Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od WOW air  

Opóźnienie samolotu? Twój lot linią WOW air się nie odbył? A może przekazano Ci niespodziewaną wiadomość o potrzebie odwołania go? Tego typu sytuacji zdarza się całe mnóstwo, więc jeżeli pasażer staje w obliczu problemów w linii WOW air, musi mieć świadomość tego, na co może liczyć i jakie kroki powinien wykonać, by otrzymać wsparcie.

Sytuacja, gdy lot ma spore opóźnienie nie należy do rzadkości. Powody mogą być bardzo różne, od źle ułożonego planu siatki połączeń, poprzez usterki techniczne, a na pogodzie kończąc. Linia lotnicza powinna być jednak przygotowana na uporanie się z nimi.

Decydując się na ofertę WOW air, każdy klient musi być przygotowanym na możliwe spóźnienie. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze robią wszystko aby uniknąć takich trudności, jednak niektóre czynniki są poza ich możliwościami. Nie oznacza to jednak, że konsument nie jest w stanie oczekiwać rekompensaty.

Jeśli, podróżując linią WOW air, pasażer natrafi na spóźniony lot, nie musi martwić się wypełnianiem żmudnych i trudnych do pojęcia dokumentów. Wystarczy, że zgłosi nam podstawowe informacje o locie. Grupa specjalistów w dziedzinie prawa lotniczego sprawdzi sytuację i poinformuje podróżnika o jego prawach.

Każda sytuacja różni się od innych, więc niezbędne jest tu indywidualne podejście. Główne pytanie brzmi czy opóźnienie było winą WOW air, czy też było wynikiem przypadku. Podobnie jest z realizacją vouchera lub podobnej formy pomocy, która ma uprzyjemnić oczekiwanie. Niekiedy przyjęcie zadośćuczynienia w tej formie będzie równoznaczne ze zrzeczeniem się prawa do odszkodowania.

Możliwe jest, że spóźniony lot zmieni się w lot odwołany. Choć w przypadku linii WOW air odwołanie lotu nie bywa szczególnie powszechne, to jednak może się przytrafić. Linia WOW air zazwyczaj stara się – zgodnie z prawem – zorganizować lot alternatywny bez obarczania pasażera dodatkowymi opłatami. Nie istnieje jednak obowiązek zaakceptowania tej propozycji.

Z racji rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym także WOW air ma obowiązek zaoferować lot alternatywny bądź też wypłacić mu odpowiednie zadośćuczynienie. Klientowi przysługuje prawo do wybrania pomiędzy rozwiązaniem które zaoferuje linia bądź zadośćuczynieniem. Linia lotnicza ma obowiązek zaproponować alternatywny lot na danej trasie lub połączenie powrotne na lotnisko, z którego rozpoczęto podróż tą linią. Pasażer może nie zgodzić się na warunki, ale nie zawsze będzie to wiązało się z prawem do odszkodowania. Często w takiej sytuacji warto się zgłosić do zawodowców. Specjaliści z naszej firmy zapoznają się dokładnie z każdą sprawą i są w stanie stworzyć plan postępowania, którego celem jest uzyskanie odszkodowania. Zajmą się oni również pełną reprezentacją klienta w przypadku kiedy dojdzie do rozprawy z WOW air.

Pamiętajmy o tym, że nie ma możliwości uzyskania odszkodowania za odwołany lot WOW air jeśli kłopot z połączeniem nie był zależny od przewoźnika. W tego typu przypadkach jak przykładowo:

 • Warunki pogodowe nie pozwalające na odbycie bezpiecznego przelotu,
 • Zamknięcie przestrzeni powietrznej,
 • Będzie miał miejsce kłopot z dziedziny medycznej,
 • Strajki pracowników lotniczych (nie dotyczy pracowników linii),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W takich sytuacjach pasażerowi nie należy się dodatkowa forma odszkodowania, która wynikałaby bezpośrednio z aktów prawnych, lecz warto zwrócić uwagę na to, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

Czytając prawo międzynarodowe, obowiązujące kraje członkowskie UE, da się wskazać wysokość zryczałtowanego odszkodowania spowodowanego opóźnionym rejsem. Klient ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie na poziomie:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu WOW air które wyniosło 3 bądź więcej godzin, mając na uwadze, że mówimy o locie o sumarycznej trasie nieprzekraczającej 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym trzy lub więcej godzin, pamiętając, że mówimy o locie o sumarycznej trasie wynoszącej od 1500 km do 3500 km (lub powyżej 1500 km na terenie Unii Europejskiej),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym dłużej niż cztery godziny, gdy sumaryczna długość trasy wynosi ponad 3500 km (albo też w sytuacji, kiedy trasa łączy port lotniczy na terytorium Unii Europejskiej z lotniskiem spoza niej).

Ta wartość może zostać obniżona o 50% w przypadku kiedy opóźnienie wynosi mniej niż cztery godziny, a trasa jest dłuższa niż 3500 km.

Mają miejsce sytuacje, gdy rejs opóźnia się więcej niż 5 godzin. Jest to granica, powyżej której linia WOW air oraz inni przewoźnicy na świecie są zobowiązani do zapewnienia pasażerom:

 • pełnego zwrotu płatności za bilety,
 • całkowitego zwrotu środków za bilet łączony kiedy jeden z odcinków nie może się odbyć przez problem z pierwszym,
 • lotu na lotnisko startowe,
 • darmowego posiłku i napojów (prawo do opieki),
 • dostępu do telefonów i nadania e-maila bez żadnych opłat,
 • jeśli to konieczne - pokój w hotelu oraz transport do niego.

Anulowanie lub spóźnienie lotu WOW air to niewątpliwie sytuacja irytująca i kłopotliwa. Z tego też powodu każdy klient musi znać swoje prawa i obowiązki. W takim położeniu trzeba zachować spokój i wybrać najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia naszych finansów jak i logistycznego.

Eksperci DelayFix oferują natychmiastową pomoc każdemu klientowi, który znalazł się w takiej nieprzyjemnej sytuacji. Wystarczą podstawowe dane, które znajdują się na bilecie oraz przedstawienie sytuacji. Specjaliści przedstawią opinię, na które rozwiązanie się zdecydować.

DelayFix dysponuje imponującym doświadczeniem we współpracy z konsumentami których lot został nagle odwołany i dokładnie wie, jakie kroki należy wykonać aby bez większych formalności zdobyć rekompensatę od linii lotniczej. Za kontaktowanie się z linią WOW air odpowiada DelayFix, zatem konsument nie będzie obarczony z tego tytułu żadnymi dodatkowymi kosztami.

Odszkodowania i uzyskanie zwrotu kosztów od WOW air przy profesjonalnym wsparciu nie spowoduje w takim razie jakichkolwiek problemów. Zachęcamy do kontaktu poprzez wypełnienie formularza weryfikacyjnego.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie