Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Germania  

Spóźniony samolot? Zarezerwowany lot linią Germania się nie odbył? A może przekazano Ci przykrą wiadomość o jego odwołaniu? Tego typu sytuacji zdarza się sporo, więc jeżeli podróżnik staje w obliczu problemów z linią Germania, musi wiedzieć, czego może oczekiwać i co powinien uczynić, by zapewnić sobie wsparcie.

Sytuacja, gdy samolot ma znaczne opóźnienie nie jest niczym rzadkim. Przyczyny mogą być bardzo odmienne, od źle rozpisanego rozkładu siatki połączeń, poprzez awarie, aż po niesprzyjające warunki atmosferyczne. Z wszystkimi z nich powinna się jednak liczyć linia lotnicza.

Wybierając ofertę Germania, każdy klient musi liczyć się z możliwymi opóźnieniami. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze próbują przeciwdziałać tego typu zdarzeniom, ale niektóre czynniki są poza nimi. Nie oznacza to jednak, że klient nie jest w stanie oczekiwać rekompensaty.

Jeżeli, podróżując linią Germania, pasażer będzie miał nieprzyjemność doświadczyć spóźnienia lotu, nie musi przejmować się koniecznością załatwiania licznych formalności. Wystarczy, że zgłosi nam odpowiednie parametry lotu. Grupa osób dysponujących szerokimi kwalifikacjami z dziedziny prawa lotniczego oceni sytuację i poinformuje podróżnika o prawach których może dochodzić.

Każda sytuacja jest inna, w związku z czym potrzebne jest tutaj indywidualne podejście. Podstawowe pytanie brzmi czy opóźnienie było winą Germania, czy też wpłynęły na nie losowe czynniki. To samo dotyczy wykorzystywania vouchera bądź podobnej formy pomocy, mającej na celu umilić czekanie. Czasem przyjęcie zadośćuczynienia w takiej postaci będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Zdarza się, że opóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Choć w liniach Germania anulowanie lotu nie przytrafia się zbyt często, to jednak istnieje taka ewentualność. Linia Germania standardowo stara się – zgodnie z prawem – zapewnić lot zastępczy bez dodatkowych kosztów. Propozycja ta nie jest jednak dla podróżnego czymś obowiązkowym.

Według rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym także Germania ma obowiązek zorganizować lot zastępczy lub wypłacić mu odpowiednie zadośćuczynienie. Konsument może zgodzić się na rozwiązanie oferowane przez linię albo zażądać przekazania odszkodowania.

W obowiązku przewoźnika jest zorganizowanie innego przelotu na spornej trasie lub też organizacja transportu powrotnego na lotnisko początkowe. Klient może nie przystać na propozycję, ale może to spowodować blokadę drogi do wypłaty odszkodowania. Warto zatem zasięgnąć pomocy fachowców. Specjaliści z naszej firmy zapoznają się dokładnie z Twoją sytuacją i są w stanie stworzyć plan postępowania, którego celem jest wypłata odszkodowania. Zajmą się oni również pełną reprezentacją klienta w przypadku kiedy dojdzie do rozprawy z Germania.

Miejmy na uwadze, że nie ma możliwości uzyskania odszkodowania za odwołany lot Germania jeśli kłopot z podróżą nie pojawił się z winy linii. Dla przykładu są to sytuacje takie jak:

 • Złe warunki pogodowe,
 • Zablokowanie przestrzeni powietrznej,
 • Ciężki kłopot medyczny,
 • Strajki personelu lotniczego (ale nie pracowników linii),
 • Strajk rozpoczną kontrolerzy ruchu lotniczego.

W takich przypadkach konsumentowi nie należy się dodatkowa kwota odszkodowania wynikająca bezpośrednio z przepisów, choć warto zwrócić uwagę na to, że każdy przypadek musi być sprawdzony indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, które obowiązuje w Unii Europejskiej znajdziemy zapisy pozwalające na wskazanie kwoty odszkodowania za opóźniony rejs. Kwota odszkodowania, przysługująca klientowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Germania wynoszącym trzy bądź więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym trzy bądź więcej godzin, pamiętając, że mówimy o locie o sumarycznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (bądź też powyżej 1500 km na terenie UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym dłużej niż 4 godziny, kiedy sumaryczna długość trasy przekracza 3500 km (albo też w przypadku, kiedy trasa łączy lotnisko na terytorium UE z lotniskiem spoza niej).

Ta wartość może zostać obniżona o połowę w sytuacji kiedy opóźnienie jest krótsze niż cztery godziny, a trasa przekracza 3500 km.

Opóźnienie przelotu przekraczające 5 godzin jest sytuacją, która ma miejsce od czasu do czasu. Są to sytuacje, w których linia Germania lub dowolny inny przewoźnik ma obowiązek swoim pasażerom zagwarantować dostęp do:

 • całkowitego zwrotu pieniędzy wydanych na opóźniony lot,
 • całkowitego zwrotu środków przekazanych na bilet łączony, kiedy kolejny odcinek nie odbędzie się z powodu odwołania pierwszego,
 • rejsu z powrotem do portu lotniczego, z którego rozpoczęła się podróż,
 • darmowego posiłku i napojów (prawo do opieki),
 • darmowych połączeń telekomunikacyjnych i dostępu do poczty elektronicznej,
 • lokum i transport pomiędzy lotniskiem a miejscem noclegu, gdy pojawia się konieczność pobytu przez jedną lub więcej nocy przez pasażera w związku z nieregularnością rejsu.

Anulowanie lub opóźnienie lotu Germania niewątpliwie jest sytuacją stresującą i mało komfortową. Każdemu klientowi przysługują wtedy jasno opisane prawa, o których warto wiedzieć. W takim położeniu trzeba zachować spokój i znaleźć najlepsze wyjście z punktu widzenia naszego portfela jak i logistycznego.

Fachowcy DelayFix zapewniają błyskawiczną pomoc każdemu konsumentowi, który znajduje się w takiej nieprzyjemnej sytuacji. Aby otrzymać pomoc od specjalistów, nie trzeba przechodzić przez żadne skomplikowane formalności. Należy podać wyłącznie podstawowe dane dotyczące naszego lotu.

DelayFix ma bogate doświadczenie w pomaganiu podróżnym których lot został niespodziewanie odwołany i bardzo dobrze wie, jakie kroki należy wykonać aby bez poważnych formalności otrzymać odszkodowanie od linii lotniczej. Za kontakt z linią Germania odpowiadać będzie DelayFix, zatem konsument nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów.

Odszkodowania oraz zwrócenie kosztów od Germania przy profesjonalnym wsparciu będzie zwyczajną formalnością. Zachęcamy do kontaktu poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie