Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Helvetic Airways  

Opóźnienie samolotu? Zaplanowany lot linią Helvetic Airways nie został zrealizowany? A może przekazano Ci nagłą wiadomość o jego anulowaniu? Tego typu sytuacje są możliwe, zatem jeśli pasażer staje w obliczu problemów z linią Helvetic Airways, musi zdawać sobie sprawę z tego, na co może liczyć i jakie kroki musi wykonać, aby otrzymać pomoc.

Sytuacja, w której lot jest spóźniony o kilka godzin nie należy do rzadkości. Powody mogą być bardzo zróżnicowane, od nieumiejętnie napisanego rozkładu siatki połączeń, poprzez awarie, aż po warunki pogodowe. Linia lotnicza musi być jednak przygotowana na poradzenie sobie z nimi.

Wybierając ofertę Helvetic Airways, każdy pasaże musi być przygotowany na ewentualne opóźnienia. Oczywiście wszystkie linie lotnicze podejmują najróżniejsze inicjatywy aby uniknąć takich zdarzeń, ale niektóre czynniki są poza ich możliwościami. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że konsument nie może dochodzić swych praw.

Jeśli, w czasie podróży linią Helvetic Airways, podróżnik doświadczy spóźnienie lotu, nie musi przejmować się wypełnianiem żmudnych i złożonych dokumentów. Wystarczy, że zgłosi nam wymagane informacje o locie. Grupa specjalistów w kwestiach prawa lotniczego oceni sytuację i poinformuje klienta o jego prawach.

Każda sytuacja różni się od pozostałych, przez co konieczne jest tu indywidualne podejście. Wszystko jest uzależnione od tego czy opóźnienie powstało z winy Helvetic Airways, czy też miały na nie wpływ niezależne czynniki. Podobnie jest z realizacją vouchera czy też innej formy pomocy, mającej na celu uprzyjemnić oczekiwanie. Czasami automatycznie zrzekamy się możliwości dochodzenia zadośćuczynienia czy zaakceptowania go w tej formie.

Możliwe jest, że spóźnienie zmieni się w całkowite odwołanie lotu. Choć w liniach Helvetic Airways odwołanie lotu nie przytrafia się zbyt regularnie, to jednak zawsze jest taka możliwość. Linia Helvetic Airways zwykle stara się – w ramach prawa – zapewnić lot zastępczy bez obciążania pasażera nadprogramowymi opłatami. Pasażer nie ma jednak obowiązku akceptowania tej propozycji.

Zgodnie z rozporządzeniem WE 261 każda linia lotnicza, w tym także Helvetic Airways ma obowiązek zapewnić lot zastępczy albo wynagrodzić takie niedogodności klientowi w inny sposób w większości przypadków, gdy dojdzie do odwołania lotu. Klientowi przysługuje prawo do wyboru między rozwiązaniem które zaoferuje linia albo zadośćuczynieniem.

W obowiązku linii lotniczej jest organizacja innego lotu na spornej trasie lub też zapewnienie transportu powrotnego do lotniska początkowego. Pasażer ma prawo nie zgodzić się na warunki, ale nie zawsze będzie to wiązało się z możliwością uzyskania odszkodowania. Opłaca się zatem zasięgnąć pomocy profesjonalistów. Pracownicy naszej firmy zapoznają się szczegółowo z Twoją sprawą i mogą stworzyć plan postępowania, którego celem będzie uzyskanie odszkodowania. Zajmą się oni też kompleksową reprezentacją konsumenta w przypadku kiedy dojdzie do sporu z Helvetic Airways.

Trzeba wiedzieć, że wypłata odszkodowania za odwołany lot Helvetic Airways nie przysługuje, gdy sytuacja wystąpiła z przyczyn niezależnych od linii lotniczej. W takich przypadkach jak przykładowo:

 • Warunki atmosferyczne nie pozwalające na odbycie lotu,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zablokowana,
 • Pojawi się problem z dziedziny medycznej,
 • Zastrajkują pracownicy lotnisk (nie dotyczy pracowników konkretnego przewoźnika),
 • Strajk rozpoczną kontrolerzy ruchu lotniczego.

W tego typu sytuacjach pasażerowi nie przysługuje dodatkowa forma odszkodowania, która wynikałaby bezpośrednio z aktów prawnych, ale warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

Analizując prawo międzynarodowe, obowiązujące kraje członkowskie Unii Europejskiej, można określić wysokość zryczałtowanego odszkodowania spowodowanego opóźnionym lotem. Wartość odszkodowania, która przysługuje konsumentowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Helvetic Airways wynoszącym 3 lub więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym 3 bądź więcej godzin, zakładając, że mówimy o locie o sumarycznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (lub ponad 1500 km na terytorium UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło dłużej niż cztery godziny, kiedy sumaryczna długość trasy wynosi ponad 3500 km (albo też w sytuacji, kiedy trasa łączy lotnisko na terenie UE z portem lotniczym spoza niej).

Linia może jednak pomniejszyć poziom odszkodowania o połowę, gdy opóźnienie na trasie mającej ponad 3500 km nie przekroczyło 4 godzin.

Mają miejsce przypadki, kiedy rejs opóźnia się więcej niż 5 godzin. Jest to granica, powyżej której linia Helvetic Airways oraz inni operatorzy na świecie są zobowiązani do zagwarantowania pasażerom:

 • pełnego zwrotu kwoty za bilety,
 • pełnego zwrotu pieniędzy za bilet łączony kiedy jeden z odcinków nie może się odbyć przez kłopot z wcześniejszym,
 • przelotu na lotnisko startowe,
 • napojów i posiłku bez żadnych opłat,
 • dostępu do telefonów oraz nadania wiadomości e-mail bez żadnych opłat,
 • zakwaterowanie oraz transport pomiędzy portem lotniczym a miejscem noclegu, kiedy pojawia się konieczność pobytu przez jedną lub więcej dób hotelowych przez klienta wynikająca z opóźnienia lotu.

Odwołanie lub opóźnienie lotu Helvetic Airways z pewnością jest sytuacją, w której nikt z nas nie chce zostać postawiony. Każdemu pasażerowi przysługują wówczas jasno opisane prawa, o których warto wiedzieć. W takim położeniu powinno się zachować spokój i wybrać najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia ekonomicznego oraz logistycznego.

Dzięki natychmiastowej pomocy DelayFix rozwiązanie owych kłopotów stanie się o wiele prostsze. Aby otrzymać pomoc od fachowców, nie trzeba obawiać się jakichkolwiek zawiłych formalności. Trzeba podać tylko podstawowe informacje dotyczące konkretnego lotu.

DelayFix może poszczycić się ogromnym doświadczeniem we współpracy z pasażerami których lot został nagle anulowany i bardzo dobrze wie, co powinno się zrobić aby bez dużych formalności zdobyć rekompensatę od linii lotniczej. Klient nie będzie musiał przejmować się kontaktem z linią lotniczą Helvetic Airways, gdyż jest w tej kwestii całkowicie reprezentowany przez firmę.

Rekompensaty oraz zwrot kosztów od Helvetic Airways przy fachowym wsparciu nie sprawi zatem żadnych kłopotów. Zachęcamy do kontaktu poprzez formularz zgłoszeniowy.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie