Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od TUI Airways  

Opóźniony samolot? Wybrany przez Ciebie lot linią TUI Airways nie mógł się odbyć? A może przekazano Ci nagłą wiadomość o konieczności odwołania go? Trudno jest uniknąć takich sytuacji, więc jeżeli pasażer staje w obliczu problemów z linią TUI Airways, powinien pamiętać, czego może się spodziewać i jakie kroki powinien podjąć, by uzyskać pomoc.

Sytuacja, w której lot jest spóźniony o parę godzin nie należy do rzadkości. Powody mogą być bardzo odmienne, od źle napisanego rozkładu siatki połączeń, poprzez usterki samolotów, a na czynnikach atmosferycznych kończąc. Linia lotnicza musi być jednak gotowa na stawienie im czoła.

Wybierając ofertę TUI Airways, każdy podróżny musi być gotowym na możliwe opóźnienia. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze podejmują wszelkie inicjatywy aby uniknąć takich sytuacji, ale pewne czynniki pozostają poza nimi. Nie oznacza to jednak, że pasażer nie jest w stanie dochodzić swych praw.

Jeśli, w czasie podróży linią TUI Airways, pasażer napotka problem pod postacią spóźnionego lotu, nie musi martwić się wypełnianiem żmudnych i złożonych formularzy. Musi po prostu przekazać nam wymagane dane lotu. Zespół osób dysponujących dużymi kwalifikacjami w dziedzinie prawa lotniczego przeanalizuje sytuację i powiadomi klienta o prawach których jest w stanie dochodzić.

Każda sytuacja może różnić się od innych, więc powinna być analizowana z indywidualnym podejściem. Wszystko zależy od tego czy opóźnienie wynikło z winy TUI Airways, czy też miały na nie wpływ niezależne czynniki. To samo dotyczy wykorzystywania vouchera albo podobnej formy pomocy, mającej na celu uprzyjemnić oczekiwanie. Czasem zaakceptowanie zadośćuczynienia w tej postaci będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Zdarza się, że spóźnienie przekształci się w całkowite anulowanie lotu. Chociaż w liniach TUI Airways odwołanie lotu nie jest sytuacją zbyt częstą, to jednak może się przytrafić. Linia TUI Airways zwykle robi co w jej mocy, aby – w ramach prawa – znaleźć lot alternatywny bez obciążania podróżnego nadprogramowymi opłatami. Oferta ta nie jest jednak dla konsumenta niczym obowiązkowym.

Zgodnie z rozporządzeniem WE 261 każda linia lotnicza, w tym także TUI Airways posiada obowiązek zaoferować lot alternatywny lub w obliczu anulowania lotu ma obowiązek zagwarantować konsumentom lot zastępczy, bądź też wypłacić mu odpowiednie odszkodowanie. Klient może wybrać rozwiązanie zaproponowane przez linię lub zażądać wypłaty zadośćuczynienia.

Linia lotnicza musi zapewnić alternatywny lot na danej trasie lub lot powrotny do portu lotniczego, z którego wystartowano tą linią. Klient ma prawo nie przystać na zaproponowane warunki, ale może to spowodować blokadę drogi do uzyskania odszkodowania. Często w spornej sytuacji opłaca się zgłosić do profesjonalistów. Pracownicy naszej firmy zapoznają się dokładnie z każdą sytuacją i są w stanie stworzyć plan działania, którego celem będzie uzyskanie odszkodowania. Będą również przedstawicielem klienta w ewentualnym konflikcie z TUI Airways.

Miejmy na uwadze, że nie jest możliwe uzyskanie odszkodowania za odwołany lot TUI Airways jeśli kłopot z połączeniem nie pojawił się z winy linii. W tego typu przypadkach jak na przykład:

 • Warunki atmosferyczne nie dające możliwości odbycia lotu,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zablokowana,
 • Pojawi się problem z dziedziny medycznej,
 • Zastrajkują zatrudnieni na lotniskach (nie tyczy się to pracowników konkretnego przewoźnika),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W takich sytuacjach klientowi nie przysługuje dodatkowa postać odszkodowania, która wynikałaby bezpośrednio z aktów prawnych, choć należy zwrócić uwagę na to, że każdy przypadek musi być analizowany indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, które obowiązuje w EU są zapisy pozwalające na wskazanie wartości odszkodowania za opóźniony lot. Wartość odszkodowania, która przysługuje konsumentowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu TUI Airways które wyniosło trzy lub więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym 3 lub więcej godzin, zakładając, że mówimy o locie o łącznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (lub ponad 1500 km na terytorium UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym dłużej niż cztery godziny, w sytuacji, w której łączna długość trasy wynosi ponad 3500 km (albo też w sytuacji, kiedy trasa łączy port lotniczy na terytorium UE z lotniskiem spoza niej).

Przewoźnik lotniczy ma prawo jednak pomniejszyć poziom odszkodowania o 50%, kiedy opóźnienie na trasie przekraczającej 3500 km nie przekracza 4 godzin.

Istnieją sytuacje, kiedy rejs spóźnia się więcej niż pięć godzin. Jest to granica, po przekroczeniu której linia TUI Airways oraz inne linie lotnicze na świecie są zobowiązane do zapewnienia klientom:

 • całkowitego zwrotu pieniędzy za bilety,
 • całkowitego zwrotu środków wydanych na bilet łączony, kiedy kolejny odcinek nie może się odbyć z powodu odwołania wcześniejszego,
 • lotu na lotnisko startowe,
 • napojów oraz posiłku bez dodatkowych opłat,
 • bezpłatnych połączeń telefonicznych i dostępu do poczty e-mail,
 • jeśli to konieczne - pokój w hotelu i przejazd do niego.

Odwołanie lub spóźnienie lotu TUI Airways z pewnością jest sytuacją, w której nikt z nas nie chciałby się znaleźć. Każdemu podróżnemu przysługują wówczas konkretne prawa, o których powinien wiedzieć. Istotne jest wówczas wystrzeganie się nadmiernych nerwów i poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą nam na sprawne wydostanie się z takich problemów.

Eksperci DelayFix zapewniają błyskawiczną pomoc każdemu pasażerowi, który znajduje się w takiej niełatwej sytuacji. Aby otrzymać pomoc od fachowców, nie trzeba obawiać się jakichkolwiek zawiłych formalności. Trzeba przedstawić po prostu podstawowe dane dotyczące konkretnego lotu.

DelayFix posiada wieloletnie doświadczenie w pomaganiu pasażerom których lot został nagle odwołany i bardzo dobrze wie, co należy zrobić aby bez wielkich formalności zdobyć rekompensatę od linii lotniczej. Za kontaktowanie się z linią TUI Airways odpowiadać będzie DelayFix, w związku z czym klient nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów.

Trzeba w takim razie po prostu wypełnić niewielki formularz zgłoszeniowy, aby bez większych przeszkód zdobyć odszkodowanie od TUI Airways i wystrzec się niemiłych konsekwencji odwołania rejsu. Współpraca taka jest wartościowa dla każdego klienta, którego lot nie mógł się odbyć.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie