Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Portugalia Airlines  

Opóźnienie samolotu? Wybrany przez Ciebie lot linią Portugalia Airlines się nie odbył? A może przekazano Ci nagłą wiadomość o potrzebie odwołania go? Takie sytuacje są możliwe, więc jeśli podróżnik spotka się z problemami w linii Portugalia Airlines, powinien wiedzieć, czego może się spodziewać i co powinien zrobić, aby zapewnić sobie pomoc.

Sytuacja, gdy samolot ma niemałe opóźnienie nie jest niczym rzadkim. Przyczyny mogą być bardzo różne, od nierozsądnie napisanego rozkładu siatki połączeń, poprzez awarie, aż po pogodę. Linia lotnicza powinna być jednak przygotowana na poradzenie sobie z nimi.

Wybierając ofertę Portugalia Airlines, każdy podróżnik musi liczyć się z możliwymi opóźnieniami. Oczywiście wszystkie linie lotnicze podejmują liczne działania aby uniknąć takich sytuacji, ale niektóre czynniki są poza nimi. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że pasażer nie może oczekiwać rekompensaty.

Jeżeli, podróżując linią Portugalia Airlines, pasażer doświadczy spóźnienia lotu, nie musi martwić się wypełnianiem żmudnych i trudnych do zrozumienia formularzy. Wystarczy, że zgłosi nam konkretne parametry lotu. Zespół osób dysponujących dużymi kwalifikacjami w dziedzinie prawa lotniczego sprawdzi sytuację i powiadomi klienta o jego prawach.

Każda sytuacja może różnić się od pozostałych, w związku z czym konieczne jest tu indywidualne podejście. Główną kwestią jest to czy opóźnienie wynikło z winy Portugalia Airlines, czy też wpłynęły na nie losowe czynniki. To samo dotyczy realizowania vouchera lub innej formy pomocy, mającej na celu uprzyjemnić oczekiwanie na lot. Niekiedy przyjęcie zadośćuczynienia w tej formie będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Możliwe jest, że opóźnienie przekształci się w kompletne odwołanie lotu. Chociaż w liniach Portugalia Airlines odwołanie lotu nie szczególnie jest powszechne, to jednak istnieje taka ewentualność. Linia Portugalia Airlines zwykle robi wszystko, aby – zgodnie z panującymi przepisami – zorganizować lot alternatywny bez obarczania klienta dodatkowymi opłatami. Jednak podróżny nie jest zmuszony do akceptacji oferty lotu alternatywnego.

Zgodnie z rozporządzeniem WE 261 każda linia lotnicza, w tym także Portugalia Airlines posiada obowiązek zaoferować lot zastępczy bądź też wypłacić mu stosowne zadośćuczynienie. Konsument może wybrać rozwiązanie zaproponowane przez linię lub zażądać wypłacenia rekompensaty.

W obowiązku przewoźnika jest zaproponowanie alternatywnego przelotu na tej konkretnej trasie bądź też organizacja transportu powrotnego na lotnisko początkowe. Klient może nie przystać na propozycję, ale może to spowodować blokadę drogi do wypłaty odszkodowania. Często w podobnej sytuacji opłaca się zgłosić do profesjonalistów. Pracownicy naszej firmy zapoznają się szczegółowo z Twoją sprawą i są w stanie stworzyć plan postępowania, którego celem jest wypłata odszkodowania. Zajmą się oni też pełną reprezentacją konsumenta jeśli dojdzie do rozprawy z Portugalia Airlines.

Pamiętajmy o tym, że nie ma możliwości uzyskania odszkodowania za odwołany lot Portugalia Airlines kiedy problem z podróżą nie był zależny od przewoźnika. W takich sytuacjach jak na przykład:

 • Niesprzyjające warunki atmosferyczne,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta,
 • Ciężki problem medyczny,
 • Strajki pracowników lotniczych (ale nie pracowników linii),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W takich sytuacjach konsumentowi nie należy się dodatkowa forma odszkodowania wynikająca bezpośrednio z aktów prawnych, choć należy zwrócić uwagę na fakt, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, obowiązującym w Unii Europejskiej znajdziemy zapisy, które pozwalają na określenie kwoty odszkodowania za opóźniony rejs. Wartość odszkodowania, przysługująca pasażerowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Portugalia Airlines wynoszącym 3 bądź więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym trzy lub więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o sumarycznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (bądź też ponad 1500 km na terytorium UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło ponad cztery godziny, gdy sumaryczna długość trasy przekracza 3500 km (lub też w sytuacji, kiedy trasa łączy port lotniczy na terenie UE z portem lotniczym spoza niej).

Wspomniana kwota ma prawo zostać zmniejszona o 50% w sytuacji kiedy opóźnienie jest krótsze niż 4 godziny, a trasa przekracza 3500 km.

Mają miejsce przypadki, kiedy lot opóźnia się więcej niż pięć godzin. Są to sytuacje, w których linia Portugalia Airlines lub dowolna inna musi swoim pasażerom zapewnić dostęp do:

 • całkowitego zwrotu pieniędzy za bilety,
 • całkowitego zwrotu środków za bilet łączony jeśli jeden z odcinków nie może się odbyć przez kłopot z pierwszym,
 • lotu na lotnisko startowe,
 • napojów i posiłku bez dodatkowych opłat,
 • bezpłatnych połączeń telefonicznych oraz dostępu do poczty e-mail,
 • w razie konieczności - pokój w hotelu oraz transport do niego.

Odwołanie lub opóźnienie lotu Portugalia Airlines to z pewnością sytuacja denerwująca i kłopotliwa. Dlatego każdy podróżujący powinien znać swoje prawa i obowiązki. W takich sytuacjach należy zachować spokój i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie z punktu widzenia naszych finansów jak i logistycznego.

Eksperci DelayFix mogą zaproponować natychmiastową pomoc każdemu podróżnemu, który znalazł się w takiej niełatwej sytuacji. Wystarczą podstawowe dane, które znajdują się na bilecie oraz opisanie sytuacji. Specjaliści przygotują opinię, na którą opcję się zdecydować.

DelayFix dysponuje wielkim doświadczeniem w pomaganiu pasażerom których lot został nieoczekiwanie anulowany i dokładnie wie, co należy zrobić aby bez skomplikowanych formalności uzyskać rekompensatę od linii lotniczej. Klient nie będzie musiał przejmować się kontaktem z linią lotniczą Portugalia Airlines, ponieważ jest w tej kwestii w stu procentach reprezentowany przez firmę.

Wystarczy w takim razie wypełnić niewielki formularz zgłoszeniowy, aby bez żadnych trudności zdobyć zadośćuczynienie od Portugalia Airlines i uniknąć niemiłych konsekwencji anulowania rejsu. Współpraca taka będzie korzystna dla każdego klienta, którego lot został odwołany.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie