Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Mistral Air  

Opóźnienie samolotu? Wybrany przez Ciebie lot linią Mistral Air nie został zrealizowany? A może przekazano Ci nagłą wiadomość o konieczności odwołania go? Tego typu sytuacje są możliwe, zatem jeśli pasażer staje w obliczu problemów w linii Mistral Air, powinien wiedzieć, czego może oczekiwać i jakie kroki powinien wykonać, aby zapewnić sobie pomoc.

Sytuacja, gdy samolot jest spóźniony o parę godzin nie należy do rzadkości. Przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane, od źle ułożonego planu siatki połączeń, poprzez usterki samolotów, a na czynnikach atmosferycznych kończąc. Z wszystkimi z nich musi się jednak liczyć linia lotnicza.

Decydując się na ofertę Mistral Air, każdy podróżnik musi być przygotowanym na ewentualne opóźnienia. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze usiłują przeciwdziałać tym sytuacjom, ale pewne czynniki pozostają poza ich możliwościami. Nie oznacza to jednak, że pasażer nie może oczekiwać rekompensaty.

Jeżeli, podczas podróży linią Mistral Air, podróżnik napotka problem pod postacią spóźnionego lotu, nie musi przejmować się wypełnianiem żmudnych i złożonych formularzy. Wystarczy, że przekaże nam właściwe informacje o locie. Zespół osób dysponujących rozległymi kwalifikacjami z zakresu prawa lotniczego sprawdzi sytuację i poinformuje klienta o prawach które mu przysługują.

Każda sytuacja różni się od pozostałych, przez co powinna być sprawdzana z indywidualnym podejściem. Podstawowe pytanie brzmi czy opóźnienie było winą Mistral Air, czy też było rezultatem przypadku. To samo dotyczy realizowania vouchera lub innej formy pomocy, mającej na celu uprzyjemnić czekanie. Niekiedy automatycznie zrzekamy się możliwości dochodzenia odszkodowania przy przyjęciu go w takiej postaci.

Bywa tak, że opóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Choć w liniach Mistral Air anulowanie lotu nie przytrafia się szczególnie regularnie, to jednak zawsze jest taka możliwość. Linia Mistral Air zazwyczaj robi wszystko, żeby – w ramach prawa – zapewnić lot alternatywny bez dodatkowych opłat. Propozycja ta nie jest jednak dla konsumenta czymś obowiązkowym.

Według rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Mistral Air posiada obowiązek przygotować lot alternatywny bądź też wypłacić mu właściwe dla sytuacji zadośćuczynienie. Pasażer może wybrać rozwiązanie oferowane przez linię albo żądać wypłaty rekompensaty.

Przewoźnik musi zapewnić alternatywne połączenie na danej trasie albo połączenie powrotne na lotnisko, z którego wystartowano tą linią. Pasażer może nie zgodzić się na zaproponowane warunki, lecz może to zablokować mu drogę do uzyskania odszkodowania. Najczęściej w podobnej sytuacji warto się zgłosić do zawodowców. Nasz doświadczony team przeanalizuje każdą sytuację i indywidualnie wskaże możliwości na uzyskanie odszkodowania. Zajmie się on również pełną reprezentacją klienta jeśli dojdzie do sporu z Mistral Air.

Trzeba wiedzieć, że odszkodowanie za odwołany lot Mistral Air nie przysługuje, gdy sytuacja wystąpiła z powodów niezależnych od linii lotniczej. Przykładowo są to sytuacje takie jak:

 • Złe warunki atmosferyczne,
 • Zamknięcie przestrzeni powietrznej,
 • Będzie miał miejsce problem natury medycznej,
 • Strajk podejmą pracownicy lotnisk (nie dotyczy pracowników spornego przewoźnika),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W takich przypadkach pasażerowi nie należy się dodatkowa kwota odszkodowania, która wynikałaby bezpośrednio z aktów prawnych, choć warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie.

Sprawdzając prawo międzynarodowe, obowiązujące na terenie UE, można określić poziom zryczałtowanego odszkodowania spowodowanego opóźnionym rejsem. Pasażer ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie na poziomie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Mistral Air wynoszącym trzy bądź więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym 3 bądź więcej godzin, zakładając, że mówimy o locie o łącznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (lub powyżej 1500 km na terytorium UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym ponad cztery godziny, w sytuacji, w której łączna długość trasy wynosi ponad 3500 km (lub też w przypadku, kiedy trasa łączy lotnisko na terytorium UE z portem lotniczym spoza niej).

Operator może jednak zmniejszyć poziom odszkodowania o 50%, kiedy opóźnienie na trasie przekraczającej 3500 km nie przekroczyło czterech godzin.

Mają miejsce sytuacje, gdy lot opóźnia się więcej niż pięć godzin. Są to sytuacje, w których linia Mistral Air lub dowolny inny przewoźnik musi swoim klientom zapewnić dostęp do:

 • pełnego zwrotu pieniędzy za bilety,
 • pełnego zwrotu środków za bilet łączony jeśli jeden z odcinków nie może się odbyć przez kłopot z poprzednim,
 • lotu powrotnego na lotnisko, z którego zaczęła się podróż,
 • napojów i posiłku bez żadnych opłat,
 • dostępu do telefonów i nadania wiadomości e-mail bez dodatkowych opłat,
 • w razie konieczności - miejsce noclegowe w hotelu i przejazd do niego.

Odwołanie lub opóźnienie lotu Mistral Air z pewnością jest sytuacją stwarzającą ogromne trudności. Każdemu podróżnemu przysługują w takiej sytuacji jasno opisane prawa, o których powinien wiedzieć. Istotne jest w takiej sytuacji wystrzeganie się nadmiernych nerwów i poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą nam na szybkie wyjście z tych kłopotów.

Trzeba równocześnie pamiętać, że po zwróceniu się do fachowców DelayFix, konsument może otrzymać niemalże natychmiastową pomoc. Wystarczą podstawowe dane, które znajdują się na bilecie oraz przedstawienie sytuacji. Specjaliści przedstawią opinię, które rozwiązanie wybrać.

DelayFix może poszczycić się wielkim doświadczeniem we współpracy z podróżnymi których lot został nagle odwołany i doskonale wie, co trzeba zrobić aby bez wielkich formalności zdobyć odszkodowanie od linii lotniczej. Za kontaktowanie się z linią Mistral Air odpowiada DelayFix, przez co pasażer nie będzie obarczony z tego tytułu żadnymi dodatkowymi kosztami.

Odszkodowania oraz zwrócenie kosztów od Mistral Air przy fachowym wsparciu będzie zatem formalnością. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz zgłoszeniowy.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie