Lot linii Ryanair był opóźniony lub został odwołany?
Oblicz odszkodowanieOdszkodowanie i zwrot kosztów od Ryanair
Opóźnienie samolotu? Zaplanowany lot linią Ryanair nie mógł się odbyć? A może przekazano Ci nieoczekiwaną wiadomość o potrzebie odwołania go? Trudno jest uniknąć tego typu sytuacji, więc jeżeli klient spotka się z problemami w linii Ryanair, musi pamiętać, czego może oczekiwać i jakie kroki powinien wykonać, aby uzyskać pomoc.
Opóźniony lot Ryanair
Sytuacja, gdy samolot ma znaczne opóźnienie nie należy do rzadkości. Może to mieć bardzo różne przyczyny, od niewłaściwie rozpisanego planu siatki połączeń, poprzez kłopoty techniczne, a na warunkach pogodowych kończąc. Z nimi wszystkimi musi się jednak liczyć linia lotnicza.
Decydując się na ofertę Ryanair Sun, każdy podróżny musi liczyć się z możliwymi opóźnieniami. Oczywiście wszystkie linie lotnicze próbują zapobiegać tego typu zdarzeniom, ale niektóre rzeczy są poza ich możliwościami. Nie oznacza to jednak, że pasażer nie ma możliwości dochodzić swoich praw.
Jeżeli, podczas podróży linią Ryanair, pasażer napotka problem pod postacią spóźnionego lotu, nie musi martwić się koniecznością załatwiania skomplikowanych formalności. Wystarczy, że zgłosi nam wymagane informacje o locie. Grupa specjalistów w dziedzinie prawa lotniczego oceni sytuację i poinformuje podróżnika o jego prawach.
Każda sytuacja może różnić się od pozostałych, więc niezbędne jest przy tym indywidualne podejście. Wszystko zależy od tego czy opóźnienie było winą Ryanair, czy też było wynikiem sytuacji losowych. To samo dotyczy wykorzystywania vouchera bądź innej formy pomocy, mającej na celu uprzyjemnić oczekiwanie na lot. Czasem mimowolnie rezygnujemy z możliwości dochodzenia odszkodowania przy przyjęciu go w tej postaci.
Odwołany lot Ryanair Sun
Zdarza się, że spóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Choć w przypadku linii Ryanair odwołanie lotu nie jest zbyt powszechne, to jednak zawsze jest taka ewentualność. Linia Ryanair standardowo robi co tylko może, żeby – w ramach prawa – zorganizować lot zastępczy bez obarczania pasażera dodatkowymi opłatami. Propozycja ta nie jest jednak dla podróżnego czymś obowiązkowym.
Z racji rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Ryanair Sun ma obowiązek zorganizować lot zastępczy albo wypłacić mu właściwe dla sytuacji odszkodowanie. Klientowi przysługuje prawo do wybierania między rozwiązaniem zaproponowanym przez linię lub odszkodowaniem.
Przewoźnik ma obowiązek zaproponować alternatywne połączenie na danej trasie albo lot powrotny do portu lotniczego, z którego wystartowano tą linią. Klient ma prawo nie zgodzić się na warunki, lecz nie zawsze będzie to wiązało się z możliwością uzyskania odszkodowania. Często w podobnej sytuacji opłaca się zgłosić do zawodowców. Nasz wykwalifikowany zespół sprawdzi każdą sytuację i indywidualnie zaprezentuje możliwości na uzyskanie odszkodowania. Będzie także reprezentował klienta w potencjalnym konflikcie z Ryanair.
Pamiętajmy o tym, że nie ma możliwości uzyskania odszkodowania za odwołany lot Ryanair kiedy problem z połączeniem nie był zależny od przewoźnika. W tego typu przypadkach jak na przykład:
- Warunki pogodowe nie dające możliwości odbycia lotu,
- Zablokowanie przestrzeni powietrznej,
- Ciężki kłopot medyczny,
- Strajki personelu lotniczego (nie dotyczy pracowników linii),
- Strajk rozpoczną kontrolerzy ruchu lotniczego.
W tego typu sytuacjach pasażerowi nie należy się dodatkowa postać odszkodowania, która wynikałaby bezpośrednio z przepisów, ale należy zwrócić uwagę na fakt, że każdy przypadek musi być sprawdzony indywidualnie.
Kwota odszkodowania, a czas opóźnienia
W prawie międzynarodowym, obowiązującym w Unii Europejskiej są zapisy pozwalające na określenie kwoty odszkodowania za opóźniony lot. Pasażer ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie w kwocie:
- 250 euro – przy opóźnieniu lotu Ryanair Sun wynoszącym trzy bądź więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o łącznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
- 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło trzy lub więcej godzin, mając na uwadze, że chodzi o lot o łącznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (lub ponad 1500 km na terytorium Unii Europejskiej),
- 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło ponad 4 godziny, w sytuacji, w której sumaryczna długość trasy wynosi ponad 3500 km (albo też w przypadku, kiedy trasa łączy lotnisko na terytorium Unii Europejskiej z portem lotniczym spoza niej).
Przewoźnik lotniczy ma prawo jednak pomniejszyć wysokość odszkodowania o 50%, gdy opóźnienie na trasie mającej ponad 3500 km nie przekroczyło 4 godzin.
Przelot opóźniony o więcej niż 5 godzin – co musi linia lotnicza
Opóźnienie lotu o ponad pięć godzin to sytuacja, która ma miejsce od czasu do czasu. Są to sytuacje, w których linia Ryanair lub dowolny inny przewoźnik musi swoim klientom zagwarantować dostęp do:
- pełnego zwrotu środków zapłaconych na sporny rejs,
- całkowitego zwrotu środków za bilet łączony jeśli jeden z odcinków nie może się odbyć przez kłopot z pierwszym,
- przelotu powrotnego na lotnisko, z którego rozpoczęła się podróż,
- napojów oraz posiłku bez żadnych opłat,
- dostępu do wykonania połączenia telefonicznego i wysłania e-maila bez dodatkowych opłat,
- lokum oraz transport pomiędzy portem lotniczym, a hotelem, gdy pojawia się konieczność pozostania tam przez jedną lub więcej nocy przez pasażera wynikająca z opóźnienia rejsu.