Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Prima Charter  

Opóźnienie samolotu? Wybrany przez Ciebie lot linią Prima Charter nie doszedł do skutku? A może dostałeś nagłą wiadomość o konieczności odwołania go? Takie sytuacje są możliwe, zatem jeżeli pasażer staje w obliczu problemów w linii Prima Charter, powinien pamiętać, czego może się spodziewać i co powinien uczynić, by uzyskać wsparcie.

Sytuacja, w której samolot jest spóźniony o parę godzin nie jest niczym niespotykanym. Może to mieć bardzo różne przyczyny, od nierozsądnie ułożonego rozkładu siatki połączeń, poprzez kłopoty techniczne, a na czynnikach atmosferycznych kończąc. Linia lotnicza musi być jednak przygotowana na uporanie się z nimi.

Wybierając ofertę Prima Charter, każdy podróżujący musi być przygotowanym na potencjalne opóźnienie. Oczywiście wszystkie linie lotnicze próbują przeciwdziałać tym niedogodnościom, ale niektóre czynniki pozostają poza nimi. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że pasażer nie jest w stanie dochodzić swych praw.

Jeżeli, podczas podróży linią Prima Charter, klientowi przydarzy się opóźnienie lotu, nie musi przejmować się wypełnianiem żmudnych i skomplikowanych dokumentów. Wystarczy, że przekaże nam konkretne parametry lotu. Zespół specjalistów w dziedzinie prawa lotniczego sprawdzi sytuację i poinformuje konsumenta o prawach których jest w stanie dochodzić.

Każda sytuacja różni się od pozostałych, przez co konieczne jest tu indywidualne podejście. Główne pytanie brzmi czy opóźnienie wynikło z winy Prima Charter, czy też było efektem przypadku. Podobnie jest z realizacją vouchera czy też innej formy pomocy, mającej na celu uprzyjemnić czekanie. Czasem mimowolnie rezygnujemy z możliwości dochodzenia odszkodowania czy zaakceptowania go w tej postaci.

Bywa tak, że opóźnienie zmieni się w kompletne odwołanie lotu. Chociaż w przypadku linii Prima Charter odwołanie lotu nie jest zbyt powszechne, to jednak może się zdarzyć. Linia Prima Charter zazwyczaj stara się – w ramach prawa – zapewnić lot alternatywny bez dodatkowych kosztów. Oferta ta nie jest jednak dla pasażera czymś obowiązkowym.

Z powodu rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Prima Charter musi przygotować lot alternatywny lub wynagrodzić takie przykre sytuacje pasażerowi w inny sposób w większości przypadków, gdy dochodzi do anulowania lotu. Wybór pomiędzy zadośćuczynieniem a rozwiązaniem oferowanym przez linię należy wyłącznie do podróżnego.

Obowiązkiem przewoźnika jest zaproponowanie alternatywnego lotu na tej konkretnej trasie bądź też zorganizowanie transportu powrotnego do lotniska początkowego. Klient może nie zaakceptować warunków, lecz nie koniecznie będzie to wiązało się z możliwością uzyskania odszkodowania. Warto zatem sięgnąć po pomoc od profesjonalistów. Nasz doświadczony team przeanalizuje każdą sytuację i indywidualnie zaprezentuje możliwości na uzyskanie odszkodowania. Zajmie się on też kompleksową reprezentacją klienta jeśli dojdzie do sporu z Prima Charter.

Trzeba wiedzieć, że wypłata odszkodowania za odwołany lot Prima Charter nie przysługuje, gdy fakt ten nastąpił z przyczyn na które przewoźnik nie miał wpływu. Na przykład są to przypadki takie jak:

 • Niekorzystne warunki atmosferyczne,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zablokowana,
 • Będzie miał miejsce kłopot natury medycznej,
 • Zastrajkują zatrudnieni na lotniskach (nie tyczy się to pracowników konkretnego przewoźnika),
 • Zastrajkują kontrolerzy ruchu lotniczego.

W wymienionych sytuacjach podróżny nie ma prawa do uzyskania odszkodowania, wynikającego wprost z przepisów, aczkolwiek pamiętajmy o tym, żeby dla pewności nasz przypadek rozpatrywać indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, które obowiązuje w EU znajdziemy zapisy pozwalające na wskazanie wartości odszkodowania za opóźniony lot. Kwota odszkodowania, przysługująca konsumentowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Prima Charter które wyniosło trzy bądź więcej godzin, pamiętając, że chodzi o lot o łącznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym 3 lub więcej godzin, pamiętając, że mówimy o locie o sumarycznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (bądź też ponad 1500 km na terenie Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym ponad 4 godziny, kiedy łączna długość trasy wynosi ponad 3500 km (lub też w sytuacji, kiedy trasa łączy lotnisko na terenie UE z lotniskiem spoza niej).

Linia ma prawo jednak zmniejszyć wysokość odszkodowania o połowę, gdy opóźnienie na trasie mającej ponad 3500 km nie przekracza 4 godzin.

Istnieją sytuacje, gdy lot opóźnia się więcej niż pięć godzin. Są to sytuacje, w których linia Prima Charter lub każda inna ma obowiązek swoim pasażerom zapewnić dostęp do:

 • pełnego zwrotu płatności za bilety,
 • całkowitego zwrotu pieniędzy za bilet łączony kiedy jeden z odcinków nie odbędzie się przez kłopot z poprzednim,
 • lotu na lotnisko początkowe,
 • darmowego posiłku oraz napojów (prawo do opieki),
 • bezpłatnych połączeń telefonicznych oraz dostępu do poczty elektronicznej,
 • zakwaterowanie oraz transport pomiędzy lotniskiem a hotelem, gdy występuje konieczność pozostania tam przez jedną lub więcej nocy przez klienta w związku z nieregularnością lotu.

Odwołanie lub spóźnienie lotu Prima Charter bez wątpienia jest sytuacją stresującą i dość kłopotliwą. Właśnie dlatego każdy konsument musi znać swoje prawa i obowiązki. W obliczu takich sytuacji powinno się zachować spokój i znaleźć najkorzystniejsze wyjście z punktu widzenia naszego portfela jak i logistycznego.

Fachowcy DelayFix mogą zaproponować natychmiastową pomoc każdemu podróżnemu, który znalazł się w takiej ciężkiej sytuacji. Wystarczą podstawowe dane, które znajdują się na bilecie oraz opisanie sytuacji. Specjaliści doradzą i podpowiedzą, jakie rozwiązanie wybrać.

Wieloletnie doświadczenie DelayFix w pracy nad dochodzeniem praw w imieniu podróżnych z powodu nieregularności lotu sprawia, że opóźniony lub odwołany lot nie przyniesie ze sobą jeszcze większego stresu, obowiązku wypełniania niezliczonych formularzy czy załatwianiem żmudnych czynności biurokratycznych. Za kontakt z linią Prima Charter odpowiadać będzie DelayFix, zatem konsument nie będzie obarczony z tego tytułu jakimikolwiek dodatkowymi kosztami.

Trzeba więc po prostu wypełnić niewielki formularz zgłoszeniowy, aby bez większych kłopotów otrzymać odszkodowanie od Prima Charter i uniknąć problematycznych konsekwencji anulowania lotu. Współpraca taka jest pomocna dla każdego podróżnego, którego lot nie mógł się odbyć.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie