Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od KLM  

Opóźnienie samolotu? Zarezerwowany lot linią Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V. nie doszedł do skutku? A może otrzymałeś nieoczekiwaną wiadomość o konieczności anulowania go? Takie sytuacje są możliwe, zatem jeżeli pasażer staje w obliczu problemów z linią KLM, powinien wiedzieć, czego może się spodziewać i jakie kroki musi wykonać, aby otrzymać wsparcie.

Sytuacja, w której lot jest spóźniony o kilka godzin nie należy do rzadkości. Może to mieć najróżniejsze przyczyny, od nieprawidłowo ułożonego planu siatki połączeń, poprzez kłopoty techniczne, aż po pogodę. Linia lotnicza musi być jednak przygotowana na uporanie się z nimi.

Wybierając ofertę KLM, każdy klient musi liczyć się z opóźnieniami. Oczywiście wszystkie linie lotnicze starają się unikać tego typu sytuacji, ale pewne rzeczy pozostają poza nimi. Nie oznacza to jednak, że pasażer nie jest w stanie oczekiwać zadośćuczynienia.

Jeśli, podróżując linią Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V., pasażer napotka problem pod postacią spóźnionego lotu, nie musi przejmować się potrzebą załatwiania złożonych formalności. Musi po prostu przekazać nam wymagane informacje o locie. Grupa specjalistów z zakresu prawa lotniczego sprawdzi sytuację i powiadomi klienta o prawach których jest w stanie dochodzić.

Każda sytuacja różni się od pozostałych, więc konieczne jest tutaj indywidualne podejście. Podstawowe pytanie brzmi czy opóźnienie było winą KLM, czy też wpłynęły na nie niezależne czynniki. Podobnie jest z wykorzystaniem vouchera czy też podobnej formy pomocy, która ma uprzyjemnić oczekiwanie. Czasami zaakceptowanie zadośćuczynienia w takiej formie będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Bywa tak, że spóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Choć w przypadku linii KLM anulowanie lotu nie przytrafia się zbyt regularnie, to jednak zawsze jest taka możliwość. Linia KLM zazwyczaj stara się – zgodnie z obowiązującymi przepisami – zorganizować lot zastępczy bez obarczania podróżnego dodatkowymi opłatami. Jednak pasażer nie jest zmuszony do zaakceptowania oferty lotu alternatywnego.

Dzięki rozporządzeniu WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V. musi zapewnić lot alternatywny lub zrekompensować finansowo za nie zrealizowany lot. Wybór pomiędzy odszkodowaniem a rozwiązaniem oferowanym przez linię należy całkowicie do podróżnego.

Przewoźnik ma obowiązek zaproponować alternatywny przelot na konkretnej trasie lub połączenie powrotne na lotnisko, z którego wystartowano tą linią. Pasażer ma prawo nie zgodzić się na propozycję, lecz może to spowodować blokadę drogi do uzyskania odszkodowania. Warto zatem sięgnąć po pomoc od profesjonalistów. Specjaliści z naszej firmy zapoznają się dokładnie z każdą sprawą i są w stanie opracować plan postępowania, którego celem jest uzyskanie odszkodowania. Zajmą się oni też pełną reprezentacją konsumenta jeśli dojdzie do rozprawy z KLM.

Warto wiedzieć, że wypłata odszkodowania za odwołany lot KLM nie przysługuje, gdy fakt ten nastąpił z powodów na które przewoźnik nie miał wpływu. W tego typu przypadkach jak na przykład:

 • Warunki atmosferyczne nie dające możliwości odbycia bezpiecznego przelotu,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta,
 • Będzie miał miejsce kłopot natury medycznej,
 • Zastrajkują pracownicy lotnisk (nie tyczy się to pracowników danego przewoźnika),
 • Zastrajkują kontrolerzy ruchu lotniczego.

W tych wszystkich przypadkach nie mamy prawa do otrzymania odszkodowania, które wynikałoby wprost z przepisów, lecz pamiętajmy o tym, żeby dla pewności naszą sytuację traktować indywidualnie.

Analizując prawo międzynarodowe, które obowiązuje kraje członkowskie Unii Europejskiej, można wskazać poziom zryczałtowanego odszkodowania z tytułu opóźnionego lotu. Klient ma prawo ubiegać się o odszkodowanie na poziomie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu KLM wynoszącym 3 bądź więcej godzin, mając na uwadze, że chodzi o lot o sumarycznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło trzy lub więcej godzin, pamiętając, że mówimy o locie o łącznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (lub ponad 1500 km na terenie Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym dłużej niż 4 godziny, gdy sumaryczna długość trasy przekracza 3500 km (lub też w przypadku, kiedy trasa łączy lotnisko na terytorium Unii Europejskiej z lotniskiem spoza niej).

Operator ma prawo jednak zmniejszyć wysokość odszkodowania o 50%, gdy opóźnienie na trasie przekraczającej 3500 km nie przekracza 4 godzin.

Opóźnienie przelotu o ponad 5 godzin jest sytuacją, która występuje od czasu do czasu. Są to sytuacje, w których linia KLM lub dowolny inny przewoźnik ma obowiązek swoim pasażerom zagwarantować dostęp do:

 • pełnego zwrotu płatności za bilety,
 • całkowitego zwrotu środków za bilet łączony kiedy jeden z odcinków nie odbędzie się przez problem z poprzednim,
 • rejsu z powrotem do portu lotniczego, z którego zaczęła się podróż,
 • bezpłatnego posiłku oraz napojów (prawo do opieki),
 • jeśli to konieczne - miejsce noclegowe w hotelu i transport do niego,
 • dostępu do telefonów oraz nadania e-maila bez żadnych opłat.

Anulowanie lub opóźnienie lotu KLM to niewątpliwie sytuacja stresująca i kłopotliwa. Dlatego każdy podróżny musi znać swoje prawa i obowiązki. W obliczu takich sytuacji powinno się zachować spokój i wybrać najlepsze wyjście z punktu widzenia ekonomicznego jak i logistyki.

Dzięki natychmiastowej pomocy DelayFix rozwiązanie tych problemów może być dużo prostsze. Potrzebne są tylko podstawowe dane, które zapisane są na bilecie oraz opis sytuacji. Specjaliści przygotują opinię, na które rozwiązanie się zdecydować.

DelayFix ma ogromne doświadczenie w pomaganiu pasażerom których lot został niespodziewanie odwołany i doskonale wie, jakie kroki należy podjąć aby bez wielkich formalności uzyskać zadośćuczynienie od linii lotniczej. Klient nie musi martwić się o kontakt z linią lotniczą KLM, ponieważ będzie na tym polu całkowicie reprezentowany przez firmę.

Trzeba w takim razie po prostu wypełnić prosty formularz zgłoszeniowy, aby bez żadnych trudności uzyskać rekompensatę od KLM i uniknąć problematycznych konsekwencji anulowania rejsu. Współpraca taka będzie pomocna dla każdego klienta, którego lot nie mógł się odbyć.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie