Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Smartwings Poland  

Opóźnienie samolotu? Twój lot linią Smartwings Poland nie mógł się odbyć? A może przekazano Ci przykrą wiadomość o konieczności odwołania go? Podobnych sytuacji jest całe mnóstwo, zatem jeśli klient staje w obliczu problemów w linii Smartwings Poland, musi wiedzieć, na co może liczyć i jakie kroki powinien podjąć, by otrzymać pomoc.

Sytuacja, w której lot ma istotne opóźnienie nie należy do rzadkości. Może to mieć najróżniejsze przyczyny, od niewłaściwie rozpisanego rozkładu siatki połączeń, poprzez zdarzenia w czasie lotu, a na czynnikach atmosferycznych kończąc. Linia lotnicza powinna być jednak gotowa na uporanie się z nimi.

Decydując się na ofertę Smartwings Poland, każdy podróżnik musi być przygotowanym na potencjalne opóźnienie. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze starają się zapobiegać tego typu zdarzeniom, jednak pewne rzeczy pozostają poza nimi. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że klient nie może dochodzić swoich praw.

Jeżeli, podczas podróży linią Smartwings Poland, pasażer napotka problem pod postacią spóźnionego lotu, nie musi przejmować się wypełnianiem żmudnych i skomplikowanych formularzy. Wystarczy, że przekaże nam odpowiednie informacje o locie. Zespół pracowników posiadających szerokie kwalifikacje z dziedziny prawa lotniczego sprawdzi sytuację i powiadomi klienta o prawach które mu przysługują.

Każda sytuacja jest nieco odmienna, w związku z czym powinna być analizowana indywidualnie. Podstawową kwestią jest to czy opóźnienie było winą Smartwings Poland, czy też wpłynęły na nie losowe czynniki. To samo dotyczy wykorzystywania vouchera albo innej formy pomocy, która ma uprzyjemnić oczekiwanie. Czasami mimowolnie rezygnujemy z możliwości dochodzenia zadośćuczynienia przy przyjęciu go w owej formie.

Zdarza się, że spóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Chociaż w liniach Smartwings Poland odwołanie lotu nie bywa szczególnie powszechne, to jednak może się przytrafić. Linia Smartwings Poland zazwyczaj stara się – w ramach prawa – znaleźć lot zastępczy bez dodatkowych kosztów. Propozycja ta nie jest jednak dla podróżnego niczym obowiązkowym.

Według rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Smartwings Poland musi zapewnić lot zastępczy lub zrekompensować te przykre sytuacje konsumentowi w innej formie w większości sytuacji, kiedy dojdzie do anulowania lotu. Wybór pomiędzy rekompensatą a rozwiązaniem jakie zostanie wskazane przez linię należy w stu procentach do konsumenta.

Linia lotnicza jest zobowiązana zapewnić alternatywne połączenie na konkretnej trasie albo połączenie powrotne do portu lotniczego, z którego wystartowano tą linią. Klient może nie zgodzić się na warunki, lecz nie koniecznie będzie to wiązało się z możliwością otrzymania odszkodowania. Warto zatem zasięgnąć pomocy fachowców. Nasz wykwalifikowany team przeanalizuje każdą sprawę i indywidualnie zaprezentuje możliwości na uzyskanie odszkodowania. Zajmie się on również kompleksową reprezentacją klienta jeśli dojdzie do rozprawy z Smartwings Poland.

Trzeba wiedzieć, że wypłata odszkodowania za odwołany lot Smartwings Poland nie przysługuje, gdy sytuacja wystąpiła z powodów niezależnych od linii lotniczej. Przykładowo są to przypadki takie jak:

 • Nieodpowiednie warunki atmosferyczne,
 • Zamknięcie przestrzeni powietrznej,
 • Trudny kłopot medyczny,
 • Strajki personelu lotniczego (nie dotyczy pracowników linii),
 • Strajk rozpoczną kontrolerzy ruchu lotniczego.

W tego typu przypadkach konsumentowi nie należy się dodatkowa postać odszkodowania, która wynikałaby bezpośrednio z aktów prawnych, choć należy zwrócić uwagę na to, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, obowiązującym w EU istnieją zapisy pozwalające na wskazanie kwoty odszkodowania za opóźniony rejs. Kwota odszkodowania, przysługująca konsumentowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Smartwings Poland wynoszącym trzy bądź więcej godzin, mając na uwadze, że chodzi o lot o sumarycznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym trzy bądź więcej godzin, zakładając, że mówimy o locie o sumarycznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (bądź też ponad 1500 km na terenie Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło dłużej niż 4 godziny, gdy łączna długość trasy wynosi ponad 3500 km (albo też w przypadku, gdy trasa łączy lotnisko na terenie Unii Europejskiej z portem lotniczym spoza niej).

Wspomniana kwota może zostać obniżona o 50% w przypadku kiedy opóźnienie wynosi mniej niż cztery godziny, a trasa ma ponad 3500 km.

Opóźnienie przelotu o ponad pięć godzin jest sytuacją, która ma miejsce co jakiś czas. Są to sytuacje, w których linia Smartwings Poland lub dowolny inny przewoźnik musi swoim klientom zagwarantować dostęp do:

 • pełnego zwrotu kwoty za bilety,
 • pełnego zwrotu pieniędzy za bilet łączony jeśli jeden z odcinków nie może się odbyć przez kłopot z pierwszym,
 • przelotu na lotnisko początkowe,
 • napojów i posiłku bez dodatkowych opłat,
 • dostępu do wykonania połączenia z telefonu i wysłania e-maila bez dodatkowych opłat,
 • zakwaterowanie oraz przejazd pomiędzy lotniskiem a miejscem noclegu, gdy pojawia się konieczność pobytu przez jedną lub więcej dób hotelowych przez klienta wynikająca z opóźnienia przelotu.

Anulowanie lub spóźnienie lotu Smartwings Poland z pewnością jest sytuacją, w której nikt z nas nie chce się znaleźć. Z tego też powodu każdy podróżny musi wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. W takim położeniu powinno się zachować spokój i wybrać najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia ekonomicznego jak i logistyki.

Należy równocześnie mieć świadomość tego, że po zwróceniu się do ekspertów DelayFix, pasażer otrzyma szybką pomoc. Aby otrzymać pomoc od specjalisty, nie musimy obawiać się jakichkolwiek skomplikowanych formalności. Należy podać po prostu podstawowe informacje na temat konkretnego lotu.

Duże doświadczenie DelayFix w pracy nad dochodzeniem praw w imieniu konsumentów z powodu nieregularności lotu powoduje, że opóźniony lub odwołany lot nie będzie dodatkowo wiązał się z kolejnym stresem, zbieraniem żmudnej dokumentacji oraz wypełnianiem niezliczonych formularzy. Klient nie musi martwić się o kontakt z linią lotniczą Smartwings Poland, gdyż jest w tej kwestii w pełni reprezentowany przez firmę.

Trzeba więc po prostu wysłać prosty formularz zgłoszeniowy, aby bez żadnych przeszkód otrzymać zadośćuczynienie od Smartwings Poland i uniknąć przykrych konsekwencji odwołania lotu. Współpraca taka będzie pomocna dla każdego podróżnego, którego lot nie mógł się odbyć.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie