Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Germanwings  

Opóźnienie samolotu? Zarezerwowany lot linią Germanwings nie doszedł do skutku? A może przekazano Ci nagłą wiadomość o konieczności odwołania go? Tego typu sytuacje są możliwe, zatem jeżeli klient spotka się z problemami w linii Germanwings, powinien mieć świadomość tego, czego może oczekiwać i co musi uczynić, aby zapewnić sobie wsparcie.

Sytuacja, gdy samolot ma niemałe opóźnienie nie należy do rzadkości. Może to mieć bardzo różne powody, od niewłaściwie napisanego planu siatki połączeń, poprzez usterki samolotów, aż po pogodę. Z nimi wszystkimi musi się jednak liczyć firma która organizuje loty.

Decydując się na ofertę Germanwings, każdy podróżujący musi być gotowym na potencjalne opóźnienia. Oczywiście wszystkie linie lotnicze usiłują zapobiegać tym niedogodnościom, ale niektóre rzeczy są poza nimi. Nie oznacza to jednak, że podróżnik nie ma możliwości dochodzić swoich praw.

Jeżeli, podróżując linią Germanwings, pasażerowi przydarzy się się spóźniony lot, nie musi przejmować się obowiązkiem załatwiania złożonych formalności. Musi po prostu przekazać nam odpowiednie dane lotu. Grupa pracowników posiadających duże kwalifikacje z zakresu prawa lotniczego oceni sytuację i poinformuje klienta o jego prawach.

Każda sytuacja jest inna, więc wymagane jest tutaj indywidualne podejście. Główną kwestią jest to czy opóźnienie było winą Germanwings, czy też wpłynęły na nie niezależne czynniki. Podobnie jest z realizacją vouchera albo innej formy pomocy, mającej na celu uprzyjemnić czekanie. W pewnych przypadkach przyjęcie zadośćuczynienia w takiej postaci będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Zdarza się, że opóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Choć w liniach Germanwings odwołanie lotu nie jest zbyt powszechne, to jednak może się zdarzyć. Linia Germanwings standardowo stara się – zgodnie z obowiązującymi przepisami – znaleźć lot alternatywny bez obciążania klienta dodatkowymi kosztami. Klient linii lotniczej nie ma jednak obowiązku skorzystania z tej oferty.

Dzięki rozporządzeniu WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Germanwings musi przygotować lot zastępczy lub zrekompensować takie niedogodności klientowi w inny sposób w większości przypadków, gdy dojdzie do anulowania lotu. Klientowi przysługuje prawo do wybrania między rozwiązaniem oferowanym przez linię lub odszkodowaniem.

Linia lotnicza musi zapewnić alternatywny lot na konkretnej trasie lub lot powrotny do portu lotniczego, z którego wystartowano tą linią. Klient ma prawo nie przystać na propozycję, lecz może to spowodować blokadę drogi do wypłaty odszkodowania. Najczęściej w podobnej sytuacji opłaca się zgłosić do zawodowców. Pracownicy naszej firmy zapoznają się dokładnie z każdą sytuacją i są w stanie stworzyć plan działania, którego celem będzie uzyskanie odszkodowania. Będą także reprezentowali klienta w ewentualnym konflikcie z Germanwings.

Trzeba wiedzieć, że odszkodowanie za odwołany lot Germanwings nie przysługuje, gdy sytuacja wystąpiła z przyczyn na które linia nie miała wpływu. W tego typu przypadkach jak na przykład:

 • Warunki pogodowe nie dające możliwości odbycia lotu,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zablokowana,
 • Ciężki problem medyczny,
 • Strajki pracowników lotniczych (nie dotyczy pracowników linii),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W tego typu przypadkach pasażerowi nie przysługuje dodatkowa postać odszkodowania, która wynikałaby bezpośrednio z aktów prawnych, choć należy zwrócić uwagę na to, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

Sprawdzając prawo międzynarodowe, obowiązujące kraje członkowskie Unii Europejskiej, można sprawdzić wysokość zryczałtowanego odszkodowania z tytułu opóźnionego lotu. Wartość odszkodowania, przysługująca konsumentowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Germanwings które wyniosło trzy lub więcej godzin, pamiętając, że mówimy o locie o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło trzy lub więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o łącznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (bądź też ponad 1500 km na terenie Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym ponad 4 godziny, gdy sumaryczna długość trasy przekracza 3500 km (lub też w przypadku, kiedy trasa łączy port lotniczy na terytorium UE z portem lotniczym spoza niej).

Linia ma prawo jednak pomniejszyć wysokość odszkodowania o 50%, gdy opóźnienie na trasie mającej ponad 3500 km nie przekroczyło czterech godzin.

Opóźnienie przelotu o ponad pięć godzin to sytuacja, która ma miejsce co jakiś czas. Jest to granica, po przekroczeniu której linia Germanwings oraz inni operatorzy na świecie są zobligowani do zagwarantowania pasażerom:

 • całkowitego zwrotu płatności za bilety,
 • całkowitego zwrotu środków przekazanych na bilet łączony, kiedy następny odcinek nie odbędzie się z powodu odwołania pierwszego,
 • przelotu na lotnisko początkowe,
 • darmowego posiłku oraz napojów (prawo do opieki),
 • bezpłatnych połączeń telekomunikacyjnych oraz dostępu do poczty elektronicznej,
 • zakwaterowanie oraz przejazd pomiędzy portem lotniczym a miejscem noclegu, kiedy pojawia się konieczność pozostania tam przez 1 lub więcej dób hotelowych przez klienta wynikająca z opóźnienia przelotu.

Odwołanie lub opóźnienie lotu Germanwings to niewątpliwie sytuacja irytująca i kłopotliwa. Każdemu podróżnemu przysługują wówczas określone prawa, o których musi wiedzieć. Najważniejsze jest w takiej sytuacji unikanie niepotrzebnych nerwów i poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą nam na szybkie wyjście z tych problemów.

Fachowcy DelayFix zapewniają błyskawiczną pomoc każdemu pasażerowi, który znalazł się w takiej trudnej sytuacji. Potrzebne są po prostu podstawowe dane, które znajdują się na bilecie oraz opis sytuacji. Specjaliści doradzą i podpowiedzą, jakie wyjście wybrać.

DelayFix posiada wieloletnie doświadczenie w pomaganiu pasażerom których lot został niespodziewanie odwołany i dokładnie wie, jakie kroki należy wykonać aby bez męczących formalności zdobyć odszkodowanie od linii lotniczej. Klient nie będzie musiał przejmować się kontaktem z linią lotniczą Germanwings, gdyż jest na tym polu w stu procentach reprezentowany przez firmę.

Rekompensaty i zwrot kosztów od Germanwings przy profesjonalnym wsparciu będzie zwykłą formalnością. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz zgłoszeniowy.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie