Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Norwegian Air Shuttle  

Spóźniony samolot? Zarezerwowany lot linią Norwegian DY (Norwegian Air Shuttle ASA) nie mógł się odbyć? A może otrzymałeś nagłą wiadomość o jego odwołaniu? Ciężko jest uniknąć tego typu sytuacji, zatem jeżeli pasażer staje w obliczu problemów z linią Norwegian DY, musi wiedzieć, czego może oczekiwać i co powinien uczynić, aby zapewnić sobie pomoc.

Sytuacja, w której samolot jest opóźniony o parę godzin nie jest niczym rzadkim. Powody mogą być bardzo odmienne, od źle ułożonego rozkładu siatki połączeń, poprzez kłopoty techniczne, aż po warunki pogodowe. Z nimi wszystkimi powinna się jednak liczyć firma organizująca loty.

Decydując się na ofertę Norwegian DY (Norwegian Air Shuttle), każdy pasażer musi być przygotowanym na możliwe spóźnienia. Naturalnie wszystkie linie lotnicze starają się przeciwdziałać tego typu zdarzeniom, jednak niektóre rzeczy są poza ich możliwościami. Nie oznacza to jednak, że klient nie może domagać się rekompensaty.

Jeżeli, podczas podróży linią Norwegian DY (Norwegian Airlines), podróżnik napotka problem w postaci spóźnionego lotu, nie musi przejmować się obowiązkiem załatwiania licznych formalności. Musi jedynie podać nam właściwe parametry lotu. Zespół osób dysponujących bogatymi kwalifikacjami z dziedziny prawa lotniczego dokona oceny sytuacji i powiadomi podróżnika o jego prawach.

Każda sytuacja różni się od innych, więc powinna być sprawdzana z indywidualnym podejściem. Wszystko jest uzależnione od tego czy opóźnienie było winą Norwegian DY, czy też wpłynęły na nie niezależne czynniki. To samo dotyczy realizowania vouchera lub innej formy pomocy, mającej na celu umilić oczekiwanie. Czasem zaakceptowanie zadośćuczynienia w takiej formie będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Bywa tak, że spóźnienie przekształci się w całkowite anulowanie lotu. Choć w przypadku linii Norwegian DY odwołanie lotu nie przytrafia się zbyt często, to jednak może wystąpić. Linia Norwegian DY najczęściej stara się – zgodnie z prawem – zorganizować lot zastępczy bez dodatkowych kosztów. Nie istnieje jednak obowiązek zaakceptowania tej propozycji.

Zgodnie z rozporządzeniem WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Norwegian DY (Norwegian D8) w obliczu anulowania lotu powinna zagwarantować podróżnemu lot zastępczy, bądź też wypłacić mu stosowne zadośćuczynienie. Klientowi przysługuje prawo do wybrania pomiędzy rozwiązaniem oferowanym przez linię bądź rekompensatą.

Linia lotnicza ma obowiązek zapewnić alternatywne połączenie na danej trasie albo połączenie powrotne do portu lotniczego, z którego rozpoczęto podróż tą linią. Pasażer ma prawo nie przystać na propozycję, lecz może to zablokować mu drogę do wypłaty odszkodowania. Najczęściej w takiej sytuacji opłaca się zgłosić do profesjonalistów. Nasz wykwalifikowany team przeanalizuje każdą sprawę i indywidualnie pokaże możliwości odszkodowawcze. Będzie też przedstawicielem klienta w potencjalnym sporze z Norwegian DY.

Trzeba wiedzieć, że wypłata odszkodowania za odwołany lot Norwegian DY nie przysługuje, gdy fakt ten nastąpił z powodów niezależnych od linii lotniczej. W takich sytuacjach jak przykładowo:

 • Złe warunki pogodowe,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zablokowana,
 • Skomplikowany problem medyczny,
 • Strajki personelu lotniczego (ale nie pracowników linii),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W takich sytuacjach konsumentowi nie przysługuje dodatkowa postać odszkodowania wynikająca bezpośrednio z przepisów, ale należy zwrócić uwagę na to, że każdy przypadek powinien być sprawdzony indywidualnie.

Czytając prawo międzynarodowe, obowiązujące kraje członkowskie UE, da się wskazać kwotę zryczałtowanego odszkodowania z tytułu opóźnionego lotu. Konsument ma prawo ubiegać się o odszkodowanie na poziomie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Norwegian DY które wyniosło trzy lub więcej godzin, zakładając, że mówimy o locie o łącznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło trzy bądź więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o sumarycznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (bądź też ponad 1500 km na terytorium Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym ponad cztery godziny, w sytuacji, w której sumaryczna długość trasy przekracza 3500 km (albo też w przypadku, kiedy trasa łączy port lotniczy na terytorium Unii Europejskiej z lotniskiem spoza niej).

Ta kwota może zostać obniżona o 50% w sytuacji kiedy opóźnienie wynosi mniej niż cztery godziny, a trasa przekracza 3500 km.

Opóźnienie lotu o ponad 5 godzin to sytuacja, która występuje od czasu do czasu. Są to przypadki, w których linia Norwegian DY lub dowolny inny przewoźnik musi swoim pasażerom zapewnić dostęp do:

 • pełnego zwrotu środków zapłaconych na sporny lot,
 • pełnego zwrotu pieniędzy za bilet łączony jeśli jeden z odcinków nie odbędzie się przez problem z poprzednim,
 • przelotu na lotnisko startowe,
 • napojów oraz posiłku bez żadnych opłat,
 • dostępu do telefonów oraz wysłania wiadomości e-mail bez dodatkowych opłat,
 • w razie konieczności - pokój w hotelu i transport do niego.

Anulowanie lub opóźnienie lotu Norwegian DY na pewno jest sytuacją, z którą nikt z nas nie chciałby się zetknąć. Każdemu pasażerowi przysługują w takiej sytuacji określone prawa, o których warto wiedzieć. Najważniejsze jest wówczas unikanie nadmiernych emocji i szukanie rozwiązań, które umożliwią nam jak najszybsze wydostanie się z takich kłopotów.

Warto oprócz tego pamiętać, że po zwróceniu się do fachowców DelayFix, konsument może otrzymać błyskawiczną pomoc. Aby otrzymać pomoc od specjalistów, nie trzeba załatwiać jakichkolwiek skomplikowanych formalności. Należy przedstawić tylko kluczowe informacje na temat naszego lotu.

Znaczne doświadczenie DelayFix w pracy nad dochodzeniem praw w imieniu konsumentów w związku z nieregularnością lotu powoduje, że opóźniony czy odwołany lot nie przyniesie ze sobą dodatkowego stresu, potrzeby wypełniania niezliczonych formularzy czy załatwianiem żmudnych procesów biurokratycznych. Klient nie będzie musiał przejmować się kontaktem z linią lotniczą Norwegian DY, bowiem będzie w tej kwestii całkowicie reprezentowany przez firmę.

Wystarczy więc wysłać prosty formularz zgłoszeniowy, aby bez większych przeszkód otrzymać rekompensatę od Norwegian DY i wystrzec się nieprzyjemnych konsekwencji odwołania lotu. Współpraca taka jest wartościowa dla każdego konsumenta, którego lot nie mógł się odbyć.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie