Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Iberia  

Spóźniony samolot? Zarezerwowany lot linią Iberia nie mógł się odbyć? A może przekazano Ci nagłą wiadomość o jego odwołaniu? Trudno jest ustrzec się tego typu sytuacji, zatem jeżeli pasażer staje w obliczu problemów z linią Iberia, musi pamiętać, czego może oczekiwać i co powinien uczynić, by otrzymać pomoc.

Sytuacja, gdy lot ma istotne opóźnienie nie jest niczym niespotykanym. Może to mieć najróżniejsze przyczyny, od niewłaściwie ułożonego rozkładu siatki połączeń, poprzez awarie, a na pogodzie kończąc. Linia lotnicza powinna być jednak gotowa na stawienie im czoła.

Decydując się na ofertę Iberia, każdy podróżny musi liczyć się z opóźnieniami. Oczywiście wszystkie linie lotnicze próbują przeciwdziałać tego typu sytuacjom, ale pewne rzeczy pozostają poza ich możliwościami. Nie oznacza to jednak, że konsument nie może oczekiwać zadośćuczynienia.

Jeżeli, w czasie podróży linią Iberia, klient doświadczy nieprzyjemności wynikających ze spóźnionego lotu, nie musi martwić się wypełnianiem żmudnych i złożonych formularzy. Musi po prostu podać nam podstawowe parametry lotu. Zespół pracowników posiadających bogate kwalifikacje w kwestiach prawa lotniczego oceni sytuację i powiadomi konsumenta o prawach których może dochodzić.

Każda sytuacja może różnić się od innych, przez co wymagane jest tu indywidualne podejście. Wszystko jest uzależnione od tego czy opóźnienie wynikło z winy Iberia, czy też wpłynęły na nie losowe czynniki. To samo dotyczy wykorzystywania vouchera czy też podobnej formy pomocy, która ma uprzyjemnić czekanie. Czasami zaakceptowanie zadośćuczynienia w takiej formie będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Bywa tak, że spóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Chociaż w przypadku linii Iberia anulowanie lotu nie przytrafia się zbyt regularnie, to jednak istnieje taka ewentualność. Linia Iberia zazwyczaj robi co w jej mocy, aby – w ramach prawa – znaleźć lot alternatywny bez obciążania klienta nadprogramowymi kosztami. Nie istnieje jednak obowiązek zaakceptowania owej oferty.

Z racji rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Iberia musi zorganizować lot alternatywny lub wypłacić mu odpowiednie odszkodowanie. Pasażer może wybrać rozwiązanie oferowane przez linię bądź też zażądać wypłaty rekompensaty.

Obowiązkiem linii lotniczej jest zaproponowanie innego połączenia na tej konkretnej trasie lub też zapewnienie transportu powrotnego na lotnisko początkowe. Klient może nie zgodzić się na warunki, lecz nie zawsze będzie to wiązało się z prawem do odszkodowania. Opłaca się więc zasięgnąć pomocy fachowców. Specjaliści z naszej firmy zapoznają się dokładnie z Twoją sytuacją i mogą stworzyć plan postępowania, którego celem jest wypłata odszkodowania. Będą również przedstawicielem klienta w ewentualnym sporze z Iberia.

Pamiętajmy o tym, że nie jest możliwe uzyskanie odszkodowania za odwołany lot Iberia jeśli kłopot z połączeniem nie był zależny od przewoźnika. Przykładowo są to sytuacje takie jak:

 • Warunki atmosferyczne nie pozwalające na odbycie bezpiecznego przelotu,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zablokowana,
 • Trudny problem medyczny,
 • Zastrajkują pracownicy lotnisk (nie tyczy się to pracowników konkretnego przewoźnika),
 • Strajk rozpoczną kontrolerzy ruchu lotniczego.

W takich sytuacjach konsumentowi nie należy się dodatkowa postać odszkodowania, która wynikałaby bezpośrednio z przepisów, choć należy zwrócić uwagę na to, że każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie.

Czytając prawo międzynarodowe, obowiązujące na terenie Unii Europejskiej, można określić kwotę zryczałtowanego odszkodowania spowodowanego opóźnionym rejsem. Wysokość odszkodowania, która przysługuje konsumentowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Iberia które wyniosło trzy bądź więcej godzin, zakładając, że mówimy o locie o sumarycznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło 3 lub więcej godzin, pamiętając, że mówimy o locie o łącznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (bądź też ponad 1500 km na terenie Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym dłużej niż cztery godziny, gdy łączna długość trasy przekracza 3500 km (lub też w sytuacji, gdy trasa łączy port lotniczy na terytorium UE z lotniskiem spoza niej).

Przewoźnik lotniczy ma prawo jednak pomniejszyć poziom odszkodowania o połowę, gdy opóźnienie na trasie mającej ponad 3500 km nie przekroczyło czterech godzin.

Mają miejsce sytuacje, gdy rejs opóźnia się więcej niż pięć godzin. Są to przypadki, w których linia Iberia lub dowolny inny przewoźnik musi swoim klientom zagwarantować dostęp do:

 • całkowitego zwrotu płatności za bilety,
 • całkowitego zwrotu pieniędzy przekazanych na bilet łączony, kiedy kolejny odcinek nie odbędzie się z powodu odwołania pierwszego,
 • przelotu na lotnisko początkowe,
 • bezpłatnego posiłku i napojów (prawo do opieki),
 • darmowych połączeń telefonicznych i dostępu do poczty e-mail,
 • jeśli to konieczne - pokój w hotelu oraz transport do niego.

Anulowanie lub opóźnienie lotu Iberia bez wątpienia jest sytuacją, z którą nikt z nas nie chciałby się zetknąć. W związku z tym każdy podróżujący powinien wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. W takich sytuacjach trzeba zachować spokój i wybrać najlepsze wyjście z punktu widzenia ekonomicznego oraz logistycznego.

Dzięki błyskawicznej pomocy DelayFix rozwiązanie tego typu kłopotów stanie się o wiele prostsze. Wystarczą podstawowe dane, które zapisane są na bilecie oraz opis sytuacji. Specjaliści doradzą i podpowiedzą, które rozwiązanie wybrać.

DelayFix może poszczycić się imponującym doświadczeniem we współpracy z ludźmi których lot został nagle anulowany i doskonale wie, co powinno się zrobić aby bez skomplikowanych formalności uzyskać odszkodowanie od linii lotniczej. Za kontaktowanie się z linią Iberia odpowiadać będzie DelayFix, dzięki czemu konsument nie będzie obarczony z tego tytułu jakimikolwiek dodatkowymi kosztami.

Trzeba zatem po prostu wysłać prosty formularz zgłoszeniowy, aby bez większych przeszkód zdobyć zadośćuczynienie od Iberia i wystrzec się problematycznych konsekwencji anulowania rejsu. Współpraca taka jest wartościowa dla każdego pasażera, którego lot nie doszedł do skutku.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie