Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Onur Air  

Opóźniony samolot? Wybrany przez Ciebie lot linią Onur Air nie mógł się odbyć? A może otrzymałeś niespodziewaną wiadomość o potrzebie odwołania go? Takie sytuacje są możliwe, więc jeśli klient spotka się z problemami w linii Onur Air, musi mieć świadomość tego, czego może oczekiwać i jakie kroki powinien wykonać, aby otrzymać pomoc.

Sytuacja, gdy samolot jest spóźniony o parę godzin nie jest niczym niespotykanym. Powody mogą być bardzo różne, od źle napisanego rozkładu siatki połączeń, poprzez problemy techniczne, aż po warunki pogodowe. Z nimi wszystkimi musi się jednak liczyć linia lotnicza.

Decydując się na ofertę Onur Air, każdy klient musi liczyć się z opóźnieniami. Oczywiście wszystkie linie lotnicze starają się zapobiegać tego typu sytuacjom, ale pewne rzeczy pozostają poza ich możliwościami. Nie oznacza to jednak, że pasażer nie może dochodzić swoich praw.

Jeżeli, w czasie podróży linią Onur Air, klientowi przydarzy się opóźnienie lotu, nie musi martwić się obowiązkiem załatwiania zawiłych formalności. Wystarczy, że przekaże nam konkretne informacje o locie. Zespół pracowników posiadających szerokie kwalifikacje w dziedzinie prawa lotniczego sprawdzi sytuację i poinformuje podróżnika o prawach których może dochodzić.

Każda sytuacja różni się od pozostałych, dlatego wymagane jest tu indywidualne podejście. Podstawowe pytanie brzmi czy opóźnienie wynikło z winy Onur Air, czy też było efektem przypadku. Podobnie jest z wykorzystaniem vouchera bądź podobnej formy pomocy, mającej na celu umilić czekanie. Niekiedy przyjęcie zadośćuczynienia w takiej postaci będzie oznaczało zrzeczenie się prawa do odszkodowania.

Zdarza się, że spóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Chociaż w liniach Onur Air anulowanie lotu nie przytrafia się szczególnie często, to jednak zawsze jest taka możliwość. Linia Onur Air standardowo stara się – w ramach prawa – znaleźć lot alternatywny bez obarczania podróżnego nadprogramowymi opłatami. Jednak podróżny nie jest zmuszony do przyjęcia oferty lotu zastępczego.

W myśl rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Onur Air musi zapewnić lot alternatywny lub wypłacić mu odpowiednie odszkodowanie. Wybór pomiędzy zadośćuczynieniem, a rozwiązaniem zaproponowanym przez linię należy jedynie do klienta.

W obowiązku przewoźnika jest organizacja innego lotu na spornej trasie bądź też organizacja transportu powrotnego do lotniska początkowego. Pasażer może nie zgodzić się na propozycję, ale może to zablokować mu drogę do uzyskania odszkodowania. Często w podobnej sytuacji opłaca się zgłosić do profesjonalistów. Specjaliści z naszej firmy zapoznają się dokładnie z każdą sprawą i są w stanie opracować plan postępowania, którego celem będzie uzyskanie odszkodowania. Zajmą się oni także pełną reprezentacją konsumenta jeśli dojdzie do sporu z Onur Air.

Miejmy na uwadze, że nie ma możliwości uzyskania odszkodowania za odwołany lot Onur Air jeśli kłopot z podróżą nie był zależny od linii. Dla przykładu są to sytuacje takie jak:

 • Warunki atmosferyczne nie pozwalające na odbycie bezpiecznego przelotu,
 • Zablokowanie przestrzeni powietrznej,
 • Będzie miał miejsce problem natury medycznej,
 • Strajk podejmą pracownicy lotnisk (nie tyczy się to pracowników danego przewoźnika),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W tych wszystkich przypadkach nie mamy prawa do uzyskania odszkodowania, które wynikałoby bezpośrednio z przepisów, ale miejmy na uwadze to, żeby dla pewności nasz przypadek analizować indywidualnie.

Sprawdzając prawo międzynarodowe, które obowiązuje na terenie UE, da się określić kwotę zryczałtowanego odszkodowania z tytułu opóźnionego lotu. Konsument ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie w kwocie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Onur Air wynoszącym 3 lub więcej godzin, mając na uwadze, że chodzi o lot o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym 3 bądź więcej godzin, pamiętając, że chodzi o lot o łącznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (bądź też powyżej 1500 km na terytorium Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym dłużej niż 4 godziny, w sytuacji, w której łączna długość trasy wynosi ponad 3500 km (lub też w przypadku, kiedy trasa łączy port lotniczy na terenie Unii Europejskiej z lotniskiem spoza niej).

Operator może jednak zmniejszyć wysokość odszkodowania o połowę, gdy opóźnienie na trasie przekraczającej 3500 km nie przekroczyło czterech godzin.

Mają miejsce przypadki, kiedy rejs spóźnia się więcej niż 5 godzin. Są to sytuacje, w których linia Onur Air lub dowolna inna ma obowiązek swoim klientom zapewnić dostęp do:

 • całkowitego zwrotu pieniędzy zapłaconych na opóźniony lot,
 • pełnego zwrotu środków za bilet łączony jeśli jeden z odcinków nie odbędzie się przez kłopot z wcześniejszym,
 • rejsu powrotnego na lotnisko, z którego zaczęła się podróż,
 • darmowego posiłku oraz napojów (prawo do opieki),
 • bezpłatnych połączeń telefonicznych oraz dostępu do poczty elektronicznej,
 • lokum oraz transport pomiędzy lotniskiem a miejscem noclegu, gdy występuje konieczność pobytu przez jedną lub więcej nocy przez pasażera wynikająca z opóźnienia lotu.

Odwołanie lub opóźnienie lotu Onur Air to bez wątpienia sytuacja irytująca i kłopotliwa. Właśnie dlatego każdy pasażer musi wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. Najważniejsze jest w takiej sytuacji unikanie niepotrzebnych emocji i poszukiwanie rozwiązań, które umożliwią nam jak najszybsze wydostanie się z owych kłopotów.

Należy oprócz tego mieć świadomość tego, że po zwróceniu się do ekspertów DelayFix, konsument może otrzymać sprawną pomoc. Aby otrzymać pomoc od fachowców, nie trzeba przechodzić przez jakiekolwiek złożone formalności. Należy dostarczyć wyłącznie kluczowe informacje dotyczące naszego lotu.

DelayFix posiada ogromne doświadczenie we współpracy z klientami których lot został nagle odwołany i doskonale wie, jakie kroki należy podjąć aby bez skomplikowanych formalności otrzymać odszkodowanie od linii lotniczej. Klient nie będzie musiał przejmować się kontaktem z linią lotniczą Onur Air, gdyż będzie na tym polu w pełni reprezentowany przez firmę.

Rekompensaty oraz uzyskanie zwrotu kosztów od Onur Air przy fachowym wsparciu nie przyniesie więc jakichkolwiek trudności. Zapraszamy do kontaktu poprzez wysłanie formularza zgłoszeniowego.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie