Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od SunExpress  

Spóźniony samolot? Zaplanowany lot linią SunExpress nie mógł się odbyć? A może przekazano Ci nieoczekiwaną wiadomość o konieczności odwołania go? Ciężko jest uniknąć podobnych sytuacji, zatem jeżeli podróżnik spotka się z problemami w linii SunExpress, musi wiedzieć, czego może się spodziewać i co musi zrobić, aby uzyskać wsparcie.

Sytuacja, gdy lot ma znaczne opóźnienie nie należy do rzadkości. Przyczyny mogą być bardzo odmienne, od nieprawidłowo rozpisanego rozkładu siatki połączeń, poprzez usterki techniczne, a na pogodzie kończąc. Linia lotnicza powinna być jednak gotowa na stawienie im czoła.

Decydując się na ofertę SunExpress, każdy pasażer musi być przygotowanym na ewentualne opóźnienie. Oczywiście wszystkie linie lotnicze starają się zapobiegać tym niedogodnościom, ale pewne czynniki pozostają poza nimi. Nie oznacza to jednak, że pasażer nie ma możliwości dochodzić swych praw.

Jeśli, podróżując linią SunExpress, klient natrafi na opóźnienie lotu, nie musi martwić się wypełnianiem żmudnych i złożonych dokumentów. Musi tylko przekazać nam wymagane informacje o locie. Grupa osób dysponujących dużymi kwalifikacjami w dziedzinie prawa lotniczego sprawdzi sytuację i poinformuje podróżnika o prawach których może dochodzić.

Każda sytuacja jest inna, zatem potrzebne jest przy tym indywidualne podejście. Główne pytanie brzmi czy opóźnienie było winą SunExpress, czy też było efektem sytuacji losowych. To samo dotyczy wykorzystywania vouchera bądź innej formy pomocy, która ma uprzyjemnić oczekiwanie. Czasami zaakceptowanie zadośćuczynienia w takiej formie będzie oznaczało zrzeczenie się prawa do odszkodowania.

Bywa tak, że opóźnienie przekształci się w kompletne anulowanie lotu. Choć w przypadku linii SunExpress odwołanie lotu nie jest rzeczą zbyt powszechną, to jednak może się zdarzyć. Linia SunExpress standardowo robi co tylko może, aby – w ramach prawa – znaleźć lot zastępczy bez obciążania pasażera nadprogramowymi kosztami. Jednak klient nie jest zmuszony do przyjęcia oferty lotu alternatywnego.

Zgodnie z rozporządzeniem WE 261 każda linia lotnicza, w tym także SunExpress musi przygotować lot zastępczy ewentualnie wypłacić mu odpowiednie odszkodowanie. Wybór pomiędzy odszkodowaniem, a rozwiązaniem jakie zostanie wskazane przez linię należy jedynie do podróżnego.

Przewoźnik jest zobowiązany zaproponować alternatywne połączenie na konkretnej trasie albo połączenie powrotne do portu lotniczego, z którego wystartowano tą linią. Pasażer ma prawo nie zgodzić się na warunki, lecz nie koniecznie będzie to wiązało się z możliwością uzyskania odszkodowania. Często w podobnej sytuacji opłaca się zgłosić do zawodowców. Specjaliści z naszej firmy zapoznają się szczegółowo z każdą sytuacją i mogą opracować plan działania, którego celem jest wypłata odszkodowania. Będą także przedstawicielem konsumenta w potencjalnym konflikcie z SunExpress.

Pamiętajmy o tym, że nie ma możliwości uzyskania odszkodowania za odwołany lot SunExpress kiedy problem z podróżą nie był zależny od linii. Dla przykładu są to sytuacje takie jak:

 • Warunki pogodowe nie dające możliwości odbycia lotu,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta,
 • Ciężki problem medyczny,
 • Strajk podejmą pracownicy lotnisk (nie dotyczy pracowników konkretnego przewoźnika),
 • Zastrajkują kontrolerzy ruchu lotniczego.

W tego typu przypadkach pasażerowi nie należy się dodatkowa kwota odszkodowania, która wynikałaby bezpośrednio z przepisów, ale należy zwrócić uwagę na fakt, że każdy przypadek musi być sprawdzony indywidualnie.

Czytając prawo międzynarodowe, które obowiązuje kraje członkowskie Unii Europejskiej, można określić kwotę zryczałtowanego odszkodowania z tytułu opóźnionego rejsu. Pasażer ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie na poziomie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu SunExpress wynoszącym 3 lub więcej godzin, pamiętając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło 3 bądź więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (bądź też powyżej 1500 km na terenie Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło dłużej niż cztery godziny, kiedy sumaryczna długość trasy przekracza 3500 km (lub też w sytuacji, kiedy trasa łączy lotnisko na terytorium UE z lotniskiem spoza niej).

Operator może jednak pomniejszyć kwotę odszkodowania o 50%, kiedy opóźnienie na trasie przekraczającej 3500 km nie przekracza czterech godzin.

Opóźnienie operacji lotniczej o ponad pięć godzin jest sytuacją, która występuje co jakiś czas. Ten interwał to granica, po przekroczeniu której linia SunExpress oraz inne linie lotnicze na świecie są zobligowane do zagwarantowania konsumentom:

 • całkowitego zwrotu pieniędzy za bilety,
 • całkowitego zwrotu pieniędzy za bilet łączony jeśli jeden z odcinków nie odbędzie się przez kłopot z poprzednim,
 • przelotu z powrotem do portu lotniczego, z którego zaczęła się podróż,
 • bezpłatnego posiłku i napojów (prawo do opieki),
 • dostępu do wykonania połączenia telefonicznego i wysłania wiadomości e-mail bez żadnych opłat,
 • zakwaterowanie i transport pomiędzy lotniskiem a hotelem, gdy pojawia się konieczność pobytu przez jedną lub więcej nocy przez klienta w związku z nieregularnością rejsu.

Anulowanie lub opóźnienie lotu SunExpress bez wątpienia jest sytuacją która zawsze niesie ze sobą sporo trudności. W związku z tym każdy klient powinien wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. Najważniejsze jest wówczas unikanie nadmiernych emocji i szukanie rozwiązań, które umożliwią nam sprawne wyjście z tych problemów.

Warto oprócz tego mieć świadomość tego, że po zwróceniu się do ekspertów DelayFix, pasażer otrzymuje szybką pomoc. Aby otrzymać pomoc od ekspertów, nie trzeba przechodzić przez żadne skomplikowane formalności. Trzeba dostarczyć tylko kluczowe informacje dotyczące naszego lotu.

DelayFix ma wieloletnie doświadczenie we współpracy z podróżnymi których lot został nagle anulowany i doskonale wie, co należy zrobić aby bez większych formalności uzyskać zadośćuczynienie od linii lotniczej. Klient nie musi przejmować się kontaktem z linią lotniczą SunExpress, bo jest na tym polu w stu procentach reprezentowany przez firmę.

Wystarczy zatem wypełnić prosty formularz zgłoszeniowy, aby bez żadnych problemów zdobyć odszkodowanie od SunExpress i wystrzec się kłopotliwych konsekwencji odwołania rejsu. Współpraca taka będzie wartościowa dla każdego klienta, którego lot nie mógł się odbyć.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie