Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Pegasus  

Opóźnienie samolotu? Wybrany przez Ciebie lot linią Pegasus się nie odbył? A może otrzymałeś nagłą wiadomość o potrzebie odwołania go? Tego typu sytuacje są możliwe, zatem jeżeli pasażer spotka się z problemami w linii Pegasus, musi wiedzieć, czego może się spodziewać i jakie kroki powinien wykonać, aby zapewnić sobie pomoc.

Sytuacja, w której lot ma spore opóźnienie nie należy do rzadkości. Może to mieć najróżniejsze przyczyny, od źle rozpisanego rozkładu siatki połączeń, poprzez usterki techniczne, aż po pogodę. Linia lotnicza powinna być jednak gotowa na uporanie się z nimi.

Decydując się na ofertę Pegasus, każdy pasażer musi liczyć się z opóźnieniami. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze usiłują zapobiegać tego typu niedogodnościom, ale niektóre czynniki pozostają poza ich możliwościami. Nie oznacza to jednak, że klient nie może dochodzić swoich praw.

Jeżeli, w czasie podróży linią Pegasus, podróżnikowi przytrafi się spóźnienie lotu, nie musi martwić się wypełnianiem żmudnych i trudnych do pojęcia dokumentów. Wystarczy, że poda nam konkretne parametry lotu. Zespół specjalistów w kwestiach prawa lotniczego oceni sytuację i powiadomi klienta o prawach które mu przysługują.

Każda sytuacja różni się od innych, więc musi być sprawdzana oddzielnie. Najważniejszą kwestią jest to czy opóźnienie było winą Pegasus, czy też wpłynęły na nie losowe czynniki. Podobnie jest z realizacją vouchera czy też innej formy pomocy, mającej na celu umilić czekanie. Czasem przyjęcie zadośćuczynienia w tej formie będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Bywa tak, że opóźnienie przekształci się w kompletne odwołanie lotu. Choć w przypadku linii Pegasus odwołanie lotu nie przytrafia się zbyt regularnie, to jednak może się przytrafić. Linia Pegasus zwykle robi wszystko, żeby – zgodnie z prawem – zorganizować lot zastępczy bez dodatkowych opłat. Oferta ta nie jest jednak dla klienta niczym obowiązkowym.

Dzięki rozporządzeniu WE 261 każda linia lotnicza, w tym także Pegasus posiada obowiązek zaproponować lot zastępczy albo wynagrodzić tego typu przykre sytuacje klientowi w inny sposób w większości sytuacji, gdy dochodzi do anulowania lotu. Wybór pomiędzy rekompensatą, a rozwiązaniem jakie zostanie wskazane przez linię należy całkowicie do konsumenta.

Przewoźnik jest zobowiązany zapewnić alternatywny lot na spornej trasie lub połączenie powrotne na lotnisko, z którego rozpoczęto podróż tą linią. Klient może nie zgodzić się na warunki, ale nie koniecznie będzie to wiązało się z prawem do odszkodowania. Opłaca się więc zasięgnąć pomocy profesjonalistów. Specjaliści z naszej firmy zapoznają się dokładnie z każdą sprawą i mogą stworzyć plan działania, którego celem będzie uzyskanie odszkodowania. Zajmą się oni także kompleksową reprezentacją klienta w przypadku kiedy dojdzie do sporu z Pegasus.

Miejmy na uwadze, że nie ma możliwości uzyskania odszkodowania za odwołany lot Pegasus jeśli kłopot z podróżą nie był zależny od linii. W takich sytuacjach jak na przykład:

 • Warunki atmosferyczne nie pozwalające na odbycie lotu,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta,
 • Skomplikowany kłopot medyczny,
 • Strajk podejmą pracownicy lotnisk (nie dotyczy pracowników spornego przewoźnika),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W wymienionych sytuacjach nie mamy możliwości otrzymania odszkodowania, wynikającego bezpośrednio z przepisów, aczkolwiek pamiętajmy o tym, żeby dla pewności naszą sytuację analizować indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, które obowiązuje w EU istnieją zapisy, które pozwalają na wskazanie kwoty odszkodowania za opóźniony lot. Wysokość odszkodowania, która przysługuje pasażerowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Pegasus wynoszącym trzy lub więcej godzin, zakładając, że mówimy o locie o sumarycznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło 3 bądź więcej godzin, mając na uwadze, że chodzi o lot o łącznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (bądź też ponad 1500 km na terytorium Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym ponad cztery godziny, w sytuacji, w której sumaryczna długość trasy wynosi ponad 3500 km (albo też w sytuacji, gdy trasa łączy lotnisko na terytorium UE z portem lotniczym spoza niej).

Ta wartość ma prawo zostać obniżona o 50% w przypadku kiedy opóźnienie wynosi mniej niż cztery godziny, a trasa przekracza 3500 km.

Mają miejsce przypadki, kiedy rejs spóźnia się więcej niż 5 godzin. Są to sytuacje, w których linia Pegasus lub dowolny inny przewoźnik ma obowiązek swoim pasażerom zapewnić dostęp do:

 • całkowitego zwrotu płatności za bilety,
 • całkowitego zwrotu pieniędzy za bilet łączony kiedy jeden z odcinków nie może się odbyć przez problem z pierwszym,
 • lotu na lotnisko startowe,
 • darmowego posiłku oraz napojów (prawo do opieki),
 • dostępu do telefonów oraz nadania wiadomości e-mail bez dodatkowych opłat,
 • zakwaterowanie i transport pomiędzy portem lotniczym a miejscem noclegu, kiedy pojawia się konieczność pozostania tam przez jedną lub więcej nocy przez pasażera wynikająca z opóźnienia lotu.

Anulowanie lub opóźnienie lotu Pegasus to niewątpliwie sytuacja denerwująca i kłopotliwa. Każdemu konsumentowi przysługują wtedy jasno opisane prawa, o których musi wiedzieć. Ważne jest wówczas wystrzeganie się nadmiernych emocji i poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą nam na szybkie wydostanie się z owych kłopotów.

Należy także wiedzieć, że zwracając się do fachowców DelayFix, konsument otrzyma niemalże natychmiastową pomoc. Aby otrzymać pomoc od specjalistów, nie musimy załatwiać żadnych skomplikowanych formalności. Należy dostarczyć jedynie podstawowe dane na temat konkretnego lotu.

Bogate doświadczenie DelayFix w pracy nad dochodzeniem praw w imieniu podróżnych z racji nieregularności rejsu sprawia, że opóźniony albo odwołany lot nie będzie dodatkowo wiązał się z kolejnym stresem, gromadzeniem złożonej dokumentacji oraz wypełnianiem niezliczonej ilości formularzy. Za kontakt z linią Pegasus odpowiadać będzie DelayFix, w związku z czym konsument nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów.

Odszkodowania oraz zwrócenie kosztów od Pegasus przy fachowym wsparciu będzie niewielką formalnością. Zachęcamy do kontaktu poprzez wysłanie formularza zgłoszeniowego.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie