Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Lufthansa CityLine  

Opóźnienie samolotu? Zarezerwowany lot linią Lufthansa CityLine się nie odbył? A może przekazano Ci nagłą wiadomość o jego odwołaniu? Takich sytuacji jest sporo, więc jeżeli pasażer staje w obliczu problemów z linią Lufthansa CityLine, powinien wiedzieć, na co może liczyć i jakie kroki musi wykonać, aby uzyskać pomoc.

Sytuacja, gdy samolot ma kilkugodzinne opóźnienie nie należy do rzadkości. Przyczyny mogą być bardzo różne, od niewłaściwie przygotowanego rozkładu siatki połączeń, poprzez zdarzenia w powietrzu, aż po pogodę. Z wszystkimi z nich musi się jednak liczyć linia lotnicza.

Wybierając ofertę Lufthansa CityLine, każdy podróżnik musi być przygotowanym na potencjalne opóźnienie. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze próbują przeciwdziałać tego typu niedogodnościom, ale pewne rzeczy pozostają poza ich możliwościami. Nie oznacza to jednak, że klient nie ma możliwości domagać się rekompensaty.

Jeżeli, podróżując linią Lufthansa CityLine, pasażerowi przydarzy się spóźniony lot, nie musi przejmować się wypełnianiem żmudnych i złożonych formularzy. Musi tylko podać nam właściwe parametry lotu. Grupa specjalistów z dziedziny prawa lotniczego sprawdzi sytuację i powiadomi podróżnika o prawach które mu przysługują.

Każda sytuacja różni się od innych, zatem konieczne jest przy tym indywidualne podejście. Wszystko jest uzależnione od tego czy opóźnienie było winą Lufthansa CityLine, czy też było wynikiem sytuacji losowych. To samo dotyczy realizowania vouchera lub innej formy pomocy, która ma uprzyjemnić czekanie. Niekiedy automatycznie zrzekamy się możliwości dochodzenia zadośćuczynienia przy przyjęciu go w owej formie.

Bywa tak, że opóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Choć w liniach Lufthansa CityLine anulowanie lotu nie jest sytuacją zbyt częstą, to jednak zawsze jest taka ewentualność. Linia Lufthansa CityLine zwykle robi co w jej mocy, aby – w ramach prawa – znaleźć lot zastępczy bez dodatkowych opłat. Nie ma jednak obowiązku korzystania z owej propozycji.

Dzięki rozporządzeniu WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Lufthansa CityLine posiada obowiązek przygotować lot alternatywny albo wynagrodzić owe niewygody pasażerowi w inny sposób w większości sytuacji, kiedy dojdzie do anulowania lotu. Wybór pomiędzy rekompensatą a rozwiązaniem które zostanie wskazane przez linię należy tylko do klienta.

Przewoźnik musi zapewnić inne połączenie na spornej trasie lub lot powrotny na lotnisko, z którego wystartowano tą linią. Klient ma prawo nie przystać na zaproponowane warunki, lecz może to spowodować blokadę drogi do wypłaty odszkodowania. Często w takiej sytuacji opłaca się zgłosić do zawodowców. Nasz wykwalifikowany zespół sprawdzi każdą sprawę i indywidualnie zaprezentuje możliwości na uzyskanie odszkodowania. Będzie też reprezentował konsumenta w potencjalnym sporze z Lufthansa CityLine.

Miejmy na uwadze, że nie ma możliwości uzyskania odszkodowania za odwołany lot Lufthansa CityLine kiedy problem z podróżą nie pojawił się z winy linii. W takich sytuacjach jak przykładowo:

 • Warunki pogodowe nie dające możliwości odbycia lotu,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zablokowana,
 • Ciężki kłopot medyczny,
 • Strajki personelu lotniczego (ale nie pracowników linii),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W tego typu sytuacjach klientowi nie należy się dodatkowa postać odszkodowania, która wynikałaby bezpośrednio z przepisów, choć warto zwrócić uwagę na to, że każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, które obowiązuje w Unii Europejskiej znajdziemy zapisy, które pozwalają na wskazanie wartości odszkodowania za opóźniony rejs. Konsument ma prawo ubiegać się o odszkodowanie na poziomie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Lufthansa CityLine wynoszącym trzy bądź więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o sumarycznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym 3 lub więcej godzin, pamiętając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (lub powyżej 1500 km na terytorium Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło ponad cztery godziny, w sytuacji, w której sumaryczna długość trasy przekracza 3500 km (lub też w sytuacji, kiedy trasa łączy lotnisko na terenie UE z portem lotniczym spoza niej).

Przewoźnik lotniczy może jednak pomniejszyć wysokość odszkodowania o 50%, gdy opóźnienie na trasie mającej ponad 3500 km nie przekracza 4 godzin.

Opóźnienie przelotu o ponad pięć godzin jest sytuacją, która ma miejsce co jakiś czas. Są to przypadki, w których linia Lufthansa CityLine lub dowolny inny przewoźnik musi swoim pasażerom zapewnić dostęp do:

 • pełnego zwrotu kwoty za bilety,
 • pełnego zwrotu środków za bilet łączony jeśli jeden z odcinków nie odbędzie się przez kłopot z pierwszym,
 • przelotu powrotnego na lotnisko, z którego rozpoczęła się podróż,
 • napojów i posiłku bez dodatkowych opłat,
 • dostępu do wykonania połączenia telefonicznego oraz nadania wiadomości e-mail bez żadnych opłat,
 • zakwaterowanie oraz transport pomiędzy lotniskiem a miejscem noclegu, kiedy pojawia się konieczność pobytu przez 1 lub więcej nocy przez klienta w związku z nieregularnością rejsu.

Anulowanie lub opóźnienie lotu Lufthansa CityLine niewątpliwie jest sytuacją, w której nikt z nas nie chciałby się znaleźć. W związku z tym każdy pasażer musi znać swoje prawa i obowiązki. Ważne jest wówczas unikanie nadmiernych emocji i szukanie rozwiązań, które pozwolą nam na szybkie wyjście z tych problemów.

Warto ponadto wiedzieć, że po zwróceniu się do ekspertów DelayFix, konsument otrzymuje niemalże natychmiastową pomoc. Potrzebne są tylko podstawowe dane, które zapisane są na bilecie oraz opisanie sytuacji. Specjaliści doradzą i podpowiedzą, które rozwiązanie wybrać.

Znaczne doświadczenie DelayFix w pracy nad dochodzeniem praw w imieniu konsumentów w związku z nieregularnością rejsu sprawia, że spóźniony lub odwołany lot nie będzie dodatkowo wiązał się z kolejnym stresem, załatwianiem żmudnej dokumentacji oraz wypełnianiem niekończących się formularzy. Klient nie będzie musiał przejmować się kontaktem z linią lotniczą Lufthansa CityLine, gdyż jest na tym polu w pełni reprezentowany przez firmę.

Odszkodowania oraz zwrot kosztów od Lufthansa CityLine przy fachowym wsparciu będzie niewielką formalnością. Zachęcamy do kontaktu poprzez formularz zgłoszeniowy.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie