Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Scandinavian Airlines  

Opóźniony samolot? Zaplanowany lot linią SAS nie doszedł do skutku? A może przekazano Ci nagłą wiadomość o jego odwołaniu? Podobnych sytuacji zdarza się sporo, zatem jeśli podróżnik spotka się z problemami z linią SAS, musi pamiętać, czego może oczekiwać i co musi uczynić, by zapewnić sobie pomoc.

Sytuacja, w której lot ma spore opóźnienie nie należy do rzadkości. Może to mieć bardzo różne przyczyny, od nierozsądnie rozpisanego rozkładu siatki połączeń, poprzez usterki samolotów, a na warunkach pogodowych kończąc. Z wszystkimi z nich musi się jednak liczyć linia lotnicza.

Wybierając ofertę Scandinavian Airlines, każdy klient musi być przygotowanym na potencjalne spóźnienia. Naturalnie wszystkie linie lotnicze starają się przeciwdziałać tym sytuacjom, ale niektóre rzeczy pozostają poza ich możliwościami. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że podróżnik nie ma możliwości domagać się zadośćuczynienia.

Jeśli, podróżując linią SAS, pasażerowi przydarzy się opóźniony lot, nie musi przejmować się wypełnianiem żmudnych i skomplikowanych dokumentów. Musi zwyczajnie podać nam wymagane parametry lotu. Grupa osób dysponujących szerokimi kwalifikacjami z zakresu prawa lotniczego sprawdzi sytuację i powiadomi konsumenta o prawach których może dochodzić.

Każda sytuacja może różnić się od pozostałych, dlatego musi być sprawdzona starannie oraz indywidualnie. Najważniejsze pytanie brzmi czy opóźnienie było winą SAS, czy też miały na nie wpływ niezależne czynniki. To samo dotyczy realizowania vouchera albo podobnej formy pomocy, mającej na celu uprzyjemnić czekanie. Czasem mimowolnie rezygnujemy z możliwości dochodzenia zadośćuczynienia czy zaakceptowania go w owej formie.

Bywa tak, że spóźnienie przekształci się w całkowite anulowanie lotu. Choć w liniach SAS odwołanie lotu nie przytrafia się szczególnie często, to jednak może się zdarzyć. Linia SAS zwykle stara się – w ramach prawa – znaleźć lot zastępczy bez obciążania klienta nadprogramowymi opłatami. Nie istnieje jednak obowiązek akceptowania owej oferty.

Zgodnie z rozporządzeniem WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Scandinavian Airlines ma obowiązek zorganizować lot zastępczy bądź też wypłacić mu właściwe dla sytuacji zadośćuczynienie. Klientowi przysługuje prawo do wybrania między rozwiązaniem oferowanym przez linię albo zadośćuczynieniem.

Przewoźnik ma obowiązek zapewnić inne połączenie na spornej trasie lub lot powrotny do portu lotniczego, z którego wystartowano tą linią. Pasażer może nie zgodzić się na warunki, ale nie koniecznie będzie to wiązało się z możliwością uzyskania odszkodowania. Opłaca się więc zasięgnąć pomocy fachowców. Nasz wykwalifikowany team sprawdzi każdą sytuację i indywidualnie wskaże możliwości na uzyskanie odszkodowania. Zajmie się on też pełną reprezentacją klienta w przypadku kiedy dojdzie do sporu z SAS.

Miejmy na uwadze, że nie jest możliwe uzyskanie odszkodowania za odwołany lot SAS jeśli kłopot z podróżą nie był zależny od linii. Dla przykładu są to sytuacje takie jak:

  • Niesprzyjające warunki atmosferyczne,
  • Przestrzeń powietrzna zostanie zablokowana,
  • Skomplikowany kłopot medyczny,
  • Strajk podejmą pracownicy lotnisk (nie dotyczy pracowników spornego przewoźnika),
  • Zastrajkują kontrolerzy ruchu lotniczego.

W tego typu przypadkach konsumentowi nie przysługuje dodatkowa forma odszkodowania, która wynikałaby bezpośrednio z przepisów, choć należy zwrócić uwagę na to, że każdy przypadek musi być analizowany indywidualnie.

Analizując prawo międzynarodowe, które obowiązuje kraje członkowskie Unii Europejskiej, można określić poziom zryczałtowanego odszkodowania z tytułu opóźnionego lotu. Wartość odszkodowania, która przysługuje pasażerowi to:

  • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Scandinavian Airlines System wynoszącym trzy lub więcej godzin, mając na uwadze, że chodzi o lot o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
  • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym trzy bądź więcej godzin, zakładając, że mówimy o locie o łącznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (lub powyżej 1500 km na terytorium UE),
  • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło dłużej niż cztery godziny, w sytuacji, w której sumaryczna długość trasy wynosi ponad 3500 km (albo też w sytuacji, kiedy trasa łączy lotnisko na terenie UE z portem lotniczym spoza niej).

Wspomniana wartość może zostać zmniejszona o 50% w przypadku kiedy opóźnienie wynosi mniej niż 4 godziny, a trasa jest dłuższa niż 3500 km.

Opóźnienie operacji lotniczej o ponad 5 godzin jest sytuacją, która występuje co jakiś czas. Są to przypadki, w których linia SAS lub każdy inny przewoźnik musi swoim klientom zapewnić dostęp do:

  • pełnego zwrotu pieniędzy przekazanych na opóźniony przelot,
  • całkowitego zwrotu pieniędzy za bilet łączony jeśli jeden z odcinków nie odbędzie się przez kłopot z pierwszym,
  • rejsu z powrotem do portu lotniczego, z którego zaczęła się podróż,
  • darmowego posiłku oraz napojów (prawo do opieki),
  • dostępu do wykonania połączenia z telefonu oraz nadania e-maila bez żadnych opłat,
  • jeśli to konieczne - miejsce noclegowe w hotelu i transport do niego.

Odwołanie lub opóźnienie lotu SAS to z pewnością sytuacja stresująca i kłopotliwa. Właśnie dlatego każdy konsument musi wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. W takiej sytuacji należy zachować spokój i wybrać najlepsze wyjście z punktu widzenia naszego portfela oraz logistyki.

Fachowcy DelayFix są w stanie zapewnić błyskawiczną pomoc każdemu podróżnemu, który znajduje się w takiej ciężkiej sytuacji. Aby otrzymać pomoc od fachowców, nie musimy przechodzić przez jakiekolwiek skomplikowane formalności. Należy dostarczyć tylko kluczowe informacje dotyczące konkretnego lotu.

Duże doświadczenie DelayFix w pracy nad dochodzeniem praw w imieniu pasażerów z powodu nieregularności lotu powoduje, że opóźniony albo odwołany lot nie przyniesie ze sobą jeszcze większego stresu, obowiązku wypełniania niezliczonych formularzy czy załatwianiem żmudnych procesów biurokratycznych. Klient nie musi przejmować się kontaktem z linią lotniczą SAS, gdyż jest w tej kwestii w stu procentach reprezentowany przez firmę.

Trzeba więc tylko wypełnić prosty formularz zgłoszeniowy, aby bez żadnych trudności zdobyć rekompensatę od SAS i uniknąć niemiłych konsekwencji anulowania rejsu. Współpraca taka będzie korzystna dla każdego konsumenta, którego lot zostanie anulowany.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie