Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Tunisair  

Opóźnienie samolotu? Twój lot linią Tunisair nie mógł się odbyć? A może przekazano Ci niespodziewaną wiadomość o konieczności odwołania go? Trudno jest uniknąć tego typu sytuacji, zatem jeśli pasażer spotka się z problemami z linią Tunisair, powinien pamiętać, czego może oczekiwać i jakie kroki powinien podjąć, by uzyskać pomoc.

Sytuacja, w której lot jest opóźniony o kilka godzin nie należy do rzadkości. Przyczyny mogą być bardzo różne, od niewłaściwie rozpisanego rozkładu siatki połączeń, poprzez usterki samolotów, aż po warunki pogodowe. Z nimi wszystkimi musi się jednak liczyć linia lotnicza.

Wybierając ofertę Tunisair, każdy podróżujący musi liczyć się z możliwymi opóźnieniami. Oczywiście wszystkie linie lotnicze usiłują zapobiegać takim niedogodnościom, ale niektóre czynniki pozostają poza nimi. Nie oznacza to jednak, że pasażer nie może domagać się rekompensaty.

Jeśli, w czasie podróży linią Tunisair, pasażer natrafi na opóźniony lot, nie musi martwić się wypełnianiem żmudnych i złożonych formularzy. Musi tylko podać nam właściwe informacje o locie. Grupa pracowników posiadających szerokie kwalifikacje w dziedzinie prawa lotniczego sprawdzi sytuację i poinformuje podróżnika o jego prawach.

Każda sytuacja jest nieco odmienna, w związku z czym wymagane jest przy tym indywidualne podejście. Najważniejszą kwestią jest to czy opóźnienie powstało z winy Tunisair, czy też było wynikiem sytuacji losowych. Podobnie jest z realizacją vouchera albo podobnej formy pomocy, która ma umilić oczekiwanie. Niekiedy zaakceptowanie zadośćuczynienia w takiej postaci będzie oznaczało zrzeczenie się prawa do odszkodowania.

Możliwe jest, że opóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Chociaż w liniach Tunisair anulowanie lotu nie przytrafia się szczególnie regularnie, to jednak zawsze jest taka ewentualność. Linia Tunisair najczęściej stara się – zgodnie z prawem – znaleźć lot alternatywny bez dodatkowych kosztów. Oferta ta nie jest jednak dla konsumenta czymś obowiązkowym.

Z racji rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Tunisair musi zorganizować lot zastępczy lub wynagrodzić tego typu niedogodności podróżnemu w inny sposób w większości sytuacji, gdy dochodzi do anulowania lotu. Podróżny może wybrać rozwiązanie zaproponowane przez linię lub żądać wypłaty zadośćuczynienia.

Przewoźnik jest zobowiązany zaproponować alternatywny lot na spornej trasie albo połączenie powrotne do portu lotniczego, z którego wystartowano tą linią. Klient ma prawo nie przystać na propozycję, lecz może to zablokować mu drogę do uzyskania odszkodowania. Opłaca się więc zasięgnąć pomocy fachowców. Nasz wykwalifikowany team sprawdzi każdą sytuację i indywidualnie zaprezentuje możliwości odszkodowawcze. Zajmie się on również pełną reprezentacją klienta jeśli dojdzie do rozprawy z Tunisair.

Trzeba wiedzieć, że odszkodowanie za odwołany lot Tunisair nie przysługuje, gdy fakt ten nastąpił z powodów niezależnych od przewoźnika. W takich przypadkach jak na przykład:

 • Warunki pogodowe nie pozwalające na odbycie bezpiecznego przelotu,
 • Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta,
 • Skomplikowany problem medyczny,
 • Strajk podejmą zatrudnieni na lotnisku (nie dotyczy pracowników konkretnego przewoźnika),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W wymienionych przypadkach nie mamy możliwości uzyskania odszkodowania, które wynikałoby bezpośrednio z przepisów, aczkolwiek pamiętajmy o tym, żeby dla pewności nasz przypadek analizować indywidualnie.

Czytając prawo międzynarodowe, obowiązujące kraje członkowskie UE, można sprawdzić poziom zryczałtowanego odszkodowania spowodowanego opóźnionym rejsem. Pasażer ma prawo ubiegać się o odszkodowanie na poziomie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Tunisair wynoszącym 3 bądź więcej godzin, zakładając, że mówimy o locie o łącznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym 3 lub więcej godzin, pamiętając, że chodzi o lot o łącznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (lub powyżej 1500 km na terenie Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło dłużej niż 4 godziny, gdy sumaryczna długość trasy przekracza 3500 km (lub też w przypadku, kiedy trasa łączy port lotniczy na terytorium Unii Europejskiej z portem lotniczym spoza niej).

Ta kwota ma prawo zostać obniżona o połowę w przypadku kiedy opóźnienie wynosi mniej niż 4 godziny, a trasa jest dłuższa niż 3500 km.

Opóźnienie przelotu przekraczające 5 godzin to sytuacja, która pojawia się co jakiś czas. Są to sytuacje, w których linia Tunisair lub dowolny inny przewoźnik ma obowiązek swoim pasażerom zapewnić dostęp do:

 • całkowitego zwrotu środków wydanych na zakłócony lot,
 • całkowitego zwrotu środków przekazanych na bilet łączony, kiedy następny odcinek nie odbędzie się z powodu zakłócenia wcześniejszego,
 • przelotu na lotnisko początkowe,
 • bezpłatnego posiłku i napojów (prawo do opieki),
 • dostępu do telefonów oraz nadania wiadomości e-mail bez dodatkowych opłat,
 • w razie konieczności - pokój w hotelu i transport do niego.

Anulowanie lub spóźnienie lotu Tunisair na pewno jest sytuacją stwarzającą ogromne kłopoty. Każdemu podróżnemu przysługują w takiej sytuacji konkretne prawa, o których powinien wiedzieć. Ważne jest w takim przypadku wystrzeganie się nadmiernych nerwów i poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą nam na sprawne wydostanie się z takich problemów.

Dzięki błyskawicznej pomocy DelayFix rozwiązanie tych nieprzyjemności będzie o wiele łatwiejsze. Potrzebne są tylko podstawowe dane, które zapisane są na bilecie oraz przedstawienie sytuacji. Specjaliści przygotują opinię, które rozwiązanie wybrać.

DelayFix może poszczycić się wielkim doświadczeniem w pomaganiu konsumentom których lot został niespodziewanie anulowany i doskonale wie, co należy zrobić aby bez poważnych formalności zdobyć odszkodowanie od linii lotniczej. Za kontaktowanie się z linią Tunisair odpowiadać będzie DelayFix, w związku z czym podróżny nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów.

Należy w takim razie po prostu wysłać niewielki formularz zgłoszeniowy, aby bez większych problemów otrzymać odszkodowanie od Tunisair i uniknąć niemiłych konsekwencji anulowania rejsu. Współpraca taka będzie pomocna dla każdego konsumenta, którego lot nie mógł się odbyć.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie