Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Small Planet Litwa  

Spóźniony samolot? Zarezerwowany lot linią Small Planet Litwa nie został zrealizowany? A może otrzymałeś przykrą wiadomość o jego odwołaniu? Takie sytuacje są możliwe, zatem jeżeli klient staje w obliczu problemów w linii Small Planet Litwa, powinien wiedzieć, czego może oczekiwać i jakie kroki musi wykonać, by uzyskać wsparcie.

Sytuacja, w której samolot jest spóźniony o kilka godzin nie jest niczym rzadkim. Może to mieć bardzo różne przyczyny, od nieumiejętnie ułożonego rozkładu siatki połączeń, poprzez usterki techniczne, a na warunkach pogodowych kończąc. Z nimi wszystkimi musi się jednak liczyć linia lotnicza.

Wybierając ofertę Small Planet Litwa, każdy podróżnik musi być przygotowanym na możliwe spóźnienie. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze podejmują wszystkie możliwe inicjatywy aby uniknąć tego typu problemów, ale pewne rzeczy pozostają poza nimi. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że podróżnik nie ma możliwości dochodzić swych praw.

Jeśli, podróżując linią Small Planet Litwa, pasażerowi przytrafi się opóźnienie lotu, nie musi martwić się wypełnianiem żmudnych i trudnych do pojęcia formularzy. Musi zwyczajnie przekazać nam konkretne informacje o locie. Grupa pracowników posiadających duże kwalifikacje w dziedzinie prawa lotniczego sprawdzi oraz rzetelnie przeanalizuje sytuację i powiadomi podróżnika o jego prawach.

Każda sytuacja różni się od pozostałych, zatem musi być analizowana z indywidualnym podejściem. Najważniejsze pytanie brzmi czy opóźnienie wynikło z winy Small Planet Litwa, czy też wpłynęły na nie losowe czynniki. Podobnie jest z wykorzystaniem vouchera bądź innej formy pomocy, mającej na celu umilić czekanie. Niekiedy mimowolnie zrzekamy się prawa do dochodzenia zadośćuczynienia przy przyjęciu go w takiej formie.

Zdarza się, że spóźnienie zmieni się w całkowite odwołanie lotu. Choć w liniach Small Planet Litwa anulowanie lotu nie przytrafia się szczególnie często, to jednak zawsze jest taka możliwość. Linia Small Planet Litwa standardowo stara się – w ramach prawa – zapewnić lot zastępczy bez dodatkowych opłat. Jednak klient nie jest zobowiązany do przyjęcia oferty lotu zastępczego.

Z racji rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Small Planet Litwa musi przygotować lot alternatywny albo wypłacić mu stosowne zadośćuczynienie. Klientowi przysługuje prawo do wyboru pomiędzy rozwiązaniem zaproponowanym przez linię bądź odszkodowaniem.

Przewoźnik jest zobowiązany zapewnić alternatywny lot na danej trasie albo połączenie powrotne do portu lotniczego, z którego wystartowano tą linią. Klient może nie zgodzić się na warunki, ale nie zawsze będzie to wiązało się z prawem do odszkodowania. Często w podobnej sytuacji warto się zgłosić do profesjonalistów. Pracownicy naszej firmy zapoznają się szczegółowo z każdą sytuacją i są w stanie stworzyć plan postępowania, którego celem będzie wypłata odszkodowania. Będą także reprezentowali klienta w potencjalnym konflikcie z Small Planet Litwa.

Warto wiedzieć, że wypłata odszkodowania za odwołany lot Small Planet Litwa nie przysługuje, gdy fakt ten nastąpił z powodów na które przewoźnik nie miał wpływu. W takich sytuacjach jak na przykład:

 • Warunki atmosferyczne nie dające możliwości odbycia lotu,
 • Zamknięcie przestrzeni powietrznej,
 • Ciężki problem medyczny,
 • Strajk podejmą pracownicy lotnisk (nie dotyczy pracowników danego przewoźnika),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W takich przypadkach konsumentowi nie należy się dodatkowa postać odszkodowania wynikająca bezpośrednio z przepisów, choć warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, które obowiązuje w Unii Europejskiej są zapisy pozwalające na określenie wartości odszkodowania za opóźniony rejs. Kwota odszkodowania, która przysługuje pasażerowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Small Planet Litwa które wyniosło trzy lub więcej godzin, pamiętając, że mówimy o locie o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym 3 bądź więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (bądź też powyżej 1500 km na terytorium Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym dłużej niż 4 godziny, gdy łączna długość trasy wynosi ponad 3500 km (albo też w sytuacji, gdy trasa łączy port lotniczy na terytorium UE z lotniskiem spoza niej).

Przewoźnik lotniczy może jednak zmniejszyć wysokość odszkodowania o połowę, gdy opóźnienie na trasie mającej ponad 3500 km nie przekracza czterech godzin.

Mają miejsce przypadki, kiedy rejs opóźnia się więcej niż 5 godzin. Są to przypadki, w których linia Small Planet Litwa lub dowolny inny przewoźnik musi swoim pasażerom zagwarantować dostęp do:

 • całkowitego zwrotu kwoty za bilety,
 • całkowitego zwrotu pieniędzy przekazanych na bilet łączony, kiedy następny odcinek nie może się odbyć z powodu zakłócenia pierwszego,
 • przelotu na lotnisko startowe,
 • napojów i posiłku bez dodatkowych opłat,
 • dostępu do wykonania połączenia z telefonu oraz wysłania e-maila bez dodatkowych opłat,
 • jeśli to konieczne - miejsce noclegowe w hotelu i przejazd do niego.

Odwołanie lub spóźnienie lotu Small Planet Litwa to bez wątpienia sytuacja denerwująca i kłopotliwa. W związku z tym każdy konsument powinien wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. Najważniejsze jest wówczas wystrzeganie się nadmiernych emocji i poszukiwanie rozwiązań, które umożliwią nam szybkie wyjście z tych problemów.

Specjaliści DelayFix oferują natychmiastową pomoc każdemu podróżnemu, który znajduje się w takiej ciężkiej sytuacji. Wystarczą podstawowe dane, które znajdują się na bilecie oraz przedstawienie sytuacji. Specjaliści przedstawią opinię, na którą opcję się zdecydować.

Wieloletnie doświadczenie DelayFix w pracy nad dochodzeniem praw w imieniu pasażerów z racji nieregularności rejsu powoduje, że spóźniony czy anulowany lot nie będzie dodatkowo wiązał się z kolejnym stresem, zbieraniem ogromnej dokumentacji oraz wypełnianiem niekończących się formularzy. Za kontaktowanie się z linią Small Planet Litwa odpowiadać będzie DelayFix, przez co pasażer nie będzie obarczony z tego tytułu żadnymi dodatkowymi kosztami.

Wystarczy więc wypełnić niewielki formularz zgłoszeniowy, aby bez większych trudności otrzymać odszkodowanie od Small Planet Litwa i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji anulowania lotu. Współpraca taka będzie wartościowa dla każdego konsumenta, którego lot nie odbył się.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie