Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Small Planet PL  

Opóźnienie samolotu? Zarezerwowany lot linią Small Planet PL nie doszedł do skutku? A może otrzymałeś nagłą wiadomość o konieczności odwołania go? Takie sytuacje są możliwe, zatem jeżeli pasażer staje w obliczu problemów z linią Small Planet PL, powinien pamiętać, na co może liczyć i co powinien uczynić, aby zapewnić sobie wsparcie.

Sytuacja, w której lot jest opóźniony o kilka godzin nie jest niczym niespotykanym. Powody mogą być bardzo zróżnicowane, od niewłaściwie rozpisanego planu siatki połączeń, poprzez zdarzenia w powietrzu, a na względach atmosferycznych kończąc. Linia lotnicza musi być jednak przygotowana na stawienie im czoła.

Decydując się na ofertę Small Planet PL, każdy podróżnik musi liczyć się z ewentualnym opóźnieniem. Naturalnie wszystkie linie lotnicze robią wszystko aby uniknąć tego typu zdarzeń, jednak pewne rzeczy pozostają poza ich możliwościami. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że konsument nie jest w stanie dochodzić swoich praw.

Jeżeli, podczas podróży linią Small Planet PL, klientowi przydarzy się spóźnienie lotu, nie musi przejmować się obowiązkiem załatwiania skomplikowanych formalności. Musi zwyczajnie zgłosić nam podstawowe dane lotu. Grupa specjalistów z zakresu prawa lotniczego przeanalizuje sytuację i powiadomi konsumenta o prawach których może dochodzić.

Każda sytuacja jest nieco odmienna, przez co konieczne jest tu indywidualne podejście. Wszystko jest uzależnione od tego czy opóźnienie było winą Small Planet PL, czy też wpłynęły na nie niezależne czynniki. To samo dotyczy realizowania vouchera czy też innej formy pomocy, mającej na celu uprzyjemnić oczekiwanie. Czasem przyjęcie zadośćuczynienia w tej formie będzie oznaczało zrzeczenie się prawa do odszkodowania.

Zdarza się, że spóźnienie przekształci się w kompletne anulowanie lotu. Chociaż w przypadku linii Small Planet PL odwołanie lotu nie jest rzeczą zbyt częstą, to jednak może się przytrafić. Linia Small Planet PL zwykle robi co w jej mocy, żeby – zgodnie z prawem – znaleźć lot alternatywny bez obciążania konsumenta nadprogramowymi opłatami. Jednak pasażer nie jest zmuszony do zaakceptowania oferty lotu alternatywnego.

Dzięki rozporządzeniu WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Small Planet PL musi zapewnić lot zastępczy albo zadośćuczynić. Konsument może zdecydować się na rozwiązanie zaproponowane przez linię lub zażądać wypłacenia rekompensaty.

Obowiązkiem przewoźnika jest zorganizowanie alternatywnego połączenia na spornej trasie bądź też organizacja transportu powrotnego do lotniska początkowego. Pasażer może nie zgodzić się na propozycję, ale może to spowodować blokadę drogi do uzyskania odszkodowania. Warto więc zasięgnąć pomocy fachowców. Nasz wykwalifikowany team przeanalizuje każdą sytuację i indywidualnie pokaże możliwości odszkodowawcze. Będzie także przedstawicielem klienta w potencjalnym sporze z Small Planet PL.

Pamiętajmy o tym, że nie ma możliwości uzyskania odszkodowania za odwołany lot Small Planet PL jeśli kłopot z podróżą nie był zależny od linii. W takich przypadkach jak przykładowo:

 • Warunki atmosferyczne nie dające możliwości odbycia bezpiecznego przelotu,
 • Zablokowanie przestrzeni powietrznej,
 • Będzie miał miejsce problem natury medycznej,
 • Strajk podejmą pracownicy lotnisk (nie tyczy się to pracowników spornego przewoźnika),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W wymienionych przypadkach nie mamy prawa do uzyskania odszkodowania, wynikającego wprost z przepisów, aczkolwiek pamiętajmy o tym, żeby zawsze naszą sytuację traktować indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, które obowiązuje w Unii Europejskiej są zapisy pozwalające na określenie wartości odszkodowania za opóźniony lot. Konsument ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie w kwocie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Small Planet PL wynoszącym trzy lub więcej godzin, pamiętając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym trzy bądź więcej godzin, mając na uwadze, że chodzi o lot o łącznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (bądź też ponad 1500 km na terytorium UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym dłużej niż cztery godziny, gdy łączna długość trasy przekracza 3500 km (albo też w sytuacji, gdy trasa łączy lotnisko na terytorium UE z lotniskiem spoza niej).

Operator może jednak zmniejszyć kwotę odszkodowania o 50%, kiedy opóźnienie na trasie mającej ponad 3500 km nie przekroczyło 4 godzin.

Opóźnienie lotu przekraczające 5 godzin jest sytuacją, która pojawia się od czasu do czasu. Są to przypadki, w których linia Small Planet PL lub dowolna inna musi swoim klientom zagwarantować dostęp do:

 • całkowitego zwrotu pieniędzy wydanych na sporny przelot,
 • całkowitego zwrotu pieniędzy wydanych na bilet łączony, gdy kolejny odcinek nie odbędzie się z powodu odwołania wcześniejszego,
 • przelotu na lotnisko początkowe,
 • bezpłatnego posiłku i napojów (prawo do opieki),
 • darmowych połączeń telekomunikacyjnych i dostępu do poczty e-mail,
 • jeśli to konieczne - miejsce noclegowe w hotelu i transport do niego.

Odwołanie lub opóźnienie lotu Small Planet PL to na pewno sytuacja denerwująca i kłopotliwa. Z tego też powodu każdy klient musi wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. Ważne jest w takim przypadku unikanie niepotrzebnych nerwów i szukanie rozwiązań, które pozwolą nam na sprawne wydostanie się z owych problemów.

Należy równocześnie mieć świadomość tego, że po zwróceniu się do ekspertów DelayFix, klient otrzyma szybką pomoc. Aby otrzymać pomoc od wykwalifikowanych specjalistów, nie musimy przechodzić przez jakiekolwiek skomplikowane formalności. Trzeba dostarczyć tylko kluczowe informacje na temat konkretnego lotu.

DelayFix może poszczycić się wieloletnim doświadczeniem w pomaganiu klientom których lot został niespodziewanie anulowany i dokładnie wie, co trzeba zrobić aby bez skomplikowanych formalności zdobyć rekompensatę od linii lotniczej. Za kontakt z linią Small Planet PL odpowiadać będzie DelayFix, w związku z czym konsument nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów.

Rekompensaty oraz uzyskanie zwrotu kosztów od Small Planet PL przy profesjonalnym wsparciu będzie zatem formalnością. Zachęcamy do kontaktu poprzez wysłanie formularza zgłoszeniowego.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie