Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Ukraine  

Opóźniony samolot? Twój lot linią Ukraine się nie odbył? A może dostałeś niespodziewaną wiadomość o konieczności odwołania go? Trudno jest uniknąć tego typu sytuacji, zatem jeżeli podróżnik staje w obliczu problemów w linii Ukraine, powinien zdawać sobie sprawę z tego, czego może oczekiwać i co musi zrobić, by zapewnić sobie wsparcie.

Sytuacja, w której samolot ma znaczne opóźnienie nie należy do rzadkości. Powody mogą być bardzo odmienne, od niewłaściwie przemyślanego rozkładu siatki połączeń, poprzez usterki samolotów, a na pogodzie kończąc. Linia lotnicza musi być jednak gotowa na poradzenie sobie z nimi.

Decydując się na ofertę Ukraine, każdy podróżujący musi liczyć się z ewentualnym opóźnieniem. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze podejmują rozmaite inicjatywy aby uniknąć tego typu zdarzeń, jednak pewne rzeczy pozostają poza nimi. Nie oznacza to jednak, że pasażer nie jest w stanie oczekiwać zadośćuczynienia.

Jeśli, podczas podróży linią Ukraine, podróżnikowi przydarzy się spóźniony lot, nie musi przejmować się potrzebą załatwiania złożonych formalności. Wystarczy, że zgłosi nam podstawowe informacje o locie. Zespół osób dysponujących dużymi kwalifikacjami w dziedzinie prawa lotniczego dokona oceny sytuacji i poinformuje podróżnika o prawach których jest w stanie dochodzić.

Każda sytuacja jest nieco odmienna, więc powinna być sprawdzana w sposób indywidualny. Najważniejszą kwestią jest to czy opóźnienie powstało z winy Ukraine, czy też było efektem przypadku. Podobnie jest z realizacją vouchera lub innej formy pomocy, mającej na celu umilić oczekiwanie. Czasami samoistnie rezygnujemy z prawa do dochodzenia zadośćuczynienia przy przyjęciu go w owej formie.

Bywa tak, że opóźnienie przekształci się w całkowite anulowanie lotu. Choć w liniach Ukraine odwołanie lotu nie przytrafia się zbyt regularnie, to jednak może się zdarzyć. Linia Ukraine zwykle robi co w jej mocy, aby – zgodnie z aktualnymi przepisami – zorganizować lot alternatywny bez dodatkowych kosztów. Jednakże pasażer nie ma obowiązku zaakceptowania owej oferty.

Zgodnie z rozporządzeniem WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Ukraine musi zaproponować lot zastępczy albo wypłacić mu właściwe dla sytuacji zadośćuczynienie. Wybór pomiędzy rekompensatą, a rozwiązaniem jakie zostanie przygotowane przez linię należy jedynie do podróżnego.

Linia lotnicza musi zapewnić alternatywny przelot na spornej trasie lub lot powrotny na lotnisko, z którego wystartowano tą linią. Pasażer może nie przystać na propozycję, ale może to spowodować blokadę drogi do wypłaty odszkodowania. Najczęściej w podobnej sytuacji warto się zgłosić do profesjonalistów. Pracownicy naszej firmy zapoznają się szczegółowo z każdą sprawą i mogą stworzyć plan działania, którego celem jest uzyskanie odszkodowania. Zajmą się oni także kompleksową reprezentacją konsumenta jeśli dojdzie do sporu z Ukraine.

Warto wiedzieć, że odszkodowanie za odwołany lot Ukraine nie przysługuje, gdy fakt ten nastąpił z przyczyn na które linia nie miała wpływu. Przykładowo są to przypadki takie jak:

 • Warunki atmosferyczne nie pozwalające na odbycie lotu,
 • Zamknięcie przestrzeni powietrznej,
 • Pojawi się kłopot z dziedziny medycznej,
 • Zastrajkują zatrudnieni na lotniskach (nie dotyczy pracowników konkretnego przewoźnika),
 • Strajk rozpoczną kontrolerzy ruchu lotniczego.

W tych wszystkich sytuacjach pasażer nie ma prawa do uzyskania odszkodowania, które wynikałoby bezpośrednio z przepisów, aczkolwiek pamiętajmy o tym, żeby zawsze nasz przypadek analizować indywidualnie.

W prawie międzynarodowym, które obowiązuje w EU istnieją zapisy, które pozwalają na obliczenie wartości odszkodowania za opóźniony rejs. Klient ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie na poziomie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Ukraine które wyniosło 3 bądź więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o łącznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym trzy lub więcej godzin, mając na uwadze, że chodzi o lot o łącznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (lub ponad 1500 km na terytorium Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło ponad 4 godziny, gdy sumaryczna długość trasy wynosi ponad 3500 km (albo też w sytuacji, kiedy trasa łączy port lotniczy na terytorium Unii Europejskiej z portem lotniczym spoza niej).

Ta kwota ma prawo zostać obniżona o 50% w przypadku kiedy opóźnienie wynosi mniej niż cztery godziny, a trasa przekracza 3500 km.

Mają miejsce przypadki, kiedy rejs spóźnia się więcej niż 5 godzin. Ten interwał to granica, po przekroczeniu której linia Ukraine oraz inni przewoźnicy na świecie są zobligowani do zagwarantowania konsumentom:

 • całkowitego zwrotu kwoty za bilety,
 • całkowitego zwrotu środków wydanych na bilet łączony, kiedy kolejny odcinek nie odbędzie się z powodu zakłócenia pierwszego,
 • przelotu powrotnego do portu lotniczego, z którego zaczęła się podróż,
 • napojów oraz posiłku bez dodatkowych opłat,
 • bezpłatnych połączeń telekomunikacyjnych i dostępu do poczty elektronicznej,
 • w razie konieczności - pokój w hotelu oraz transport do niego.

Anulowanie lub opóźnienie lotu Ukraine to z pewnością sytuacja denerwująca i kłopotliwa. Każdemu pasażerowi przysługują wówczas określone prawa, o których warto wiedzieć. Istotne jest w takim przypadku unikanie niepotrzebnych emocji i poszukiwanie rozwiązań, które umożliwią nam jak najszybsze wyjście z takich kłopotów.

Dzięki natychmiastowej pomocy DelayFix rozwiązanie owych problemów będzie dużo łatwiejsze. Wystarczą podstawowe dane, które można znaleźć na bilecie oraz przedstawienie sytuacji. Specjaliści przedstawią opinię, na którą opcję się zdecydować.

Wieloletnie doświadczenie DelayFix w pracy nad dochodzeniem praw w imieniu klientów z racji nieregularności rejsu sprawia, że opóźniony czy anulowany lot nie przyniesie ze sobą jeszcze większego stresu, obowiązku wypełniania niezliczonych formularzy oraz załatwianiem żmudnych procesów biurokratycznych. Klient nie będzie musiał przejmować się kontaktem z linią lotniczą Ukraine, ponieważ będzie w tej kwestii w stu procentach reprezentowany przez firmę.

Rekompensaty oraz zwrócenie kosztów od Ukraine przy profesjonalnym wsparciu nie spowoduje zatem jakichkolwiek trudności. Zachęcamy do kontaktu poprzez wysłanie formularza zgłoszeniowego.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie