Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od TAP Portugal  

Opóźniony samolot? Twój lot linią TAP nie został zrealizowany? A może dostałeś niespodziewaną wiadomość o potrzebie odwołania go? Trudno jest uniknąć podobnych sytuacji, zatem jeśli pasażer spotka się z problemami z linią TAP, musi zdawać sobie sprawę z tego, na co może liczyć i jakie kroki powinien podjąć, aby otrzymać pomoc.

Sytuacja, w której samolot jest spóźniony o kilka godzin nie jest niczym niespotykanym. Przyczyny mogą być bardzo różne, od niewłaściwie przemyślanego rozkładu siatki połączeń, poprzez kłopoty techniczne, aż po warunki pogodowe. Z wszystkimi z nich musi się jednak liczyć linia lotnicza.

Wybierając ofertę TAP, każdy podróżny musi liczyć się z ewentualnym opóźnieniem. Oczywiście wszystkie linie lotnicze robią wszystko aby uniknąć tego typu trudności, jednak pewne rzeczy pozostają poza ich możliwościami. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że podróżnik nie może oczekiwać zadośćuczynienia.

Jeżeli, podróżując linią TAP Portugal, klientowi przytrafi się spóźnienie lotu, nie musi martwić się obowiązkiem załatwiania licznych formalności. Musi jedynie przekazać nam konkretne parametry lotu. Zespół pracowników posiadających duże kwalifikacje z dziedziny prawa lotniczego oceni sytuację i poinformuje konsumenta o jego prawach.

Każda sytuacja jest inna, zatem konieczne jest tu indywidualne podejście. Główne pytanie brzmi czy opóźnienie było winą TAP, czy też wpłynęły na nie niezależne czynniki. To samo dotyczy realizowania vouchera lub innej formy pomocy, która ma umilić oczekiwanie. Czasem przyjęcie zadośćuczynienia w takiej formie będzie oznaczało zrzeczenie się prawa do odszkodowania.

Zdarza się, że spóźnienie przekształci się w kompletne odwołanie lotu. Chociaż w liniach TAP odwołanie lotu nie zbyt powszechne, to jednak zawsze jest taka możliwość. Linia TAP zazwyczaj stara się – w ramach prawa – zapewnić lot alternatywny bez dodatkowych kosztów. Oferta ta nie jest jednak dla pasażera czymś obowiązkowym.

Według rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Portugalskie Linie Lotnicze posiada obowiązek zaproponować lot zastępczy albo wypłacić mu odpowiednie zadośćuczynienie. Podróżny może wybrać rozwiązanie zaproponowane przez linię bądź też zażądać przekazania odszkodowania. Linia lotnicza musi zapewnić alternatywny przelot na danej trasie albo lot powrotny do portu lotniczego, z którego rozpoczęto podróż tą linią. Klient ma prawo nie zaakceptować warunków, jednak nie zawsze będzie to wiązało się z możliwością uzyskania odszkodowania. Często w spornej sytuacji opłaca się zgłosić do profesjonalistów. Nasz doświadczony zespół przeanalizuje każdą sytuację i indywidualnie wskaże możliwości na uzyskanie odszkodowania. Zajmie się on także pełną reprezentacją konsumenta w przypadku kiedy dojdzie do sporu z TAP.

Pamiętajmy o tym, że nie jest możliwe uzyskanie odszkodowania za odwołany lot flyTAP jeśli kłopot z połączeniem nie był zależny od przewoźnika. Na przykład są to przypadki takie jak:

 • Warunki atmosferyczne nie dające możliwości odbycia bezpiecznego przelotu,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zablokowana,
 • Ciężki kłopot medyczny,
 • Strajk podejmą zatrudnieni na lotniskach (nie dotyczy pracowników konkretnego przewoźnika),
 • Zastrajkują kontrolerzy ruchu lotniczego.

W wymienionych przypadkach nie mamy prawa do otrzymania odszkodowania, które wynikałoby bezpośrednio z przepisów, ale pamiętajmy o tym, żeby dla pewności naszą sytuację traktować indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, które obowiązuje w Unii Europejskiej są zapisy, które pozwalają na wskazanie kwoty odszkodowania za opóźniony lot. Kwota odszkodowania, przysługująca pasażerowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu TAP które wyniosło trzy bądź więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło 3 lub więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o sumarycznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (lub ponad 1500 km na terenie UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło ponad 4 godziny, kiedy sumaryczna długość trasy wynosi ponad 3500 km (albo też w sytuacji, kiedy trasa łączy port lotniczy na terenie UE z portem lotniczym spoza niej).

Wspomniana wartość ma prawo zostać obniżona o 50% w przypadku kiedy opóźnienie wynosi mniej niż 4 godziny, a trasa jest dłuższa niż 3500 km.

Istnieją sytuacje, kiedy rejs spóźnia się więcej niż pięć godzin. Ten interwał to granica, powyżej której linia TAP oraz inni przewoźnicy na świecie są zobowiązani do zagwarantowania konsumentom:

 • pełnego zwrotu kwoty za bilety,
 • pełnego zwrotu pieniędzy przekazanych na bilet łączony, gdy kolejny odcinek nie odbędzie się z powodu odwołania wcześniejszego,
 • rejsu z powrotem do portu lotniczego, z którego rozpoczęła się podróż,
 • bezpłatnego posiłku i napojów (prawo do opieki),
 • dostępu do wykonania połączenia z telefonu i wysłania e-maila bez dodatkowych opłat,
 • lokum oraz transport pomiędzy portem lotniczym a miejscem noclegu, gdy występuje konieczność pozostania tam przez 1 lub więcej nocy przez pasażera wynikająca z opóźnienia lotu.

Anulowanie lub opóźnienie lotu TAP Air Portugal z pewnością jest sytuacją stwarzającą spore kłopoty. Dlatego każdy konsument powinien wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. Ważne jest wówczas unikanie niepotrzebnych emocji i szukanie rozwiązań, które pozwolą nam na sprawne wydostanie się z takich problemów.

Warto jednocześnie mieć na uwadze to, że po zwróceniu się do ekspertów DelayFix, konsument otrzymuje błyskawiczną pomoc. Potrzebne są jedynie podstawowe dane, które znajdują się na bilecie oraz przedstawienie sytuacji. Specjaliści doradzą i podpowiedzą, na którą opcję się zdecydować.

DelayFix posiada bogate doświadczenie we współpracy z podróżnymi których lot został nagle odwołany i dokładnie wie, co trzeba zrobić aby bez ogromnych formalności otrzymać odszkodowanie od linii lotniczej. Klient nie będzie musiał martwić się o kontakt z linią lotniczą TAP, bo jest w tej kwestii w pełni reprezentowany przez firmę.

Odszkodowania i zwrot kosztów od TAP przy profesjonalnym wsparciu nie przyniesie w takim razie żadnych kłopotów. Zachęcamy do kontaktu poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie