Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Lufthansa  

Opóźniony samolot? Wybrany przez Ciebie lot linią Lufthansa (Lufthansa CityLine) się nie odbył? A może przekazano Ci niespodziewaną wiadomość o jego anulowaniu? Ciężko jest uniknąć podobnych sytuacji, więc jeżeli podróżnik spotka się z problemami z linią Lufthansa, powinien zdawać sobie sprawę z tego, czego może oczekiwać i jakie kroki musi podjąć, by otrzymać pomoc.

Sytuacja, gdy samolot ma spore opóźnienie nie należy do rzadkości. Powody mogą być bardzo różne, od nierozsądnie przygotowanego planu siatki połączeń, poprzez kłopoty techniczne, aż po pogodę. Linia lotnicza musi być jednak przygotowana na stawienie im czoła.

Decydując się na ofertę Lufthansa, każdy klient musi być przygotowanym na potencjalne opóźnienie. Naturalnie wszystkie linie lotnicze próbują zapobiegać takim zdarzeniom, jednak pewne rzeczy są poza nimi. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że konsument nie ma możliwości oczekiwać rekompensaty.

Jeżeli, w czasie podróży linią Lufthansa, klient doświadczy problem w postaci spóźnienia lotu, nie musi martwić się wypełnianiem żmudnych i trudnych do pojęcia formularzy. Wystarczy, że zgłosi nam podstawowe dane lotu. Zespół specjalistów w kwestiach prawa lotniczego sprawdzi sytuację i poinformuje konsumenta o prawach których jest w stanie dochodzić.

Każda sytuacja jest nieco odmienna, zatem powinna być analizowana oddzielnie. Najważniejszą kwestią jest to czy opóźnienie było winą Lufthansa, czy też było rezultatem przypadku. To samo dotyczy realizowania vouchera czy też podobnej formy pomocy, mającej na celu umilić czekanie. Czasem przyjęcie zadośćuczynienia w takiej postaci będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Zdarza się, że opóźnienie przekształci się w całkowite anulowanie lotu. Chociaż w liniach Lufthansa (Lufthansa CityLine) odwołanie lotu nie przytrafia się zbyt często, to jednak może się zdarzyć. Linia Lufthansa zazwyczaj stara się – zgodnie z aktualnymi przepisami – znaleźć lot alternatywny bez obarczania klienta nadprogramowymi opłatami. Propozycja ta nie jest jednak dla pasażera niczym obowiązkowym.

W myśl rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Lufthansa musi zaproponować lot zastępczy lub zadośćuczynić. Klientowi przysługuje prawo do wybierania między rozwiązaniem wskazanym przez linię lub zadośćuczynieniem.

Przewoźnik ma obowiązek zaproponować alternatywny lot na danej trasie albo lot powrotny do portu lotniczego, z którego rozpoczęto podróż tą linią. Klient może nie przystać na propozycję, lecz może to spowodować blokadę drogi do wypłaty odszkodowania. Często w podobnej sytuacji warto się zgłosić do profesjonalistów. Specjaliści z naszej firmy zapoznają się dokładnie z Twoją sprawą i mogą stworzyć plan postępowania, którego celem jest wypłata odszkodowania. Będą też reprezentowali konsumenta w ewentualnym konflikcie z Lufthansa.

Pamiętajmy o tym, że nie ma możliwości uzyskania odszkodowania za odwołany lot Lufthansa kiedy problem z podróżą nie był zależny od linii. W takich sytuacjach jak przykładowo:

 • Warunki atmosferyczne nie pozwalające na odbycie bezpiecznego przelotu,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta,
 • Skomplikowany kłopot medyczny,
 • Strajk podejmą pracownicy lotnisk (nie dotyczy pracowników spornego przewoźnika),
 • Strajk rozpoczną kontrolerzy ruchu lotniczego.

W tego typu sytuacjach klientowi nie przysługuje dodatkowa forma odszkodowania wynikająca bezpośrednio z przepisów, choć należy zwrócić uwagę na to, że każdy przypadek powinien być sprawdzony indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, obowiązującym w Unii Europejskiej znajdziemy zapisy, które pozwalają na obliczenie kwoty odszkodowania za opóźniony rejs. Konsument ma prawo ubiegać się o odszkodowanie w kwocie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Lufthansa które wyniosło trzy bądź więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym 3 lub więcej godzin, pamiętając, że mówimy o locie o łącznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (lub ponad 1500 km na terytorium Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło dłużej niż cztery godziny, w sytuacji, w której łączna długość trasy wynosi ponad 3500 km (lub też w sytuacji, kiedy trasa łączy port lotniczy na terytorium UE z lotniskiem spoza niej).

Operator może jednak pomniejszyć wysokość odszkodowania o 50%, gdy opóźnienie na trasie mającej ponad 3500 km nie przekracza czterech godzin.

Opóźnienie lotu o ponad pięć godzin to sytuacja, która ma miejsce od czasu do czasu. Są to sytuacje, w których linia Lufthansa lub dowolna inna ma obowiązek swoim pasażerom zagwarantować dostęp do:

 • pełnego zwrotu pieniędzy wydanych na zakłócony rejs,
 • całkowitego zwrotu pieniędzy przekazanych na bilet łączony, gdy kolejny odcinek nie odbędzie się z powodu zakłócenia pierwszego,
 • lotu na lotnisko początkowe,
 • darmowego posiłku oraz napojów (prawo do opieki),
 • dostępu do wykonania połączenia telefonicznego oraz nadania e-maila bez żadnych opłat,
 • w razie konieczności - miejsce noclegowe w hotelu i przejazd do niego.

Odwołanie lub opóźnienie lotu Lufthansa z pewnością jest sytuacją, z którą nikt z nas nie chce się zetknąć. Dlatego każdy podróżujący powinien wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. Ważne jest wtedy wystrzeganie się niepotrzebnych emocji i szukanie rozwiązań, które umożliwią nam szybkie wydostanie się z owych problemów.

Specjaliści DelayFix mogą zaproponować natychmiastową pomoc każdemu konsumentowi, który znalazł się w takiej nieprzyjemnej sytuacji. Potrzebne są tylko podstawowe dane, które znajdują się na bilecie oraz opisanie sytuacji. Specjaliści przygotują opinię, na którą opcję się zdecydować.

Bogate doświadczenie DelayFix w pracy nad egzekwowaniem praw w imieniu podróżnych z racji nieregularności rejsu sprawia, że opóźniony albo odwołany lot nie przyniesie ze sobą jeszcze większego stresu, konieczności wypełniania licznych formularzy oraz załatwianiem żmudnych procesów biurokratycznych. Za kontaktowanie się z linią Lufthansa odpowiada DelayFix, więc klient nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów.

Trzeba zatem tylko wysłać prosty formularz zgłoszeniowy, aby bez większych trudności zdobyć odszkodowanie od Lufthansa i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji odwołania rejsu. Współpraca taka jest opłacalna dla każdego klienta, którego lot został odwołany.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie