Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Wizzair  

Spóźniony samolot? Zaplanowany lot linią Wizzair się nie odbył? A może dostałeś niespodziewaną wiadomość o konieczności odwołania go? Takich sytuacji jest sporo, zatem jeśli podróżnik staje w obliczu problemów z linią Wizzair, musi wiedzieć, czego może oczekiwać i co powinien zrobić, aby zapewnić sobie pomoc.

Sytuacja, w której samolot jest opóźniony o parę godzin nie należy do rzadkości. Może to mieć bardzo różne powody, od źle ułożonego rozkładu siatki połączeń, poprzez zdarzenia w czasie lotu, a na pogodzie kończąc. Linia lotnicza powinna być jednak gotowa na poradzenie sobie z nimi.

Wybierając ofertę Wizzair, każdy podróżujący musi być gotowym na potencjalne spóźnienia. Naturalnie wszystkie linie lotnicze robią wszystko aby uniknąć owych sytuacji, ale pewne czynniki pozostają poza nimi. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że pasażer nie może oczekiwać zadośćuczynienia.

Jeżeli, podczas podróży linią Wizzair, podróżnik natrafi na opóźnienie lotu, nie musi martwić się koniecznością załatwiania licznych formalności. Musi tylko zgłosić nam konkretne dane lotu. Grupa pracowników posiadających duże kwalifikacje w kwestiach prawa lotniczego dokona oceny sytuacji i powiadomi klienta o jego prawach.

Każda sytuacja jest inna, przez co musi być analizowana w sposób indywidualny. Podstawowe pytanie brzmi czy opóźnienie wynikło z winy Wizzair, czy też miały na nie wpływ losowe czynniki. Podobnie jest z wykorzystaniem vouchera albo innej formy pomocy, która ma umilić czekanie. Czasem zaakceptowanie zadośćuczynienia w takiej postaci będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Możliwe jest, że spóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Choć w przypadku linii Wizzair odwołanie lotu nie jest zbyt powszechne, to jednak istnieje taka możliwość. Linia Wizzair najczęściej stara się – zgodnie z prawem – znaleźć lot zastępczy bez obciążania konsumenta dodatkowymi opłatami. Oferta ta nie jest jednak dla klienta czymś obowiązkowym.

Zgodnie z rozporządzeniem WE 261 każda linia lotnicza, w tym także Wizzair ma obowiązek zaproponować lot zastępczy albo zadośćuczynić. Wybór pomiędzy rekompensatą a rozwiązaniem zaproponowanym przez linię należy całkowicie do konsumenta.

Przewoźnik jest zobowiązany zaproponować inne połączenie na spornej trasie albo połączenie powrotne na lotnisko, z którego rozpoczęto podróż tą linią. Pasażer może nie zgodzić się na zaproponowane warunki, lecz może to spowodować blokadę drogi do wypłaty odszkodowania. Opłaca się więc sięgnąć po pomoc od profesjonalistów. Specjaliści z naszej firmy zapoznają się szczegółowo z każdą sprawą i są w stanie stworzyć plan postępowania, którego celem jest uzyskanie odszkodowania. Zajmą się oni też pełną reprezentacją konsumenta jeśli dojdzie do rozprawy z Wizzair.

Pamiętajmy o tym, że nie jest możliwe uzyskanie odszkodowania za odwołany lot Wizzair kiedy kłopot z podróżą nie pojawił się z winy przewoźnika. W tego typu przypadkach jak przykładowo:

 • Warunki pogodowe nie pozwalające na odbycie bezpiecznego przelotu,
 • Zablokowanie przestrzeni powietrznej,
 • Ciężki kłopot medyczny,
 • Strajki pracowników lotniczych (nie dotyczy pracowników linii),
 • Zastrajkują kontrolerzy ruchu lotniczego.

W wymienionych przypadkach nie mamy możliwości otrzymania odszkodowania, wynikającego bezpośrednio z przepisów, ale pamiętajmy o tym, żeby zawsze naszą sytuację rozpatrywać indywidualnie.

Sprawdzając prawo międzynarodowe, które obowiązuje na terenie UE, da się wskazać kwotę zryczałtowanego odszkodowania spowodowanego opóźnionym rejsem. Wartość odszkodowania, przysługująca klientowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Wizzair które wyniosło 3 lub więcej godzin, zakładając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu które wyniosło 3 lub więcej godzin, zakładając, że mówimy o locie o sumarycznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (bądź też ponad 1500 km na terenie UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym dłużej niż 4 godziny, kiedy sumaryczna długość trasy przekracza 3500 km (lub też w przypadku, gdy trasa łączy port lotniczy na terytorium UE z lotniskiem spoza niej).

Ta kwota ma prawo zostać zmniejszona o połowę w sytuacji kiedy opóźnienie jest krótsze niż cztery godziny, a trasa jest dłuższa niż 3500 km.

Opóźnienie przelotu o ponad 5 godzin jest sytuacją, która występuje od czasu do czasu. Są to przypadki, w których linia Wizzair lub dowolny inny przewoźnik ma obowiązek swoim klientom zapewnić dostęp do:

 • całkowitego zwrotu kwoty za bilety,
 • całkowitego zwrotu środków przekazanych na bilet łączony, kiedy kolejny odcinek nie odbędzie się z powodu zakłócenia wcześniejszego,
 • lotu powrotnego do portu lotniczego, z którego rozpoczęła się podróż,
 • bezpłatnego posiłku i napojów (prawo do opieki),
 • darmowych połączeń telefonicznych oraz dostępu do poczty e-mail,
 • w razie konieczności - pokój w hotelu i transport do niego.

Odwołanie lub opóźnienie lotu Wizzair bez wątpienia jest sytuacją stresującą. Każdemu podróżnemu przysługują w takiej sytuacji określone prawa, o których warto wiedzieć. Istotne jest wtedy unikanie niepotrzebnych nerwów i szukanie rozwiązań, które umożliwią nam sprawne wyjście z owych problemów.

Należy jednocześnie pamiętać, że zwracając się do fachowców DelayFix, pasażer otrzyma sprawną pomoc. Aby otrzymać pomoc od znawców, nie musimy załatwiać żadnych zawiłych formalności. Trzeba przedstawić jedynie kluczowe informacje na temat konkretnego lotu.

DelayFix dysponuje imponującym doświadczeniem we współpracy z pasażerami których lot został niespodziewanie odwołany i doskonale wie, co trzeba zrobić aby bez skomplikowanych formalności uzyskać rekompensatę od linii lotniczej. Klient nie musi martwić się o kontakt z linią lotniczą Wizzair, bowiem jest w tej kwestii całkowicie reprezentowany przez firmę.

Wystarczy w takim razie wysłać niewielki formularz zgłoszeniowy, aby bez żadnych problemów zdobyć odszkodowanie od Wizzair i uniknąć przykrych konsekwencji anulowania rejsu. Współpraca taka jest wartościowa dla każdego klienta, którego lot nie mógł się odbyć.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie