Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Volotea  

Opóźnienie samolotu? Zarezerwowany lot linią Volotea nie został zrealizowany? A może przekazano Ci przykrą wiadomość o jego odwołaniu? Tego typu sytuacje są możliwe, zatem jeśli klient spotka się z problemami z linią Volotea, musi pamiętać, na co może liczyć i jakie kroki powinien podjąć, by uzyskać pomoc.

Sytuacja, gdy samolot jest opóźniony o kilka godzin nie jest niczym niezwykłym. Może to mieć bardzo różne powody, od niewłaściwie napisanego rozkładu siatki połączeń, poprzez kłopoty techniczne, a na pogodzie kończąc. Z wszystkimi z nich musi się jednak liczyć firma która organizuje loty.

Decydując się na ofertę Volotea, każdy podróżnik musi liczyć się z ewentualnym opóźnieniem. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze robią wszystko aby uniknąć tego typu sytuacji, ale niektóre czynniki pozostają poza nimi. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że konsument nie jest w stanie oczekiwać rekompensaty.

Jeżeli, podczas podróży linią Volotea, klientowi przydarzy się opóźnienie lotu, nie musi martwić się wypełnianiem żmudnych i trudnych do pojęcia formularzy. Wystarczy, że przekaże nam konkretne dane lotu. Zespół specjalistów z zakresu prawa lotniczego sprawdzi sytuację i poinformuje klienta o prawach które mu przysługują.

Każda sytuacja różni się od innych, zatem potrzebne jest przy tym indywidualne podejście. Najważniejszą kwestią jest to czy opóźnienie powstało z winy Volotea, czy też miały na nie wpływ niezależne czynniki. Podobnie jest z wykorzystaniem vouchera bądź innej formy pomocy, która ma uprzyjemnić czekanie. Czasem przyjęcie zadośćuczynienia w takiej formie będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Bywa tak, że opóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Chociaż w liniach Volotea anulowanie lotu nie jest rzeczą szczególnie częstą, to jednak może się zdarzyć. Linia Volotea najczęściej stara się – zgodnie z obowiązującymi przepisami – zapewnić lot zastępczy bez dodatkowych opłat. Jednak klient nie jest zobowiązany do zaakceptowania oferty lotu alternatywnego.

Z racji rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym również Volotea ma obowiązek zorganizować lot zastępczy albo zadośćuczynić. Wybór pomiędzy odszkodowaniem a rozwiązaniem jakie zostanie wskazane przez linię należy wyłącznie do klienta.

Obowiązkiem przewoźnika jest zaproponowanie innego przelotu na spornej trasie lub też zorganizowanie transportu powrotnego do lotniska początkowego. Klient ma prawo nie zgodzić się na warunki, lecz nie koniecznie będzie to wiązało się z możliwością uzyskania odszkodowania. Najczęściej w takiej sytuacji opłaca się zgłosić do profesjonalistów. Pracownicy naszej firmy zapoznają się szczegółowo z każdą sprawą i są w stanie opracować plan działania, którego celem będzie wypłata odszkodowania. Firma będzie też reprezentowała klienta w ewentualnym sporze z Volotea.

Miejmy na uwadze, że nie jest możliwe uzyskanie odszkodowania za odwołany lot Volotea kiedy kłopot z połączeniem nie pojawił się z winy linii. W tego typu sytuacjach jak na przykład:

 • Warunki pogodowe nie dające możliwości odbycia bezpiecznego przelotu,
 • Zamknięcie przestrzeni powietrznej,
 • Pojawi się kłopot natury medycznej,
 • Strajki personelu lotniczego (nie dotyczy pracowników linii),
 • Strajk rozpoczną kontrolerzy ruchu lotniczego.

W tych wszystkich przypadkach nie mamy możliwości otrzymania odszkodowania, wynikającego wprost z zapisów w prawie, ale miejmy na uwadze to, żeby zawsze naszą sytuację analizować indywidualnie.

Analizując prawo międzynarodowe, obowiązujące na terenie Unii Europejskiej, da się sprawdzić poziom zryczałtowanego odszkodowania z tytułu opóźnionego rejsu. Wartość odszkodowania, przysługująca konsumentowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Volotea które wyniosło 3 bądź więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o łącznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym 3 lub więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (lub powyżej 1500 km na terytorium UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu które wyniosło dłużej niż cztery godziny, kiedy łączna długość trasy przekracza 3500 km (albo też w sytuacji, kiedy trasa łączy port lotniczy na terytorium Unii Europejskiej z lotniskiem spoza niej).

Ta wartość może zostać zmniejszona o połowę w sytuacji kiedy opóźnienie jest krótsze niż cztery godziny, a trasa przekracza 3500 km.

Opóźnienie lotu o ponad pięć godzin jest sytuacją, która ma miejsce co jakiś czas. Są to sytuacje, w których linia Volotea lub dowolna inna musi swoim pasażerom zagwarantować dostęp do:

 • pełnego zwrotu pieniędzy przekazanych na opóźniony przelot,
 • pełnego zwrotu środków za bilet łączony kiedy jeden z odcinków nie może się odbyć przez kłopot z wcześniejszym,
 • przelotu powrotnego do portu lotniczego, z którego zaczęła się podróż,
 • bezpłatnego posiłku i napojów (prawo do opieki),
 • darmowych połączeń telekomunikacyjnych i dostępu do poczty e-mail,
 • jeśli to konieczne - miejsce noclegowe w hotelu i transport do niego.

Odwołanie lub opóźnienie lotu Volotea niewątpliwie jest sytuacją stwarzającą niekiedy spore problemy. Każdemu podróżnemu przysługują wtedy określone prawa, o których powinien wiedzieć. Ważne jest w takiej sytuacji unikanie nadmiernych emocji i poszukiwanie rozwiązań, które umożliwią nam szybkie wyjście z takich kłopotów.

Dzięki błyskawicznej pomocy DelayFix rozwiązanie takich kłopotów stanie się znacznie prostsze. Aby otrzymać pomoc od specjalistów, nie trzeba przechodzić przez jakiekolwiek skomplikowane formalności. Trzeba dostarczyć po prostu podstawowe informacje na temat naszego lotu.

Duże doświadczenie DelayFix w pracy nad dochodzeniem praw w imieniu konsumentów z powodu nieregularności rejsu sprawia, że opóźniony albo anulowany lot nie będzie dodatkowo wiązał się z kolejnym stresem, zbieraniem obszernej dokumentacji oraz wypełnianiem niekończących się formularzy. Za kontakt z linią Volotea odpowiada DelayFix, dzięki czemu klient nie będzie obarczony z tego tytułu żadnymi dodatkowymi kosztami.

Należy zatem jedynie wysłać niewielki formularz zgłoszeniowy, aby bez żadnych przeszkód otrzymać rekompensatę od Volotea i uniknąć problematycznych konsekwencji odwołania lotu. Współpraca taka jest korzystna dla każdego klienta, którego lot nie mógł się odbyć.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie