Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Swiss  

Opóźniony samolot? Twój lot linią Swiss Airlines nie doszedł do skutku? A może przekazano Ci przykrą wiadomość o konieczności odwołania go? Ciężko jest uniknąć takich sytuacji, zatem jeżeli podróżnik staje w obliczu problemów z linią Swiss, musi mieć świadomość tego, na co może liczyć i co powinien zrobić, by otrzymać pomoc.

Sytuacja, w której samolot ma duże opóźnienie nie należy do rzadkości. Przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane, od nieumiejętnie przygotowanego rozkładu siatki połączeń, poprzez zdarzenia w powietrzu, aż po warunki pogodowe. Linia lotnicza powinna być jednak przygotowana na stawienie im czoła.

Wybierając ofertę Swiss (Swiss Global Air Lines AG), każdy podróżnik musi liczyć się z opóźnieniami. Oczywiście wszystkie linie lotnicze podejmują liczne inicjatywy aby uniknąć tego typu trudności, jednak niektóre czynniki są poza ich możliwościami. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że klient nie jest w stanie dochodzić swoich praw.

Jeśli, podróżując linią Swiss (Swiss Global Air Lines AG), pasażer natrafi na opóźnienie lotu, nie musi martwić się wypełnianiem żmudnych i trudnych do zrozumienia dokumentów. Wystarczy, że przekaże nam właściwe informacje o locie. Grupa specjalistów w dziedzinie prawa lotniczego sprawdzi sytuację i poinformuje podróżnika o prawach których może dochodzić.

Każda sytuacja może różnić się od pozostałych, przez co niezbędne jest przy tym indywidualne podejście. Wszystko jest uzależnione od tego czy opóźnienie było winą Swiss, czy też było wynikiem sytuacji losowych. To samo dotyczy realizowania vouchera czy też innej formy pomocy, która ma umilić czekanie. Czasem przyjęcie zadośćuczynienia w takiej formie będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Zdarza się, że spóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Chociaż w liniach Swiss (Swiss International Air Lines) anulowanie lotu nie przytrafia się szczególnie często, to jednak istnieje taka możliwość. Linia Swiss standardowo stara się – zgodnie z prawem – zapewnić lot alternatywny bez dodatkowych opłat. Jednak konsument nie jest zobowiązany do przyjęcia oferty lotu alternatywnego.

Dzięki rozporządzeniu WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Swiss musi zorganizować lot zastępczy lub wypłacić mu odpowiednie odszkodowanie. Klient może zdecydować się na rozwiązanie oferowane przez linię lub żądać wypłaty zadośćuczynienia.

W obowiązku przewoźnika jest zaproponowanie alternatywnego połączenia na spornej trasie lub też organizacja przelotu powrotnego na lotnisko początkowe. Klient ma prawo nie zgodzić się na warunki, lecz nie koniecznie będzie to wiązało się z prawem do odszkodowania. Warto więc sięgnąć po pomoc od profesjonalistów. Pracownicy naszej firmy zapoznają się szczegółowo z każdą sytuacją i mogą opracować plan postępowania, którego celem będzie wypłata odszkodowania. Zajmą się oni również pełną reprezentacją klienta w przypadku kiedy dojdzie do rozprawy z Swiss.

Miejmy na uwadze, że nie jest możliwe uzyskanie odszkodowania za odwołany lot Swiss (Swiss International Air Lines) jeśli problem z podróżą nie pojawił się z winy przewoźnika. W takich sytuacjach jak przykładowo:

 • Niesprzyjające warunki atmosferyczne,
 • Zablokowanie przestrzeni powietrznej,
 • Trudny problem medyczny,
 • Strajki pracowników lotniczych (ale nie pracowników linii),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W wymienionych sytuacjach nie mamy prawa do otrzymania odszkodowania, wynikającego bezpośrednio z zapisów w prawie, lecz miejmy na uwadze to, żeby dla pewności nasz przypadek analizować indywidualnie.

Analizując prawo międzynarodowe, które obowiązuje na terenie UE, można sprawdzić wysokość zryczałtowanego odszkodowania spowodowanego opóźnionym lotem. Wartość odszkodowania, przysługująca klientowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Swiss które wyniosło trzy bądź więcej godzin, pamiętając, że chodzi o lot o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło trzy lub więcej godzin, zakładając, że mówimy o locie o sumarycznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (bądź też powyżej 1500 km na terytorium Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym dłużej niż 4 godziny, kiedy sumaryczna długość trasy przekracza 3500 km (albo też w sytuacji, gdy trasa łączy lotnisko na terenie Unii Europejskiej z lotniskiem spoza niej).

Linia ma prawo jednak pomniejszyć poziom odszkodowania o połowę, gdy opóźnienie na trasie przekraczającej 3500 km nie przekracza 4 godzin.

Opóźnienie lotu o ponad pięć godzin to sytuacja, która ma miejsce od czasu do czasu. Są to przypadki, w których linia Swiss lub dowolna inna musi swoim pasażerom zagwarantować dostęp do:

 • pełnego zwrotu pieniędzy za bilety,
 • pełnego zwrotu pieniędzy wydanych na bilet łączony, kiedy kolejny odcinek nie odbędzie się z powodu zakłócenia wcześniejszego,
 • rejsu na lotnisko początkowe,
 • napojów oraz posiłku bez dodatkowych opłat,
 • bezpłatnych połączeń telefonicznych oraz dostępu do poczty elektronicznej,
 • jeśli to konieczne - miejsce noclegowe w hotelu i transport do niego.

Anulowanie lub spóźnienie lotu Swiss to bez wątpienia sytuacja irytująca i kłopotliwa. Każdemu konsumentowi przysługują wówczas konkretne prawa, o których musi wiedzieć. Istotne jest w takim przypadku wystrzeganie się niepotrzebnych emocji i poszukiwanie rozwiązań, które umożliwią nam jak najszybsze wydostanie się z owych kłopotów.

Specjaliści DelayFix mogą zaproponować błyskawiczną pomoc każdemu klientowi, który znalazł się w takiej trudnej sytuacji. Wystarczą podstawowe dane, które można znaleźć na bilecie oraz omówienie sytuacji. Specjaliści przygotują opinię, które rozwiązanie wybrać.

DelayFix posiada ogromne doświadczenie w pomaganiu osobom których lot został niespodziewanie anulowany i bardzo dobrze wie, jakie kroki trzeba podjąć aby bez ogromnych formalności uzyskać rekompensatę od linii lotniczej. Klient nie będzie musiał martwić się o kontakt z linią lotniczą Swiss, bo będzie w tej kwestii w stu procentach reprezentowany przez firmę.

Rekompensaty i zwrot kosztów od Swiss przy fachowym wsparciu będzie zwyczajną formalnością. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz zgłoszeniowy.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie