Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od TUI fly  

Opóźniony samolot? Wybrany przez Ciebie lot linią TUI fly się nie odbył? A może otrzymałeś przykrą wiadomość o konieczności odwołania go? Takich sytuacji jest sporo, zatem jeśli klient spotka się z problemami z linią TUI fly, musi pamiętać, czego może oczekiwać i co powinien uczynić, by uzyskać pomoc.

Sytuacja, gdy samolot jest opóźniony o parę godzin nie jest niczym rzadkim. Powody mogą być bardzo zróżnicowane, od źle ułożonego rozkładu siatki połączeń, poprzez problemy techniczne, aż po warunki pogodowe. Linia lotnicza powinna być jednak przygotowana na poradzenie sobie z nimi.

Decydując się na ofertę TUI fly, każdy pasażer musi liczyć się z ewentualnym opóźnieniem. Oczywiście wszystkie linie lotnicze robią wszystko aby uniknąć owych sytuacji, ale niektóre rzeczy są poza nimi. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że pasażer nie jest w stanie oczekiwać rekompensaty.

Jeżeli, podróżując linią TUI fly, pasażerowi przytrafi się opóźnienie lotu, nie musi przejmować się wypełnianiem żmudnych i trudnych do zrozumienia dokumentów. Wystarczy, że poda nam właściwe informacje o locie. Zespół pracowników posiadających bogate kwalifikacje z zakresu prawa lotniczego sprawdzi sytuację i poinformuje konsumenta o jego prawach.

Każda sytuacja różni się od innych, dlatego niezbędne jest tutaj indywidualne podejście. Podstawową kwestią jest to czy opóźnienie było winą TUI fly, czy też było efektem przypadku. To samo dotyczy realizowania vouchera lub innej formy pomocy, która ma uprzyjemnić oczekiwanie. Czasami zaakceptowanie zadośćuczynienia w takiej formie będzie oznaczało zrzeczenie się prawa do odszkodowania.

Bywa tak, że spóźnienie samolotu zmieni się w kompletne odwołanie lotu. Chociaż w przypadku linii TUI fly anulowanie lotu nie jest zbyt powszechne, to jednak może się przytrafić. Linia TUI fly zazwyczaj robi co tylko może, aby – w ramach prawa – znaleźć lot zastępczy bez dodatkowych kosztów. Propozycja ta nie jest jednak dla podróżnego czymś obowiązkowym.

Dzięki rozporządzeniu WE 261 każda linia lotnicza, w tym również TUI fly musi zorganizować lot zastępczy albo wynagrodzić tego typu niedogodności klientowi w innej formie w większości sytuacji, kiedy dojdzie do anulowania lotu. Wybór pomiędzy zadośćuczynieniem a rozwiązaniem które zostanie przygotowane przez linię należy tylko do podróżnego.

W obowiązku linii lotniczej jest zorganizowanie innego lotu na spornej trasie bądź też zapewnienie przelotu powrotnego do lotniska początkowego. Klient może nie zaakceptować warunków, ale nie koniecznie będzie to wiązało się z możliwością otrzymania odszkodowania. Warto zatem sięgnąć po pomoc od fachowców. Specjaliści z naszej firmy zapoznają się szczegółowo z każdą sytuacją i mogą opracować plan działania, którego celem jest wypłata odszkodowania. Zajmą się oni także pełną reprezentacją klienta w przypadku kiedy dojdzie do sporu z TUI fly.

Miejmy na uwadze, że nie ma możliwości uzyskania odszkodowania za odwołany lot TUI fly jeśli problem z połączeniem nie był zależny od linii. W takich przypadkach jak na przykład:

 • Niekorzystne warunki atmosferyczne,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta,
 • Ciężki kłopot medyczny,
 • Strajk podejmą zatrudnieni na lotniskach (nie dotyczy pracowników konkretnego przewoźnika),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W wymienionych sytuacjach nie mamy prawa do uzyskania odszkodowania, które wynikałoby wprost z zapisów w prawie, lecz miejmy na uwadze to, żeby zawsze nasz przypadek analizować indywidualnie.

Czytając prawo międzynarodowe, które obowiązuje kraje członkowskie Unii Europejskiej, można sprawdzić poziom zryczałtowanego odszkodowania spowodowanego opóźnionym rejsem. Pasażer ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie w wysokości:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu TUI fly wynoszącym 3 bądź więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o łącznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym 3 bądź więcej godzin, pamiętając, że chodzi o lot o łącznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (lub powyżej 1500 km na terenie UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło ponad 4 godziny, w sytuacji, w której sumaryczna długość trasy przekracza 3500 km (lub też w przypadku, kiedy trasa łączy port lotniczy na terenie UE z portem lotniczym spoza niej).

Wspomniana kwota ma prawo zostać zmniejszona o 50% w przypadku kiedy opóźnienie wynosi mniej niż cztery godziny, a trasa przekracza 3500 km.

Istnieją sytuacje, gdy lot spóźnia się więcej niż pięć godzin. Jest to granica, po przekroczeniu której linia TUI fly oraz inni przewoźnicy na świecie są zobowiązani do zagwarantowania pasażerom:

 • całkowitego zwrotu pieniędzy za bilety,
 • całkowitego zwrotu środków za bilet łączony kiedy jeden z odcinków nie odbędzie się przez kłopot z pierwszym,
 • rejsu na lotnisko startowe,
 • napojów i posiłku bez żadnych opłat,
 • dostępu do telefonów i nadania wiadomości e-mail bez dodatkowych opłat,
 • lokum i transport pomiędzy portem lotniczym a miejscem noclegu, gdy występuje konieczność pozostania tam przez jedną lub więcej nocy przez klienta w związku z nieregularnością przelotu.

Odwołanie lub opóźnienie lotu TUI fly niewątpliwie jest sytuacją, z którą nikt z nas nie chciałby się spotkać. Każdemu konsumentowi przysługują w takiej sytuacji określone prawa, o których musi wiedzieć. W obliczu takich wydarzeń należy zachować spokój i znaleźć najkorzystniejsze wyjście z punktu widzenia naszych finansów oraz logistycznego.

Eksperci DelayFix oferują natychmiastową pomoc każdemu podróżnemu, który znalazł się w takiej ciężkiej sytuacji. Wystarczą podstawowe dane, które znajdują się na bilecie oraz przedstawienie sytuacji. Specjaliści przedstawią opinię oraz które rozwiązanie wybrać.

DelayFix posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy z konsumentami których lot został nagle anulowany i doskonale wie, co należy zrobić, aby bez zawiłych formalności uzyskać odszkodowanie od linii lotniczej. Klient nie musi przejmować się kontaktem z linią lotniczą TUI fly, gdyż jest na tym polu całkowicie reprezentowany przez firmę.

Odszkodowania oraz uzyskanie zwrotu kosztów od TUI fly przy profesjonalnym wsparciu nie przyniesie więc żadnych kłopotów. Zapraszamy do kontaktu poprzez wypełnienie formularza weryfikacyjnego.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie