Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Qatar Airways  

Opóźniony lot? Twój przelot linią Qatar Airways nie doszedł do skutku? A może przekazano Ci przykrą wiadomość o potrzebie odwołania go? Trudno jest uniknąć tego typu sytuacji, zatem jeżeli pasażer staje w obliczu problemów z linią Qatar Airways, musi wiedzieć, czego może oczekiwać i co powinien zrobić, by zapewnić sobie wsparcie.

Sytuacja, gdy samolot ma spore opóźnienie nie jest niczym niezwykłym. Przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane, od nierozsądnie rozpisanego rozkładu siatki połączeń, poprzez awarie, aż po warunki pogodowe. Linia lotnicza powinna być jednak gotowa na poradzenie sobie z nimi.

Decydując się na ofertę Qatar Airways, każdy pasażer musi liczyć się z opóźnieniami. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze robią wszystko aby uniknąć takich nieprzyjemności, jednak pewne rzeczy pozostają poza ich możliwościami. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że konsument nie może oczekiwać rekompensaty.

Jeżeli, w czasie podróży linią Qatar Airways, pasażer natrafi na opóźnienie lotu, nie musi przejmować się potrzebą załatwiania licznych formalności. Musi po prostu podać nam odpowiednie informacje o locie. Grupa osób dysponujących rozległymi kwalifikacjami z zakresu prawa lotniczego sprawdzi sytuację i powiadomi podróżnika o jego prawach.

Każda sytuacja różni się od innych, w związku z czym powinna być sprawdzana oddzielnie. Najważniejsze pytanie brzmi czy opóźnienie wynikło z winy Qatar Airways, czy też wpłynęły na nie losowe czynniki. To samo dotyczy realizowania vouchera albo innej formy pomocy, która ma umilić czekanie. Czasami automatycznie rezygnujemy z możliwości dochodzenia odszkodowania przy przyjęciu go w owej postaci.

Zdarza się, że spóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Chociaż w liniach Qatar Airways odwołanie lotu nie zdarza się zbyt regularnie, to jednak może się przytrafić. Linia Qatar Airways zwykle robi co w jej mocy, żeby – w ramach prawa – znaleźć lot alternatywny bez obciążania konsumenta nadprogramowymi opłatami. Nie mamy jednak obowiązku akceptowania tej oferty.

Według rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Qatar Airways ma obowiązek przygotować lot alternatywny lub zadośćuczynić. Konsument może zgodzić się na rozwiązanie oferowane przez linię bądź też zażądać przekazania zadośćuczynienia.

Linia lotnicza jest zobowiązana zapewnić alternatywne połączenie na spornej trasie lub lot powrotny do portu lotniczego, z którego rozpoczęto podróż tą linią. Klient ma prawo nie zaakceptować warunków, lecz nie koniecznie będzie to wiązało się z prawem do odszkodowania. Często w takiej sytuacji opłaca się zgłosić do zawodowców. Nasz doświadczony zespół sprawdzi każdą sprawę i indywidualnie pokaże możliwości na uzyskanie odszkodowania. Będzie też przedstawicielem konsumenta w potencjalnym sporze z Qatar Airways.

Miejmy na uwadze, że nie ma możliwości uzyskania odszkodowania za odwołany lot Qatar Airways kiedy problem z podróżą nie był zależny od przewoźnika. Dla przykładu są to sytuacje takie jak:

 • Warunki atmosferyczne nie dające możliwości odbycia bezpiecznego przelotu,
 • Zablokowanie przestrzeni powietrznej,
 • Pojawi się kłopot natury medycznej,
 • Strajk podejmą pracownicy lotnisk (nie dotyczy pracowników spornego przewoźnika),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W takich sytuacjach klientowi nie przysługuje dodatkowa kwota odszkodowania wynikająca bezpośrednio z przepisów, lecz warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, które obowiązuje w EU istnieją zapisy, które pozwalają na określenie wartości odszkodowania za opóźniony rejs. Wartość odszkodowania, przysługująca klientowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Qatar Airways wynoszącym trzy lub więcej godzin, pamiętając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło 3 lub więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (bądź też ponad 1500 km na terenie UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym dłużej niż cztery godziny, gdy sumaryczna długość trasy przekracza 3500 km (albo też w sytuacji, kiedy trasa łączy lotnisko na terenie Unii Europejskiej z portem lotniczym spoza niej).

Linia może jednak pomniejszyć wysokość odszkodowania o połowę, kiedy opóźnienie na trasie mającej ponad 3500 km nie przekroczyło 4 godzin.

Opóźnienie przelotu przekraczające 5 godzin to sytuacja, która ma miejsce od czasu do czasu. Są to przypadki, w których linia Qatar Airways lub dowolna inna ma obowiązek swoim klientom zapewnić dostęp do:

 • pełnego zwrotu środków wydanych na sporny lot,
 • pełnego zwrotu środków za bilet łączony jeśli jeden z odcinków nie może się odbyć przez problem z wcześniejszym,
 • przelotu z powrotem na lotnisko, z którego zaczęła się podróż,
 • napojów i posiłku bez żadnych opłat,
 • dostępu do wykonania połączenia telefonicznego oraz nadania wiadomości e-mail bez dodatkowych opłat,
 • zakwaterowanie i transport pomiędzy lotniskiem a miejscem noclegu, gdy pojawia się konieczność pobytu przez jedną lub więcej dób hotelowych przez pasażera w związku z nieregularnością rejsu.

Anulowanie lub opóźnienie lotu Qatar Airways to na pewno sytuacja irytująca i kłopotliwa. Właśnie dlatego każdy podróżujący powinien wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. W takich sytuacjach należy zachować spokój i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie z punktu widzenia naszych finansów oraz logistycznego.

Specjaliści DelayFix są w stanie zapewnić natychmiastową pomoc każdemu podróżnemu, który znalazł się w takiej ciężkiej sytuacji. Aby otrzymać pomoc od wykwalifikowanych fachowców, nie musimy przechodzić przez żadne skomplikowane formalności. Należy przedstawić jedynie kluczowe informacje dotyczące konkretnego lotu.

DelayFix może poszczycić się wieloletnim doświadczeniem we współpracy z pasażerami których lot został niespodziewanie anulowany i dokładnie wie, jakie kroki trzeba wykonać aby bez męczących formalności uzyskać rekompensatę od linii lotniczej. Za kontaktowanie się z linią Qatar Airways odpowiada DelayFix, dzięki czemu klient nie będzie obarczony z tego tytułu żadnymi dodatkowymi kosztami.

Odszkodowania i uzyskanie zwrotu kosztów od Qatar Airways przy fachowym wsparciu będzie błyskawiczną formalnością. Zachęcamy do kontaktu poprzez formularz weryfikacyjny.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie