany lot linią Freebird Airlines nie mógł się odbyć? A może dostałeś niespodziewaną wiadomość o jego odwołaniu? Takich sytuacji przytrafia się wiele, zatem jeśli podróżnik spotka się z problemami z linią Freebird Airlines, powinien wiedzieć, na co może liczyć i jakie kroki musi wykonać, by otrzymać wsparcie.

Sytuacja, w której samolot ma niemałe opóźnienie nie jest niczym rzadkim. Powody mogą być bardzo zróżnicowane, od nieumiejętnie przemyślanego planu siatki połączeń, poprzez problemy techniczne, a na pogodzie kończąc. Linia lotnicza powinna być jednak gotowa na stawienie im czoła.

Decydując się na ofertę Freebird Airlines, każdy podróżujący musi liczyć się z ewentualnym opóźnieniem. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze podejmują wszystkie możliwe działania aby uniknąć takich problemów, ale niektóre czynniki są poza ich możliwościami. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że pasażer nie jest w stanie oczekiwać rekompensaty.

Jeżeli, podróżując linią Freebird Airlines, pasażerowi przytrafi się spóźnienie lotu, nie musi martwić się wypełnianiem żmudnych i skomplikowanych formularzy. Musi tylko zgłosić nam konkretne informacje o locie. Zespół specjalistów z dziedziny prawa lotniczego sprawdzi sytuację i poinformuje klienta o prawach których jest w stanie dochodzić.

Każda sytuacja może różnić się od innych, dlatego powinna być rozpatrywana indywidualnie. Podstawowe pytanie brzmi czy opóźnienie wynikło z winy Freebird Airlines, czy też wpłynęły na nie niezależne czynniki. Podobnie jest z wykorzystaniem vouchera lub innej formy pomocy, która ma uprzyjemnić czekanie. Niekiedy samoistnie zrzekamy się prawa do dochodzenia odszkodowania czy zaakceptowania go w takiej formie.

Bywa tak, że opóźnienie zmieni się w kompletne odwołanie lotu. Choć w przypadku linii Freebird Airlines anulowanie lotu nie jest sytuacją zbyt częstą, to jednak może się zdarzyć. Linia Freebird Airlines najczęściej robi co tylko może, żeby – w ramach prawa – zorganizować lot alternatywny bez dodatkowych kosztów. Propozycja ta nie jest jednak dla klienta niczym obowiązkowym.

Na mocy rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym także Freebird Airlines posiada obowiązek zaoferować lot zastępczy lub zadośćuczynić. Klientowi przysługuje prawo do wybrania między rozwiązaniem wskazanym przez linię lub odszkodowaniem.

Przewoźnik jest zobowiązany zaproponować alternatywny przelot na spornej trasie lub połączenie powrotne na lotnisko, z którego wystartowano tą linią. Klient ma prawo nie przystać na zaproponowane warunki, ale może to zablokować mu drogę do wypłaty odszkodowania. Warto więc zasięgnąć pomocy profesjonalistów. Nasz wykwalifikowany team sprawdzi każdą sprawę i indywidualnie pokaże możliwości odszkodowawcze. Będzie także reprezentował klienta w potencjalnym konflikcie z Freebird Airlines.

Warto wiedzieć, że odszkodowanie za odwołany lot Freebird Airlines nie przysługuje, gdy sytuacja wystąpiła z przyczyn na które linia nie miała wpływu. W takich sytuacjach jak na przykład:

 • Złe warunki pogodowe,
 • Zablokowanie przestrzeni powietrznej,
 • Skomplikowany problem medyczny,
 • Zastrajkują pracownicy lotnisk (nie tyczy się to pracowników konkretnego przewoźnika),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W tych wszystkich przypadkach klient linii lotniczej nie ma prawa do otrzymania odszkodowania, wynikającego wprost z zapisów w prawie, aczkolwiek pamiętajmy o tym, żeby zawsze naszą sytuację rozpatrywać indywidualnie.

Analizując prawo międzynarodowe, które obowiązuje kraje członkowskie UE, da się określić kwotę zryczałtowanego odszkodowania z tytułu opóźnionego rejsu. Klient ma prawo ubiegać się o odszkodowanie w wysokości:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Freebird Airlines które wyniosło 3 lub więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o sumarycznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym 3 bądź więcej godzin, pamiętając, że chodzi o lot o łącznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (lub ponad 1500 km na terenie Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło dłużej niż cztery godziny, w sytuacji, w której sumaryczna długość trasy przekracza 3500 km (lub też w sytuacji, kiedy trasa łączy lotnisko na terytorium UE z portem lotniczym spoza niej).

Przewoźnik lotniczy ma prawo jednak zmniejszyć poziom odszkodowania o połowę, gdy opóźnienie na trasie przekraczającej 3500 km nie przekroczyło 4 godzin.

Opóźnienie operacji lotniczej o ponad 5 godzin jest sytuacją, która pojawia się od czasu do czasu. Są to sytuacje, w których linia Freebird Airlines lub dowolny inny przewoźnik ma obowiązek swoim pasażerom zapewnić dostęp do:

 • pełnego zwrotu środków wydanych na opóźniony przelot,
 • całkowitego zwrotu środków przekazanych na bilet łączony, kiedy następny odcinek nie może się odbyć z powodu odwołania pierwszego,
 • lotu z powrotem na lotnisko, z którego rozpoczęła się podróż,
 • darmowego posiłku oraz napojów (prawo do opieki),
 • darmowych połączeń telefonicznych oraz dostępu do poczty elektronicznej,
 • lokum i transport pomiędzy portem lotniczym a hotelem, kiedy występuje konieczność pobytu przez jedną lub więcej nocy przez pasażera w związku z nieregularnością przelotu.

Anulowanie lub opóźnienie lotu Freebird Airlines to bez wątpienia sytuacja stresująca i kłopotliwa. Właśnie dlatego każdy podróżny powinien wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. W takich sytuacjach powinno się zachować spokój i wybrać najkorzystniejsze wyjście z punktu widzenia naszych finansów oraz logistycznego.

Należy ponadto wiedzieć, że po zwróceniu się do ekspertów DelayFix, konsument otrzyma szybką pomoc. Aby otrzymać pomoc od specjalistów, nie musimy obawiać się jakichkolwiek skomplikowanych formalności. Trzeba dostarczyć jedynie kluczowe dane dotyczące konkretnego lotu.

Wielkie doświadczenie DelayFix w pracy nad dochodzeniem praw w imieniu pasażerów w związku z nieregularnością lotu powoduje, że opóźniony lub anulowany lot nie przyniesie ze sobą dodatkowego stresu, obowiązku wypełniania niezliczonych formularzy oraz załatwianiem żmudnych czynności biurokratycznych. Za kontakt z linią Freebird Airlines odpowiadać będzie DelayFix, w związku z czym podróżny nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów.

Należy w takim razie tylko wypełnić niewielki formularz zgłoszeniowy, aby bez większych trudności uzyskać odszkodowanie od Freebird Airlines i wystrzec się nieprzyjemnych konsekwencji anulowania rejsu. Współpraca taka jest korzystna dla każdego pasażera, którego lot nie mógł się odbyć.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie