Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Polskie Linie Lotnicze LOT  

Opóźniony samolot? Twój lot linią LOT się nie odbył? A może otrzymałeś nagłą wiadomość o potrzebie odwołania go? Ciężko jest ustrzec się takich sytuacji, więc jeśli klient spotka się z problemami z linią LOT, musi zdawać sobie sprawę z tego, czego może oczekiwać i co musi zrobić, aby zapewnić sobie wsparcie.

Sytuacja, gdy samolot ma kilkugodzinne opóźnienie nie jest niczym niezwykłym. Przyczyny mogą być bardzo odmienne, od nieumiejętnie napisanego planu siatki połączeń, poprzez zdarzenia w powietrzu, a na czynnikach atmosferycznych kończąc. Z wszystkimi z nich powinna się jednak liczyć linia lotnicza.

Wybierając ofertę LOT, każdy pasażer musi liczyć się z możliwymi opóźnieniami. Oczywiście wszystkie linie lotnicze usiłują przeciwdziałać tego typu sytuacjom, jednak pewne czynniki są poza ich możliwościami. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że podróżnik nie może dochodzić swych praw.

Jeśli, podczas podróży linią Polskie Linie Lotnicze LOT, klientowi przytrafi się spóźniony lot, nie musi martwić się wypełnianiem żmudnych i trudnych do zrozumienia formularzy. Musi tylko zgłosić nam wymagane parametry lotu. Grupa specjalistów w kwestiach prawa lotniczego przeanalizuje sytuację i poinformuje klienta o jego prawach.

Każda sytuacja jest inna, przez co powinna być analizowana oddzielnie. Wszystko jest uzależnione od tego czy opóźnienie wynikło z winy LOT, czy też było efektem sytuacji losowych. To samo dotyczy realizowania vouchera lub innej formy pomocy, która ma umilić czekanie. Niekiedy mimowolnie zrzekamy się możliwości dochodzenia odszkodowania przy przyjęciu go w takiej postaci.

Bywa tak, że opóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Choć w przypadku linii LOT odwołanie lotu nie jest zbyt powszechne, to jednak może się przytrafić. Linia LOT najczęściej robi wszystko, aby – w ramach prawa – zorganizować lot zastępczy bez obarczania konsumenta nadprogramowymi opłatami. Nie istnieje jednak obowiązek przyjmowania tej oferty.

Z racji rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym także LOT musi zaproponować lot alternatywny lub zadośćuczynić. Klientowi przysługuje prawo do wybrania między rozwiązaniem które zaoferuje linia albo zadośćuczynieniem.

Obowiązkiem przewoźnika jest zaproponowanie alternatywnego połączenia na spornej trasie bądź też zorganizowanie przelotu powrotnego do lotniska początkowego. Pasażer ma prawo nie zgodzić się na propozycję, ale może to spowodować blokadę drogi do uzyskania odszkodowania. Często w podobnej sytuacji opłaca się zgłosić do profesjonalistów. Nasz wykwalifikowany zespół sprawdzi każdą sprawę i indywidualnie wskaże możliwości odszkodowawcze. Będzie także przedstawicielem klienta w ewentualnym sporze z LOT.

Miejmy na uwadze, że nie ma możliwości uzyskania odszkodowania za odwołany lot Polskie Linie Lotnicze LOT kiedy problem z podróżą nie pojawił się z winy linii. Przykładowo są to sytuacje takie jak:

Warunki atmosferyczne nie dające możliwości odbycia bezpiecznego przelotu,

 • Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta,
 • Będzie miał miejsce problem z dziedziny medycznej,
 • Strajki pracowników lotniczych (ale nie pracowników linii),
 • Zastrajkują kontrolerzy ruchu lotniczego.

W wymienionych przypadkach nie ma możliwości uzyskania odszkodowania, które wynikałoby wprost z zapisów w prawie, aczkolwiek miejmy na uwadze to, żeby dla pewności naszą sytuację traktować indywidualnie.

Analizując prawo międzynarodowe, które obowiązuje kraje członkowskie Unii Europejskiej, da się określić kwotę zryczałtowanego odszkodowania spowodowanego opóźnionym rejsem. Konsument ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie w kwocie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu LOT które wyniosło 3 bądź więcej godzin, mając na uwadze, że chodzi o lot o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym 3 lub więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (bądź też ponad 1500 km na terytorium UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło dłużej niż cztery godziny, gdy sumaryczna długość trasy wynosi ponad 3500 km (albo też w sytuacji, gdy trasa łączy port lotniczy na terytorium UE z lotniskiem spoza niej).

Ta wartość ma prawo zostać obniżona o 50% w sytuacji kiedy opóźnienie jest krótsze niż cztery godziny, a trasa przekracza 3500 km.

Opóźnienie operacji lotniczej o ponad pięć godzin jest sytuacją, która pojawia się od czasu do czasu. Są to sytuacje, w których linia LOT lub dowolna inna musi swoim pasażerom zapewnić dostęp do:

 • całkowitego zwrotu środków wydanych na zakłócony przelot,
 • pełnego zwrotu środków za bilet łączony jeśli jeden z odcinków nie odbędzie się przez kłopot z poprzednim,
 • lotu na lotnisko początkowe,
 • darmowego posiłku oraz napojów (prawo do opieki),
 • darmowych połączeń telefonicznych i dostępu do poczty elektronicznej,
 • zakwaterowanie i transport pomiędzy portem lotniczym a hotelem, kiedy występuje konieczność pobytu przez jedną lub więcej nocy przez pasażera wynikająca z opóźnienia przelotu.

Anulowanie lub spóźnienie lotu LOT bez wątpienia jest sytuacją, w której nikt z nas nie chciałby się znaleźć. Każdemu klientowi przysługują wówczas jasno opisane prawa, o których warto wiedzieć. Istotne jest w takim przypadku wystrzeganie się niepotrzebnych emocji i poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą nam na szybkie wydostanie się z takich kłopotów.

Dzięki błyskawicznej pomocy DelayFix rozwiązanie tych problemów stanie się znacznie łatwiejsze. Potrzebne są jedynie podstawowe dane, które znajdują się na bilecie oraz opisanie sytuacji. Specjaliści przygotują opinię, na którą opcję się zdecydować.

Duże doświadczenie DelayFix w pracy nad egzekwowaniem praw w imieniu klientów z powodu nieregularności lotu powoduje, że spóźniony albo anulowany lot nie będzie dodatkowo wiązał się z kolejnym stresem, kompletowaniem ogromnej dokumentacji oraz wypełnianiem niekończących się formularzy. Klient nie będzie musiał przejmować się kontaktem z linią lotniczą LOT, bo będzie w tej kwestii w stu procentach reprezentowany przez firmę.

Rekompensaty oraz zwrócenie kosztów od Polskie Linie Lotnicze LOT przy fachowym wsparciu nie sprawi więc jakichkolwiek kłopotów. Zachęcamy do kontaktu poprzez wypełnienie formularza weryfikacyjnego.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie