Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Turkish Airlines  

Opóźniony samolot? Twój lot linią Turkish Airlines nie został zrealizowany? A może przekazano Ci przykrą wiadomość o konieczności odwołania go? Tego typu sytuacje są możliwe, więc jeżeli klient spotka się z problemami w linii Turkish Airlines, powinien mieć świadomość tego, na co może liczyć i jakie kroki powinien podjąć, by uzyskać wsparcie.

Sytuacja, w której lot jest spóźniony o parę godzin nie jest niczym rzadkim. Może to mieć bardzo różne przyczyny, od nieumiejętnie przemyślanego planu siatki połączeń, poprzez problemy techniczne, aż po niesprzyjające warunki atmosferyczne. Z wszystkimi z nich musi się jednak liczyć linia lotnicza.

Decydując się na ofertę Turkish Airlines, każdy podróżny musi być gotowy na możliwe spóźnienia. Naturalnie wszystkie linie lotnicze robią wszystko aby uniknąć tego typu problemów, ale pewne czynniki są poza nimi. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że konsument nie jest w stanie oczekiwać zadośćuczynienia.

Jeśli, podróżując linią Turkish Airlines, klientowi przytrafi się spóźniony lot, nie musi przejmować się koniecznością załatwiania licznych formalności. Musi po prostu przekazać nam odpowiednie dane lotu. Zespół specjalistów z dziedziny prawa lotniczego zweryfikuje sytuację i poinformuje klienta o prawach które mu przysługują.

Każda sytuacja różni się od innych, więc wymagane jest tutaj indywidualne podejście. Wszystko jest uzależnione od tego czy opóźnienie wynikło z winy Turkish Airlines, czy też wpłynęły na nie niezależne czynniki. To samo dotyczy realizowania vouchera albo podobnej formy pomocy, mającej na celu umilić czekanie. W niektórych sytuacjach zaakceptowanie zadośćuczynienia w tej postaci będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Możliwe jest, że opóźnienie przekształci się w całkowite anulowanie lotu. Choć w liniach Turkish Airlines anulowanie lotu nie przytrafia się szczególnie regularnie, to jednak może się zdarzyć. Linia Turkish Airlines najczęściej stara się – w ramach prawa – zapewnić lot zastępczy bez obciążania pasażera nadprogramowymi kosztami. Jednak konsument nie jest zobowiązany do akceptacji oferty lotu alternatywnego.

Dzięki rozporządzeniu WE 261 każda linia lotnicza, w tym także Turkish Airlines ma obowiązek zaproponować lot zastępczy lub zrekompensować tego typu trudności klientowi w innej formie w większości sytuacji, gdy dochodzi do anulowania lotu. Klientowi przysługuje prawo do wybrania pomiędzy rozwiązaniem które zaproponuje linia lub zadośćuczynieniem.

W obowiązku linii lotniczej jest organizacja innego połączenia na spornej trasie lub też zapewnienie transportu powrotnego na lotnisko początkowe. Pasażer może nie zaakceptować warunków, ale nie koniecznie będzie to wiązało się z możliwością otrzymania odszkodowania. Najczęściej w podobnej sytuacji opłaca się zgłosić do zawodowców. Pracownicy naszej firmy zapoznają się dokładnie z każdą sytuacją i są w stanie stworzyć plan działania, którego celem jest wypłata odszkodowania. Zajmą się oni też pełną reprezentacją klienta jeśli dojdzie do rozprawy z Turkish Airlines.

Pamiętajmy o tym, że nie ma możliwości uzyskania odszkodowania za odwołany lot Turkish Airlines jeśli kłopot z podróżą nie był zależny od linii. Przykładowo są to sytuacje takie jak:

 • Nieodpowiednie warunki atmosferyczne,
 • Zamknięcie przestrzeni powietrznej,
 • Pojawi się kłopot natury medycznej,
 • Strajk podejmą pracownicy lotnisk (nie dotyczy pracowników spornego przewoźnika),
 • Strajk rozpoczną kontrolerzy ruchu lotniczego.

W wymienionych sytuacjach nie mamy prawa do uzyskania odszkodowania, które wynikałoby bezpośrednio z przepisów, aczkolwiek miejmy na uwadze to, żeby zawsze nasz przypadek analizować indywidualnie.

Analizując prawo międzynarodowe, obowiązujące kraje członkowskie UE, da się określić poziom zryczałtowanego odszkodowania z tytułu opóźnionego lotu. Klient ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie w kwocie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Turkish Airlines wynoszącym 3 bądź więcej godzin, zakładając, że mówimy o locie o sumarycznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło 3 lub więcej godzin, mając na uwadze, że chodzi o lot o sumarycznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (bądź też ponad 1500 km na terytorium Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym ponad 4 godziny, gdy łączna długość trasy przekracza 3500 km (lub też w przypadku, kiedy trasa łączy lotnisko na terenie Unii Europejskiej z lotniskiem spoza niej).

Przewoźnik lotniczy może jednak zmniejszyć kwotę odszkodowania o połowę, kiedy opóźnienie na trasie przekraczającej 3500 km nie przekroczyło czterech godzin.

Mają miejsce przypadki, kiedy rejs opóźnia się więcej niż pięć godzin. Jest to granica, powyżej której linia Turkish Airlines oraz inni operatorzy na świecie są zobligowani do zagwarantowania klientom:

 • pełnego zwrotu środków przekazanych na zakłócony przelot,
 • pełnego zwrotu środków przekazanych na bilet łączony, kiedy następny odcinek nie odbędzie się z powodu odwołania pierwszego,
 • przelotu na lotnisko początkowe,
 • darmowego posiłku i napojów (prawo do opieki),
 • dostępu do wykonania połączenia z telefonu oraz nadania wiadomości e-mail bez żadnych opłat,
 • zakwaterowanie oraz transport pomiędzy portem lotniczym a miejscem noclegu, gdy występuje konieczność pozostania tam przez 1 lub więcej nocy przez pasażera wynikająca z opóźnienia lotu.

Anulowanie lub opóźnienie lotu Turkish Airlines niewątpliwie jest sytuacją która w każdym przypadku przynosi sporo trudności. Z tego też powodu każdy pasażer musi wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. W obliczu takich sytuacji trzeba zachować spokój i wybrać najkorzystniejsze wyjście z punktu widzenia naszego portfela oraz logistyki.

Warto równocześnie mieć na uwadze to, że zwracając się do specjalistów DelayFix, podróżny może otrzymać sprawną pomoc. Aby otrzymać wsparcie od fachowców, nie trzeba przechodzić przez żadne skomplikowane formalności. Trzeba dostarczyć tylko kluczowe dane dotyczące naszego lotu.

Wieloletnie doświadczenie DelayFix w pracy nad egzekwowaniem praw w imieniu podróżnych w związku z nieregularnością rejsu sprawia, że spóźniony albo anulowany lot nie przyniesie ze sobą jeszcze większego stresu, obowiązku wypełniania licznych formularzy oraz załatwianiem żmudnych procesów biurokratycznych. Za kontakt z linią Turkish Airlines odpowiada DelayFix, przez co pasażer nie będzie obarczony z tego tytułu żadnymi dodatkowymi kosztami.

Należy w takim razie po prostu wypełnić prosty formularz zgłoszeniowy, aby bez żadnych kłopotów otrzymać odszkodowanie od Turkish Airlines i uniknąć problematycznych konsekwencji odwołania lotu. Współpraca taka będzie korzystna dla każdego klienta, którego lot został odwołany.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie